Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2021)

Mayıs ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Mayıs 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Toplam Koronavirüs İstatisitkleri
 • Enflasyon (Nisan 2021)
 • Hani Kurumsaldık (7. Bölüm)
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması (Nisan 2021)
 • Hani Kurumsaldık (8. Bölüm)
 • Süper Lig Şampiyonu Beşiktaş Oldu
 • Kademeli Normalleşme Kararı
 • BTCTürk’e Siber Saldırı
 • Aşı Sertifikası Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Toplam Koronavirüs İstatisitkleri

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin başladığı günden, bugüne dek tüm dünyada toplam vaka sayısı 162 milyon 593 bin 622. olarak açıklandı. Bugüne kadar kayda geçen bu vakaların 3 milyon 373 bin 183’ünün ise hayatını kaybettiği ifade edildi. Koronavirüs vakalarının 140 milyon 497 bin 261’i iyileşirken; dünya genelinde ölüm, iyileşme ve vaka sayısı oranlandığında ortaya şöyle bir tablo çıktı;

 • Vakaların %2,07’si hayatını kaybetti.
 • Vakaların %86,41’i iyileşti.
 • Vakaların %11,51’i halen aktif.

Enflasyon (Nisan 2021)

Enflasyon Rakamları (Nisan 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Nisan ayında TÜFE aylık %1,68 artarken, yıllık bazda enflasyon %17,14 oldu. Nisan ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,91 artan domates oldu.

Hani Kurumsaldık (7. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yedinci Bölüm yayınlandı. “Türkiye’de Kurumsallaşmanın Önündeki Engeller” ana temasıyla yayınlanan podcastte, önemli ve ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Nisan 2021 için yayınlandı. Rapora göre Nisan 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.013,53 TL oldu.

Hani Kurumsaldık (8. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam ve Elif İrem Yavuzer tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Sekizinci Bölüm yayınlandı. “Aşılandım Reklamı Neden İtibar Krizine Dönüştü?” ana temasıyla yayınlanan podcastte, Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan “Enjoy I’m Vaccinated” reklamı değerlendirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Süper Lig Şampiyonu Beşiktaş Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Süper Lig 2020 – 2021 sezonu şampiyonu Beşiktaş oldu. Böylece Beşiktaş 42 hafta sonunda 84 puan toplayarak Süper Lig’deki 16. şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Kademeli Normalleşme Kararı

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı saat 05.00’e kadar “Kademeli Normalleşme” dönemi tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu. Bu arada 17 günlük tam kapanmanın ardından “Kademeli Normalleşme” kapsamında 1 Haziran sonrası sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 saatlik kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

BTCTürk’e Siber Saldırı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. BtcTurk, 2018 yılında 516 bin kişinin verilerinin sızdırıldığını kabul ederek kullanıcılarını uyardı. Bu arada Temmuz 2018’den sonra BtcTurk’e üye olan kullanıcıların veri ihlalinden etkilenmediği ifade edildi.

Aşı Sertifikası Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Avrupa Birliği kurumları (AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu); AB sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan “aşı sertifikası” konusunda uzlaşı sağladı. “AB Dijital COVID Sertifikası” olarak adlandırılan bu belgeyle, AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin sağlanması hedefleniyor. Bu arada Türk Hava Yolları, Kovid-19 pandemisine karşı havacılık sektöründe alınan tedbirler odağında, yolcuların sağlık dokümanları ve seyahat bilgilerinin entegrasyonunu sağlayan dijital sağlık cüzdanı IATA Travel Pass‘ın pilot uygulamasını başlattı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mayıs 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.