Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2023)

Nisan ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2023)

Bu haftanın (22 – 30 Nisan 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • İşsizlik Raporları Yayınlandı
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Öneri
 • Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2023)
 • Kampüsün Enleri Yarışması
 • Dijital Markalaşma Sohbetleri Yayınlandı
 • Dünya Kültürü Puan Endeksi Yayınlandı
 • Twitter’da Sarı Tik Ücreti Açıklandı
 • En Çok Askeri Harcama Yapan Ülkeler Listesi
 • Kurumsal İletişim 2.0 Yayınlandı
 • Ankara-Sivas YHT Hattı Açıldı
 • Akkuyu, Nükleer Tesis Statüsüne Ulaştı
 • Teknofest Başladı
 • Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları Açıklandı
 • En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


İşsizlik Raporları Yayınlandı

Türkiye İstatistik Kurumu, İşgücü İstatistikleri Raporu’nu yayınladı. Aralık 2022, Ocak 2023 ve Şubat 2023’e dair işsizlik raporlarını incelemek için;

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Öneri

Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta yer alan etkinlikler;

Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %9,2 oranında arttı. Mart ayında 80,1 olan endeks, Nisan ayında 87,5 oldu.

Ekonomik Güven Endeksi (Nisan 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Mart 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Mart 2023’te azalış gösterdi.

Kampüsün Enleri Yarışması

Kampüsün Enleri, Kampüs Etkinlikleri tarafından düzenlenen Türkiye genelindeki üniversite kulüplerinin farklı kategoriler kapsamında oylandığı bir yarışmadır. Kampüsün Enleri kapsamında kulüp ödülleri, etkinlik ödülleri ve iletişim ödülleri ana kategoriler olmak üzere toplam 20 alt kategoride oylama yapılmaktadır. Her kategori için birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verilen yarışmada oylama süreci ise online olarak ve halka açık şekilde gerçekleştiriliyor.

Dijital Markalaşma Sohbetleri Yayınlandı

Yeni nesil, bütünleşik, multidisipliner ve sürdürülebilir bir kavram olan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılarak literatüre kazandırılan “dijital markalaşma” kavramı odağında ilk ve tek olan Dijital Markalaşma Sohbetleri tüm dijital müzik ve video platformlarında yayınlandı. Devamını oku

Dünya Kültürü Puan Endeksi Yayınlandı

İngiltere merkezli Dünya Kültürü Puan Endeksi’nden derlenen verilere göre, dünyada en çok kitap okunan ülke Hindistan olurken onu sırasıyla Tayland ve Çin takip etti. Listenin 1. sırasındaki Hindistan’da her kişi, haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuyor. 2. sırada yer alan Tayland’da kişi başı haftada ortalama kitap okuma süresi 9 saat 24 dakika olurken 3. sıradaki Çin’de ise halk haftada 8 saatini buna ayırıyor. Türkiye, haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okunma süresiyle listenin 18’inci sırasında yer alıyor.

Twitter’da Sarı Tik Ücreti Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine sosyal medyaya dair bir haberle devam ediyoruz. Twitter’da resmi bir işletme topluluğunun onaylı olduğunu ifade eden “Sarı Tik”in ücreti belli oldu. Buna göre; Twitter’da “sarı tik” ücretinin aylık 19.100 TL olacağı duyuruldu.

En Çok Askeri Harcama Yapan Ülkeler Listesi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. 1966 yılında kurulan ve askeri harcamalar ile ilgili araştırmalar yapan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan 2022 Yılında En Çok Askeri Harcama Yapan Ülkeler listesi yayınlandı. Rapora göre; listenin ilk 3 sırasında yer alan ülkeler şöyle; ABD 877 Milyar Dolar, Çin 292 Milyar Dolar, Rusya 86,4 Milyar Dolar. Türkiye ise 10.6 Milyar Dolar ile askeri harcamada listenin 23. sırasında yer aldı.

Kurumsal İletişim 2.0 Yayınlandı

Kurumsal iletişimin dönüşümünü ifade eden ve yeni nesil bir kavram olan “Kurumsal İletişim 2.0”la aynı adı taşıyan ve kavrama yönelik akademik bilgi aktarımı ile sektörel deneyim paylaşımının yapıldığı; fikir, fayda ve farkındalık odaklı mini podcast dizisi Kurumsal İletişim 2.0, başladı. Serinin bölümleri tüm djiital müzik ve video platformlarında eşzamanlı olarak yayınlandı.

Ankara-Sivas YHT Hattı Açıldı

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı açıldı. Tren hattının ilk seferi gerçekleşti. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan kalkan trenin durakları Kırıkkale, Yozgat ve Sivas olacak. Ankara-Sivas arasında demiryolu ile 12 saat olan seyahat süresi 2 saate inecek.

Akkuyu, Nükleer Tesis Statüsüne Ulaştı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali, yakıtın gelmesiyle “nükleer tesis” statüsüne kavuştu. Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” nesil reaktörlü 4 üniteden oluşacak Akkuyu NGS, toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak. Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, tek başına Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılaması öngörülüyor.

Teknofest Başladı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir etkinlikle devam ediyoruz. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST’te açılış seremonisi yapıldı.

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcuları Açıklandı

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te Türkiye’nin uzaya gidecek yolcularını duyurdu. Buna göre Türkiye’nin uzay yolcuları Alper Gezer Avcı ve Cihangir Atasever oldu. Alper Gezer Avcı, Hava Kuvvetleri’nde görev almış bir F-16 pilotu, Cihangir Atasever ise Roketsan’da görev almış bir sistem mühendisi. Türk uzay yolcuları Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak ve burada 13 farklı deney gerçekleştirecek.

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Pazar araştırma şirketi Statcounter, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen internet tarayıcılarını açıkladı. Buna göre Google Chrome %64,76 kullanım yüzdesi ile ilk sırada yer alırken onu %19,52 ile Safari ve %4,64 ile Edge takip ediyor. Türkiye özelinde ise Google Chrome %76,29 kullanım yüzdesi ile birinci sırada yer alıyor. Onu %12,10 ile Safari ve %3,78 ile Samsung İnternet takip ediyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2023) ayının üçüncü haftasını da (22 – 30 Nisan 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.