Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2023)

Nisan ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Nisan 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Kurumsal İletişim 2.0’da Haftanın Konuğu
 • İMECE Uzaya Fırlatıldı
 • Derleme – V Çıktı!
 • YSK Seçmen Sayısını Açıkladı
 • BDDK’dan Önemli Açıklamalar
 • Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023) Yayınlandı
 • Karadeniz Gazı Karaya Ulaştı
 • Sultanahmet Camisi’nin Restorasyonu Bitti
 • Netfix DVD Kiralama Hizmetini Sonlandırıyor

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta yer alan kitaplar;

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta yer alan etkinlikler;

Kurumsal İletişim 2.0’da Haftanın Konuğu

Branding Türkiye Kurucusu Mürsel Ferhat Sağlam’ın yapımcılığını üstlendiği ve hazırlayıp sunduğu Kurumsal İletişim 2.0 programının bu haftaki konuğu  iMediaff Influencer Marketing Lead Oğuzhan Çarkacı oldu. Detaylar için tıklayın.

İMECE Uzaya Fırlatıldı

TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan ve geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE, ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Derleme – V Çıktı!

Derleme – V kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı. Dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi odağında onlarca makalenin yer aldığı kitap, Mürsel Ferhat Sağlam imzasını taşıyor.

YSK Seçmen Sayısını Açıkladı

YSK seçmen sayısını açıkladı. Buna göre toplam seçmen sayısı 64 milyon 113 bin 941 olurken ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 4 milyon 904 bin 672 olarak açıklandı. Bu arada gümrüklerde 4 bin 671, yurtdışında da toplam 5 bin 40 sandık kurulacak.

BDDK’dan Önemli Açıklamalar

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. BDDK verilerine göre vatandaşın 7 Nisan haftasına kadar borç miktarındaki artış 2022’ye göre 6 kattan fazla oldu. Buna göre; toplam tüketici kredisi ile kart borçları 1.8 trilyon TL’yi aştı.

Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023) Yayınlandı

TÜİK, Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2023) raporunu yayınladı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %9,2 oranında arttı. Mart ayında 80,1 olan endeks, Nisan ayında 87,5 oldu.

Karadeniz Gazı Karaya Ulaştı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Türkiye tarihinin en önemli enerji projelerinden olan Karadeniz gazı, Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde ilk kez karaya ulaştırıldı. Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk etapta günde 10 milyon metreküp doğalgaz çıkarılacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada doğalgazın ısınmada 1 ay, sıcak su ve mutfakta ise 1 yıl boyunca ücretsiz olacağını açıkladı.

Sultanahmet Camisi’nin Restorasyonu Bitti

Sultanahmet Camisi’nin restorasyonu bitti. Bugüne kadar 5 kez restorasyon gören, 6 Temmuz 2017’de ise Vakıflar Genel Müdürlüğünce 6’ncı restorasyonu başlatılan “Sultanahmet Camisi Koruma ve Restorasyon Çalışmaları” projesi tamamlandı.

Netfix DVD Kiralama Hizmetini Sonlandırıyor

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Netflix, 25 yıldır devam eden DVD kiralama hizmetini sonlandırıyor. Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, şirketin blogunda “25 yıllık inanılmaz bir çalışmanın ardından, bu yılın sonlarında DVD.com’u kapatmaya karar verdik. Amacımız her zaman üyelerimiz için en iyi hizmeti sunmak oldu. Ancak iş küçülmeye devam ettikçe bu giderek zorlaşacak. Zirveye çıkmak istiyoruz ve bu yüzden son DVD’lerimizi 29 Eylül 2023’te göndereceğiz” dedi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Nisan 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.