Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 15 Ocak 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ocak ayının (2019) ikinci haftasını geride bıraktık. Bu haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerini yine sizler için hazırlayıp derledik. Yılın ilk günlerinde markaların dijitale entegrasyonu teknolojik gelişmeleri anlamında heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. 

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerine haftanın en çok konuşulan olaylarından biri olan iPhone satışlarının düşüşüyle ilgili haberle başlayacağız. Bunun yanı sıra IMDB, Lenovo, OPPO, FoxPlay Türkiye, Yemeksepeti, Hyundai Google, Amazon, Mastercard markalarına dair haberler yer alıyor.

Bence hiç vakit kaybetmeden teknoloji dünyasına ve dijitale dair Ocak (2019) ayının ikinci haftasında neler olmuş birlikte bakalım.

iPhone Satışları 2019’da Düşüşe Geçti

Apple, yeni yıla oldukça sıkıntılar yaşayarak girdi. Geçtiğimiz hafta Apple hakkında haberin detaylarını Branding Türkiye’de yazmıştık.  Buradan okuyabilirsiniz. Bu hafta aynı durum devam ediyor diyebiliriz. Nikkie Asian Review haberine göre Apple’a, ürünleri konusunda uyarı gelmiş. Tedarikçiler, yeni iPhone üretiminin tüketiciler tarafından beklenen ilgiyi görmediği söyleyerek, üretimin azaltılmasını bildirdiler.

2019’da %10 oranında düşüş yaşayan Apple, ürün bazında 40 milyon seviyelerine geriledi.  Düşüş yaşayan iPhone telefon modelleri ise iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhoneXR oldu. Apple’ın bu durum karşısında nasıl bir aksiyon alacağı merak konusu.

IMDB’den Ücretsiz Film Ve Dizi Platformu: Freedive

IMDB, sinema, televizyon, diziler ve oyuncular hakkında bilgi toplayan veri tabanı sistemi olarak çalışıyor. IMDB şimdilerde yeni bir aksiyonla ana işiyle bağdaşık bir platform oluşturdu. Ücretsiz film ve dizi platformu olarak konumlanan Freedive geçtiğimiz günlerde kullanıcılara sunuldu. IMDB’nin kullanıcılara çevrimiçi ve ücretsiz olarak, dizi ve film izleme deneyimi sağlamak üzere kurduğu bu girişimde diğer platformlarda olduğu gibi reklamlar yer alacak.

Freedive’i, Amazon’a kayıtlı olan veya IMDB üyesi olan herkes kullanabilecek. Şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan bu girişim, yakın gelecekte tüm dünyaya açılacak.

Lenovo, Google İle Ortak İş Yapıyor

Lenovo, Google Asistan destekli masa saati için Google ile ortaklık kurdu. Lenovo Smart Clock adlı ürün 2019 yazında satışa sunulacak.

Google Asistan destekli çalışacak masa saati; akıllı bir cihaz olup; uyku rutinlerini, takvim hatırlatması olan bir biçimde tasarlandı. Son dönem teknolojilerinde yeni trend olan akıllı saatler akıllı evlerin ışıklandırma sistemini de yönetebiliyor. Smart Clock, kullanıcılara kolayca şarj edilebilir özelliği sunarak pratik bir kullanım imkânı sağlıyor.

OPPO, Ar-Ge’ye 1,43 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Geçtiğimiz hafta OPPO’nun Türkiye’ye giriş yaptığı haberini sizlere duyurmuştuk. Buradan okuyabilirsiniz. Yükselen Çinli teknoloji şirketi OPPO, Ar-Ge için 1, 43 milyar dolara yatırım yapacağını duyurdu.

OPPO 2019 yılında gerçekleştireceği gelecek planlarına dair bazı açıklamalarda bulundu. OPPO yetkilileri yaptığı açıklamada; yatırım yapacaklarını, Ar-Ge  konusunda kendilerini geliştireceklerini, değerlerini yükseltmeyi amaç edindiklerini belirttiler. Akıllı telefon üretiminde ve satışında hedeflenen ivmeyi yakalamak adına Ar-Ge faaliyetlerine %150 oranında destek sağlayacak olan OPPO yapay zekâ teknolojisiyle birlikte akıllı telefon, saat, ev teknolojileri gibi ürünlerle de pazarda kendini konumlandırmayı hedefliyor.

