Casus Yazılıma Karşı Whatsapp’ı Güncelleyin

Facebook’un sahibi olduğu Whatsapp, bugünlerde casus bir yazılımın neden olduğu saldırı nedeniyle dünya çapında gündemde. Casus yazılıma karşı Whatsapp’ı korumak içinse uygulamayı güncellemek gerekiyor.

Dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan, Facebook‘un sahibi olduğu popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bugünlerde casus bir yazılımın neden olduğu global bir problemle uğraşıyor. Bu arada casus yazılımın yalnızca belli bir işletim sistemini hedef almadığı belirtildi. Buna göre hem iOS hem de Android işletim sistemini kullanan cihazların siber tehdit altında olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan araştırmalara göre, siber saldırganlar, WhatsApp’ın sesli arama özelliğini kullanarak, hedef kişilerin telefonuna çağrı yaptı. Hedef kişi, aramaya yanıt vermemiş olsa dahi, casus yazılım telefona yerleştirilebildi. Financial Times gazetesindeki habere göre, kötü niyetli yapılan bu arama, hedef kişinin cihazındaki son gelen aramalar listesinden de silinebildi. Kısacası casus yazılım cihaza yerleştirilirken, deyim yerindeyse arkasında hiçbir iz bırakılmadı. Bu da siber saldırının tehdit boyutunu artıran bir diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor. Zira birçok kullanıcı, casus yazılımın cihaza/uygulamaya yüklendiğinin farkında bile değil.

Uyarı!

Whatsapp uygulamasını kullanan aile fertlerinize, sosyal çevrenize, iş arkadaşlarınıza bu makaleyi ileterek casus yazılıma karşı farkındalık edinmelerini ve casus yazılıma karşı önlem almalarını sağlamayı unutmayın.

Casus Yazılıma Karşı Yapılacaklar

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp dünya genelindeki tüm kullanıcıları ve tüm işletim sistemlerini etkileyen casus yazılım nedeniyle 1,5 milyar kullanıcısını kapsayan önemli bir uyarı yaptı. Buna göre Whatsapp, kullanıcıların zaman kaybetmeden uygulamayı güncellemesi gerektiğini belirtti. Böylece casus yazılımın neden olacağı tehditlerden cihazınızı ve Whatsapp’ınızı korumanız mümkün.

WhatsApp yetkilisinden konuya yönelik yapılan açıklamada da siber güvenliği tehdit eden casus yazılıma karşı kullanıcıların yapması gerekenler yer aldı. Whatsapp’tan yapılan açıklama şöyle; “Mobil cihazlarda depolanan bilgilerin güvenliğini tehlikeye atmak için tasarlanan casus yazılımın oluşturduğu potansiyel tehditlere karşı koruma sağlamak için kullanıcıları uygulamamızın en son sürümüne yükseltmeye ve mobil işletim sistemlerini güncel tutmaya teşvik ediyoruz.”

Bu arada casus yazılımın geliştiricisinin, İsrail merkezli bir siber güvenlik şirketi olduğu belirtildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir