Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2020)

Ekim ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Ekim 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi
  • Whatsapp’a Sessize Alma Özelliği
  • Trendyol Avrupa’ya Açılıyor
  • Bing’in Adı Değişti
  • Spotify’a Şarkı Sözü Arama Özelliği
  • Bakan Koca: Her Vaka Hasta Değil
  • Google Yayıncılara 1 Milyar Dolar Ödeyecek
  • Ekonomiye Fayda Endeksi (2020)
  • Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2020)
  • Dijital Markalaşma Kitap Çekilişi Sonuçlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2020) - Sosyal Medya Yasası

Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi

Teknoloji Haberleri’ne güncel bir gelişmeyle başlıyoruz. Birkaç ay önce TBMM Adalet Komisyonu‘nda kabul edilen “Sosyal Medya Düzenlemesi” 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasayla birlikte unutulma hakkı da resmen hayata geçti. Global sosyal ağları ve internet kuruluşlarını Türkiye’de yasal bir zemine taşıma amacı taşıyan ve “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” olarak adlandırılan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, yürütme ve yürürlük maddesiyle birlikte toplamda 9 maddeden oluşuyor. Yasaya ilişkin detayları Branding Türkiye’de sizlere aktarmıştık. Buradan okuyabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2020) - Whatsapp Sessize Al

Whatsapp’a Sessize Alma Özelliği

Popüler mesajlaşma uygulaması ve teknoloji markası Whatsapp’a bir süredir merakla beklenen bir özellik geldi. Herkesi sevindiren bu özellikle birlikte dileyen kullanıcılar mesajları tamamen sessize alabilecek. “Sessize Alma Özelliği” grup mesajlarında da geçerli olacak. Bu arada Whatsapp’a yakın zamanda kendi kendini imha eden mesaj özelliği de eklenecek. En azından böyle bir duyum söz konusu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2020) - Trendyol Avrupa

Trendyol Avrupa’ya Açılıyor

Türkiye’nin en büyük e-ticaret ve teknoloji platformlarından biri olan Trendyol’dan önemli bir hamle geldi. E-Ticaret devi Avrupa’ya açılıyor. Hatta şirket geçtiğimiz günlerde, Avrupa ülkelerinde satış yapmaya başlayacağı siteyi yayına aldı. Trendyol’un Avrupa pazarını hedeflediği yeni internet sitesi; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık‘ta kullanılabiliyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2020) - Bing Yeni Logo

Bing’in Adı Değişti

Popüler arama motoru Bing‘in adı değişti. Bundan böyle Microsoft Bing olarak anılacak olan arama motorunun logosunun da değiştiği görüldü. Bu arada yenilenen Bing’te Microsoft ürünlerinin çoğunun Bing tarafından desteklendiğini de belirtelim. Bakalım bu değişiklik firmanın pazardaki konumunu nasıl etkileyecek.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2020) - Spotify Şarkı Sözü

Spotify’a Şarkı Sözü Arama Özelliği

Çevrimiçi müzik platformu Spotify’a şarkı sözü arama özelliği geldi. Hali hazırda masaüstü uygulamasında kullanımda olan özellik, şimdi iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda da kullanılabilecek. Buna göre Sptofiy’ı mobil cihazından kullanan kişiler de şarkı sözüyle arama yapabilecek.

Her Vaka Hasta Değil

Bakan Koca: Her Vaka Hasta Değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı kamuoyu açıklamasında günlük Koronavirüs istatistikleri ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yaptığı açıklamada her vaka hasta değildir ifadelerini kullanınca ülke gündemi bir anda değişti. Peki sosyal medyanın da ilk gündem maddesi haline gelen bu açıklama aslında ne anlama geliyor?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google News Showcase

Google Yayıncılara 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Arama motoru pazarının lider markası Google’ın CEO’su Sundar Pichai, şimdilik yalnızca 2 ülkede hizmete sunulan ve fakat yakın zaman içerisinde tüm dünyada aktif edilecek olan Google News Showcase için yayıncılara 3 yıl içinde 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomiye Fayda Endeksi (2020)

Ekonomiye Fayda Endeksi (2020)

Teknoloji Haberleri’ne mühim bir raporla devam ediyoruz. İlk kez 2019’da gerçekleştirilen bu sene ikincisi hazırlanan Ekonomiye Fayda Endeksi (2020), Türkiye İtibar Akademisi ile Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nün ortak çalışması sonucu yayınlandı. Türkiye ekonomisine ve sosyal hayata en çok fayda sağlayan markaların ve kurumların; elmas, platin ve altın olmak üzere 3 şekilde kategorize edildiği raporda ilginç detaylar mevcut.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2020)

Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2020)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Eylül 2020 için yayınlandı. Buna göre Eylül 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Kitap Çekilişi

Dijital Markalaşma Kitap Çekilişi Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri’ni herkesin merakla beklediği bir haberle tamamlıyoruz. Branding Türkiye sponsorluğunda Linkedin’de gerçekleştirilen kitap çekilişlerinde geçtiğimiz hafta Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan Dijital Markalaşma vardı. Dijital Markalaşma kitap çekilişi sonuçlandı. İşte kazananlar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.