FOX’un Online İçerik Platformu “FOXPlay” Türkiye’de

Fox’un dijital içerik izleme platformu FOXplay, Şubat 2019 itibariyle Türkiye’de de kullanıma sunuluyor. Dijital platformların kullanım sayısının artması üzerine FOX, farklı ülkelerde aktif olan online içerik platformu FOXPlay’i Türkiye özelinde de açmayı kararlaştırdı.

FOXplay ile diziler, yarışmalar, programlar ile birlikte sadece dijital platformda yayınlanacak içerikler de olacak. FOXplay’de ilk orijinal içerik olarak gençlik dizisi olan “4N1K” yayınlanacak.

Yemeksepeti’nin Anında Teslimat Servisi Nisan’da Açılıyor

Yemeksepeti yeni bir gelişmeyi geçtiğimiz günlerde duyurdu. Yemeksepeti Nisan ayında, “anında teslimat servisi” ile kullanıcılarına hizmet vermeye hazırlanıyor. Bu hizmetin Getir’e rakip olacağı konuşuluyor. İlk olarak İstanbul’da başlayacak bu hizmet; konforlu, hızlı ve kullanışlı bir sipariş deneyimi sunacağa benziyor.

Hyundai Merdiven Çıkan Aracını Tanıttı

CES 2019’da markalar teknolojik çalışmalarını kamuoyuna tanıtma fırsatı yakalıyor. Otomobil üreticisi Hyundai da merdivende yürüyebilen otomobili Elevate’i CES 2019’da tanıttı. Üstün Hareketlilik Aracı (UMV) olarak tanıtılan otomobilin, son dönem teknoloji ile donatıldığı belirtildi. Yürüyen otomobil, doğal afetlerde yaşanan sorunlara karşı yardımlarda kullanabilmek amacıyla tasarlandı.

Sensör ve kameralarla donatılmış olan aracın takip sistemi ise oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip. 4 ayaklı robotik bacaklı olarak tasarlanması planlanan aracın, elektrikli ve sürücüsüz olması hedefleniyor.

Televizyonlarda Google Reklam İzlenimi %80 Arttı

Akıllı televizyonlarda Google Reklam İzleme oranları %80’i aştı. Google, reklam izleme oranını arttırmak için belli girişimlere adım attığını duyurarak televizyon şirketleriyle ortaklık kurmaya başlamıştı. Ayrıca Google, Reklam Yöneticisi aracılığıyla canlı etkinliklerle gösterimleri daha da arttırmayı planlıyor.

Amazon En Değerli Halka Açık Şirket Oldu

Dünyanın en büyük e-ticaret markalarından Amazon, Microsoft’u geçerek en değerli halka açık şirket unvanına sahip oldu. Böylece Amazon 793 milyar dolar değerine ulaştı. Ayrıca Black Friday, Noel süreçlerinde oldukça yüksek satışlara ulaşan Amazon, piyasa değerini yükselterek ilk sırayı elde etti.

2019’daki beklenti ise; Amazon’un değerini %20 kadar daha yükseltip, 1 trilyon dolar seviyesine ulaşacağı yönünde.

Mastercard, Logosunu Değiştirdi

Mastercard, CES2019 etkinliğinde logosunda değişiklik yaptığını duyurdu. Buna göre artık logoda “Mastercard” ifadesi bulunmayacak. Logoda yalnızca sarı ve kırmızı yuvarlak şekiller gösterilecek. Böylece sadelik akımına uyan Mastercard’ın kullandığı yöntemi aslında Apple, Nıke, Adidas gibi şirketler de kullanıyor.

Bu arada CES2019’da Mastercard, kartsız işlem hacmini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla çalışmalara başladığını da duyurdu.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Ve markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaştık. Bir sonraki hafta yine haftanın teknoloji haberlerinde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir