Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2021)

Ekim ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Ekim 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Hani Kurumsaldık (24. Bölüm)
 • Alibaba’dan Kripto Madencilik Kararı
 • Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2021)
 • Whatsapp Facebook Instagram Çöktü
 • Stratejik Pazarlama Yönetimi Eğitimi
 • Büyük Çöküş Niye Oldu?
 • Hani Kurumsaldık (25. Bölüm)
 • Koronavirüs Hapı Çıkıyor Mu?
 • Nobel Fizik Ödülü (2021)
 • Nobel Edebiyat Ödülü (2021)
 • Paris İklim Anlaşması TBMM’de Onaylandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hani Kurumsaldık (24. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Dördüncü Bölüm yayınlandı. “Yeşil Pelerinli Markalar” ana temasıyla yayınlanan podcastte, “Yeşil Pelerin” kavramına dair detaylar aktarıldı.

Alibaba’dan Kripto Madencilik Kararı

Alibaba, kripto madencilikle ilgili bütün cihazların ve ekipmanların satışını durduracağını açıkladı. Uygulamanın 8 Ekim 2021 tarihi itibariyle geçerli olacağı belirtilirken alınan karar şu ifadelerle duyuruldu;

“Alibaba.com, çeşitli uluslararası pazarlarda dijital para birimleri ve bunlarla ilgili ürünlerle ilgili, yasa ve düzenlemelerin istikrarsızlığını göz önünde bulundurarak yapılan değerlendirmenin ardından, kripto madenciliği için kullanılan donanımların satışını yasaklamıştır”

Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz.  Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Eylül 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Eylül 2021’de artış gösterdi.

Whatsapp Facebook Instagram Çöktü

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olan ve aynı şirketin çatısı altında yer alan sosyal ağlardan Whatsapp, Facebook ve Instagram çöktü. Bunun yanında bir de Facebook’un alan adı satışa çıktı.

Stratejik Pazarlama Yönetimi Eğitimi

BMI Business School Istanbul tarafından 5 dönemdir düzenlenen ve sektörden yoğun ilgi gören “Geleceğin Lider CMO’ları | Stratejik Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı” yeni dönem tarihleri belli oldu. Pazarlama alanında deneyim sahibi iş dünyası profesyonellerini, üst düzey pazarlama yöneticisi koltuklarına hazırlamayı hedefleyen eğitim programı, yeni dönemini Kasım 2021’de Online olarak gerçekleştirecek.

Büyük Çöküş Niye Oldu?

Son yıllarda internet tarihinin en çok ses getiren kesintilerinden biri 4 Ekim 2021’de oldu. Türkiye saati ile 18:40’ta başlayan ve uzun süre devam eden kesintiyi “Büyük Çöküş” olarak adlandırmıştık. Peki Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın kesintiye uğramasına sebep olan Büyük Çöküş niye oldu?

Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık (25. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine medya sponsoru olarak desteklediğimiz Hani Kurumsaldık ile devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Beşinci Bölüm yayınlandı. “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ana temasıyla yayınlanan podcastte, sosyal sorumluluk kavramına “nedir?”, “nasıl?”, “niye?” odağında değinilerek konuya ait detaylar aktarıldı.

Koronavirüs Hapı Çıkıyor Mu?

ABD merkezli ilaç firması Merck tarafından geliştirilen ve deney aşamasında olan Covid-19 hapı “Molnupiravir” hakkında şirket tarafından açıklama yapıldı. Açıklamaya göre bu hap; ölüm riskini ve yoğun bakım ihtimalini %50 oranında azaltıyor.

Nobel Fizik Ödülü (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir ödülle devam ediyoruz. Buna göre; 2021 Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında, ödülün bir yarısı Japon meteorolog ve klimatolog Syukuro Manabe ile Alman oşinograf ve iklim modelleyicisi Klaus Hasselmann’a, diğer yarısı da İtalyan teorik fizikçi Giorgio Parisi’ye layık görüldü.

Nobel Edebiyat Ödülü (2021)

2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan isim belli oldu. 73 yaşındaki Zanzibar kökenli yazar Abdulrazak Gurnah kazandı. Gurnah’ın Nobel’i ‘kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı’ ifade edildi.

Paris İklim Anlaşması TBMM’de Onaylandı

Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan oylamaya katılan 353 milletvekilinin 353’ü de teklifi kabul etti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ekim 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.