Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 15 Ocak 2019)

Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 15 Ocak  2019)”

8 – 15 Ocak 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ocak ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Apple,MDB, Lenovo, OPPO, FoxPlay Türkiye, Yemeksepeti, Hyundai Google, Amazon ve Mastercard ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

iPhone Satışları Niye Düştü

iPhone Satışları 2019’da Düşüşe Geçti

Apple, yeni yıla oldukça sıkıntılar yaşayarak girdi. Geçtiğimiz hafta Apple hakkında haberin detaylarını Branding Türkiye’de yazmıştık.  Buradan okuyabilirsiniz. Bu hafta da Apple’ın yaşadığı sıkıntı devam ediyor diyebiliriz. Nikkie Asian Review haberine göre Apple’a, ürünleri konusunda uyarı gelmiş. Tedarikçiler, yeni iPhone’ların tüketiciler tarafından beklenen ilgiyi görmediğini söyleyerek, üretimin azaltılmasını bildirdiler. 2019’da %10 oranında düşüş yaşayan Apple, ürün bazında 40 milyon seviyelerine geriledi. Düşüş yaşayan iPhone telefon modelleri ise iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhoneXR oldu.

IMDb Freedive

IMDB’den Ücretsiz Film Ve Dizi Platformu: Freedive

IMDB, sinema, televizyon, diziler ve oyuncular hakkında bilgi toplayan veri tabanı sistemi olarak çalışıyor. IMDB şimdilerde yeni bir aksiyon alarak, ana işiyle bağdaşık bir platform oluşturmaya karar verdi. Buna göre IMDB himayesinde ücretsiz film ve dizi platformu olarak konumlanan Freedive geçtiğimiz günlerde kullanıcılara sunuldu. IMDB’nin kullanıcılara çevrimiçi ve ücretsiz olarak, dizi ve film izleme deneyimi sağlamak üzere kurduğu bu girişimin gelir modeli ise reklamlar olacak. Freedive’i, Amazon’a kayıtlı olan veya IMDB üyesi olan herkes kullanabilecek. Şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan bu girişim, yakın gelecekte tüm dünyaya açılacak.

Lenovo Google İşbirliği

Lenovo, Google İle Ortak İş Yapıyor

Lenovo, Google Asistan destekli masa saati için Google ile ortaklık kurdu. Lenovo Smart Clock adlı ürün 2019 yazında satışa sunulacak. Google Asistan destekli çalışacak masa saati; akıllı bir cihaz olup; uyku rutinlerini algılayacak ve takvim hatırlatması olacak bir biçimde tasarlandı. Son dönem teknolojilerinde yeni trend olan akıllı saatler akıllı evlerin ışıklandırma sistemini de yönetebiliyor. Bu arada Smart Clock, kullanıcılara kolayca şarj edilebilir özelliği sunarak pratik bir kullanım imkânı sağlıyor.

Oppo ARGE'ye 1,43 Milyar Dolar

OPPO, Ar-Ge’ye 1,43 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Geçtiğimiz hafta OPPO’nun Türkiye’ye giriş yaptığı haberini sizlere duyurmuştuk. Buradan okuyabilirsiniz. Yükselen bir grafik izleyen Çinli teknoloji şirket, Ar-Ge için 1, 43 milyar dolara yatırım yapacağını duyurdu. Ar-Ge faaliyetlerine %150 oranında destek sağlayacak olan OPPO yapay zekâ teknolojisiyle birlikte akıllı telefon, saat, ev teknolojileri gibi ürünlerle de pazarda kendini konumlandırmayı hedefliyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 15 Ocak 2019 - FoxPlay

FOX’un Online İçerik Platformu “FOXPlay” Türkiye’de

Fox’un dijital içerik izleme platformu FOXplay, Şubat 2019 itibariyle Türkiye’de de kullanıma sunuluyor. Dijital platformların kullanım sayısının artması üzerine FOX, farklı ülkelerde aktif olan online içerik platformu FOXPlay’i Türkiye özelinde de açmayı kararlaştırdı. FOXplay ile diziler, yarışmalar, programlar ile birlikte sadece dijital platformda yayınlanacak içerikler de olacak. FOXplay’de ilk orijinal içerik olarak gençlik dizisi olan “4N1K” yayınlanacak.

Teknoloji Haberleri 8 - 15 Ocak 2019 - Yemeksepeti

Yemeksepeti’nin Anında Teslimat Servisi Nisan’da Açılıyor

Yemeksepeti Nisan ayında, “anında teslimat servisi” ile kullanıcılarına hizmet vermeye hazırlanıyor. Ve bu hizmetin Getir’e rakip olacağı konuşuluyor. İlk olarak İstanbul’da başlayacak bu hizmet; kullanıcılara konforlu, hızlı ve kullanışlı bir sipariş deneyimi sunacağa benziyor.

Hyundai Merdiven Çıkan Araba

Hyundai Merdiven Çıkan Aracını Tanıttı

CES 2019’da markalar teknolojik çalışmalarını kamuoyuna tanıtma fırsatı yakaladı. Bunlardan biri de otomobil üreticisi Hyundai oldu. Şirket merdivende yürüyebilen otomobili Elevate’i CES 2019’da tanıttı. Üstün Hareketlilik Aracı (UMV) olarak tanıtılan otomobilin, son dönem teknoloji ile donatıldığı belirtildi. Yürüyen otomobil, doğal afetlerde yaşanan sorunlara karşı yardımlarda kullanabilmek amacıyla tasarlandı. Sensör ve kameralarla donatılmış olan aracın takip sistemi ise oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahip. 4 ayaklı robotik bacaklı olarak tasarlanması planlanan aracın, elektrikli ve sürücüsüz olması hedefleniyor.

Televizyonlarda Google Reklam İzleme

Televizyonlarda Google Reklam İzlenimi %80 Arttı

Akıllı televizyonlarda Google Reklam İzleme oranı %80’i aştı. Google, reklam izleme oranını arttırmak için belli girişimlere adım attığını duyurarak televizyon şirketleriyle ortaklık kurmaya başlamıştı. Ayrıca Google, Reklam Yöneticisi aracılığıyla canlı etkinliklerle gösterimleri daha da arttırmayı planlıyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 15 Ocak 2019 - Amazon'un Değeri

Amazon En Değerli Halka Açık Şirket Oldu

Dünyanın en büyük e-ticaret markalarından Amazon, Microsoft’u geçerek en değerli halka açık şirket unvanına sahip oldu. Böylece Amazon 793 milyar dolar değerine ulaştı. Ayrıca Black Friday, Noel süreçlerinde oldukça yüksek satışlara ulaşan Amazon, piyasa değerini yükselterek ilk sırayı elde etti. Şirketin 2019’da ise değerini %20 kadar daha yükseltip, 1 trilyon dolar seviyesine ulaşacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 15 Ocak 2019 - Mastercard Logo

Mastercard, Logosunu Değiştirdi

Mastercard, CES2019 etkinliğinde logosunda değişiklik yaptığını duyurdu. Buna göre artık logoda “Mastercard” ifadesi bulunmayacak. Logoda yalnızca sarı ve kırmızı yuvarlak şekiller gösterilecek. Sadelik akımına uyan Mastercard’ın kullandığı yöntemi aslında Apple, Nıke, Adidas gibi şirketler de kullanıyor. Bu arada CES2019’da Mastercard, kartsız işlem hacmini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla çalışmalara başladığını da duyurdu.

Teknoloji Haberleri (8 – 15 Ocak 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 15 Ocak 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.