Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2021)

Mayıs ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2021)

Bu haftanın (22 – 31 Mayıs 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Clubhouse Android’de
  • İşsizlik (Mart 2021)
  • Dijital Markalaşma Nedir?
  • Hani Kurumsaldık (9. Bölüm)
  • Zam Şampiyonu (Nisan 2021)
  • Google Mağaza Açıyor
  • Günün Gündemi (Nisan 2021)
  • Üretici Fiyat Endeksi (Nisan 2021)
  • Suudi Arabistan’dan Hac Kararı
  • Şampiyonlar Ligi Finali

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Clubhouse Android’de

Hatırlanacağı üzere Clubhouse, sadece Apple cihazlarda daha doğrusu iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyordu. Dolayısıyla Android veya herhangi bir işletim sistemine sahip cihazda bu sosyal ağı kullanmak mümkün değildi. Dün yapılan duyuruyla birlikte uygulamanın artık Android 8 ve üzeri cihazlarda da kullanılabileceği duyuruldu. Her ne kadar uygulama Android için temel seviyede gözükse de kısa zaman içinde güncelleneceğini umuyoruz.

İşsizlik (Mart 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Mart 2021 için yayınlandı. Buna göre Mart  2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 59 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %13,1 seviyesinde gerçekleşti.

Dijital Markalaşma Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin Instagram, Linkedin ve SlideShare sayfalarında yayınlanmak üzere “10 Maddede Dijital Markalaşma” temalı bir içerik hazırlandı. Sosyal ağlara özel hazırlanan bu içerikte yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşma ile ilgili merak edilenlere dair bir derleme yapıldı. Bu yazıda ise o içerikte yer alan bilgileri aktaracağız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık (9. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Dokuzuncu Bölüm yayınlandı. “Online İtibar Yönetimi” ana temasıyla yayınlanan podcastte, dijital odaklı itibar yönetimi çalışmalarına dair detaylara değinildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Zam Şampiyonu (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Nisan 2021 için açıkladı. Buna göre Nisan (2021) ayı zam şampiyonu domates oldu.

Google Mağaza Açıyor

Google, geçtiğimiz günlerde kurumsal blogunda bir duyuru yayınladı. Buna göre teknoloji devi, ilk fiziksel mağazasını açmaya hazırlanıyor. 2021 yazında New York’ta açmayı planladığı fiziksel / perakende mağaza ile ilgili ön bilgi veren Google, burada ürün sunmanın yanında, kullanıcıların / tüketicilerin sorunlarını gidermek, hatalı yahut bozuk ürünlerin tamirini gerçekleştirmek gibi konularda yardımcı olmak üzere teknik hizmetler de sunacağını belirtti. Google Stroe’da ayrıca atölye çalışmaları da olacak.

Günün Gündemi (Nisan 2021)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2021)

Üretici Fiyat Endeksi (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Nisan ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %4,34 artarken, yıllık bazda %35,17 oldu. Nisan ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %7,14 azalırken yıllık ise %35,31 arttı.

Suudi Arabistan’dan Hac Kararı

Suudi Arabistan ülkeye girişte geçerli olan aşıların listesini yayınladı. Listede Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac bulunmuyor. Bu listeye göre Türkiye’de Çin aşısı olanlar Hacca gidemeyecek.

Şampiyonlar Ligi Finali

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini spor dünyasından önemli bir haberle tamamlıyoruz. Portekiz’deki Dragao Stadı’nda Manchester City ile Chelsea arasında oynanan “Şampiyonlar Ligi Finali”ni 1 – 0 Chelsea kazanarak Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.