Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2020)

Eylül ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2020)

Bu haftanın (22 – 30 Eylül 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Pinterest’e Hikayeler Özelliği Geliyor
 • Acun Ilıcalı Exxen Adlı Dijital Platform Kuruyor
 • Instagram Alışveriş Özelliği Herkese Açıldı
 • Linkedin’in Tasarımı Değişiyor
 • Cumhurbaşkanı Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi
 • Kültürel Miras İstatistikleri (2020)
 • EBA’ya Siber Saldırı
 • Günün Gündemi (Temmuz 2020)
 • Dijital Markalaşma Nedir? (Podcast)
 • Yeni Ekonomi Programı (2020)
 • Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (22 - 30 Eylül 2020) - Pinterest Story

Pinterest’e Hikayeler Özelliği Geliyor

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Pinterest’e hikayeler özelliği geliyor. Hemen hemen tüm sosyal ağlarda kullanılan story özelliği, görsel paylaşım odaklı bir sosyal ağ olan Pinterest’e de geliyor. Hikaye Pinleri, içerik üreticilerinin; neredeyse tam ekran fotoğraflar ve videolar göndermesine olanak tanıyacak. Bu arada Türkiye’deki en büyük Pinterest topluluğuna sahip olan Branding Türkiye’yi buraya tıklayarak Pinterest’te takip edebilirsiniz.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Eylül 2020) - Exxen

Acun Ilıcalı Exxen Adlı Dijital Platform Kuruyor

Dijital içerik platformları gün geçtikçe popülerleşirken her geçen gün yeni bir platformun faaliyete girmesi ise bu sektördeki rekabeti kızıştırıyor desek yeridir. Netflix benzeri bir platform kurmayı düşündüğü bilinen Acun Ilıcalı nihayet kuracağı platforma dair sosyal medyada açıklama yaptı. Platformun adının Exxen olacağı söylenirken, bu platforma özel konsept yarışmalar ve belgeseller yapılacağı belirtildi.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Eylül 2020) - Instagram Shop

Instagram Alışveriş Özelliği Herkese Açıldı 

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Popüler sosyal ağ Instagram’ın bir süre önce bazı şirketler için aktif ettiği Alışveriş özelliği nihayet tüm kullanıcılara açıldı. Arayüz tasarımında da değişikliğe giden Instagram bildirimlerin yer aldığı kısma “Mağazayı Gör” butonunu ekleyerek bu özelliğin daha faal kullanılmasını amaçlıyor. Bundan böyle herkesin rahatlıkla kullanabileceği Instagram Shop özelliği bakalım e-ticaret sektörüne nasıl bir katkı sağlayacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Eylül 2020) - Linkedin Tasarım

Linkedin’in Tasarımı Değişiyor

İş dünyası profesyonelleri tarafından kullanılan ve bu yönüyle aslında niş bir kitleye sahip olan popüler sosyal Linkedin’in tasarımı değişiyor. Bir süre önce Amerikalı teknoloji devi Microsoft tarafından satın alınan ve o gün itibariyle de sürekli yeniliklerin yapıldığı Linkedin’de radikal bir değişiklik olacak. 5 yıl aradan sonra sayfa tasarımında değişikliğe giden şirketin daha sade ve kullanıcı deneyimi odaklı bir tasarıma geçeceği düşünülüyor. Linkedin’deki en aktif şirket sayfasına sahip olan Branding Türkiye’yi Linkedin’de takip etmek için buraya tıklayın.

Cumhurbaşkanı Koronavirüs Aşısı

Cumhurbaşkanı Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi

Teknoloji Haberleri’nde bu hafta sevindirici bir gelişme var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve 3 saat 50 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek millete seslendi. Toplantının ana gündem maddesi Koronavirüs olurken, salgına dair hangi önlemlerin alınacağı da yine bu toplantıda değerlendirildi. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada yerli Koronavirüs aşısına dair detayları da paylaştı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kültürel Miras İstatistikleri (2020)

Kültürel Miras İstatistikleri (2020)

TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşılan Kültürel Miras İstatistikleri (2020) başlıklı raporda Türkiye’deki toplam müze sayısı, müze ziyaretçi sayısı, müze artış oranı gibi detaylar başta olmak üzere kültürel miras odağında birçok istatistik paylaşıldı. 2019 yılı baz alınarak hazırlanan ve grafiklerle zenginleştirilen rapora dair tüm detayları sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

EBA Sistemine Siber Saldırı

EBA’ya Siber Saldırı

Teknoloji Haberleri’ne tüm öğrencileri ilgilendiren önemli bir detayla devam ediyoruz. Salgının ilk aylarında hızlı bir şekilde organize olan MEB ise geliştirdiği EBA adlı sistemle dersleri uzaktan yapabileceğini belirterek yeni sezona hazır olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı. Ancak 2 gün önce uzaktan eğitim için EBA sistemine giriş yapmaya çalışan öğrenciler ve öğretmenler “Çok Kalabalık” uyarısıyla karşılaştı. Gün boyu sosyal medyanın gündeminde olan EBA’daki bu aksaklığın nedeni ise dün MEB tarafından yapılan açıklamayla netlik kazandı. Buna göre EBA sitemine siber saldırı düzenlenmişti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Temmuz 2020)

Günün Gündemi (Temmuz 2020)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Temmuz ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Temmuz 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Nedir

Dijital Markalaşma Nedir? (Podcast)

Teknoloji Haberleri’ne herkesin merakla beklediği podcastin duyurusuyla devam ediyoruz. Spotify özelinde Mürsel Ferhat Sağlam tarafından gerçekleştirilen “Dijital Markalaşma Sohbetleri”nin 3. Bölümü “Dijital Markalaşma Nedir?” başlığıyla yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yeni Ekonomi Programı (2020)

Yeni Ekonomi Programı (2020)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Ataşehir’de yer alan Hazine Ve Maliye Bakanlığı’na bağlı yerleşkede Yeni Ekonomi Programı (2020) ile ilgili açıklama yaptı. İşte YEP ile ilgili tüm detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle bitiriyoruz. Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ağustos ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2020) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Eylül 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.