İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu yeni bir genelge iletildi!

2019’un sonlarında Çin’de başlayan ancak kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan Koronavirüs salgını hala devam ediyor. Bugünlerde ise salgına dair en büyük endişe “ikinci dalga”nın başlama ihtimali. Bu olasılıkla karşı karşıya kalmak istemeyen devletler şimdiden bir takım önlemler almaya başladı.

Salgını ilk günden itibaren çok iyi bir şekilde yöneten Türkiye, ikinci dalga konusunda da bazı önlemler almaya başladı. Bu kapsamda önce okullarda yüz yüze eğitim tarihi ertelendi sonra üniversitelerin açılış tarihi… Şimdiyse İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu yeni bir genelge iletti.

İçişleri Bakanlığı’ndan İzolasyon Tedbirleri Genelgesi

Dün kamuoyuna yansıyan bir habere göre İçişleri Bakanlığı tüm illere İzolasyon Tedbirleri konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgenin odağında; Koronavirüs tanısı konmuş olan yani izolasyona alınan kişilerin izolasyon şartlarına uymasıyla ilgili detaylar var. Bu kapsamda “Mahalle Denetim Ekipleri”nin de oluşturulacağı belirtilirken genelgenin içeriğine dair detaylar şöyle;

  • İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.
  • Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.
  • Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.
  • Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘nun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Kaynak: Milliyet


💡 Turizm Sektöründe İş – Aile Çatışması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.