Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada yerli Koronavirüs aşısı için de tarih verdi.

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde başlayan Koronavirüs salgını, kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alırken Türkiye’nin Covid-19 ile tanışması 2020’nin Mart ayında olmuştu. Bu konuyu sizlere Korona Virüsü Türkiye’de! Peki Şimdi Ne Olacak? başlıklı makalede aktarmıştık. Evet, Covid-19 Türkiye’de görülmesiyle kamu ve özel sektör kuruluşları hızlı ve özverili bir çalışma gerçekleştirdi. Bu da Türkiye’nin dünya genelinde salgın krizini en iyi yöneten ülkelerin arasına girmesini sağladı

Koronavirüs sürecini etkin biçimde yürüten Türkiye, şimdilerde ise salgının ikinci dalgasını yaşamamak için bir takım tedbirler almaya başladı. Buna ek olarak bir yandan da yerli aşı çalışmalarına ağırlık veren Türkiye’nin aşıyı ne zaman çıkaracağı ise merak konusuydu. En son dün Cumhurbaşkanı yerli Koronavirüs aşısının ne zaman çıkacağına ilişkin detay verdi. Böylece yerli aşıya ilişkin herkesin zihninde belirgin bir tablo oluştu.

Cumhurbaşkanı Yerli Koronavirüs Aşısı Hakkında Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve 3 saat 50 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek millete seslendi. Toplantının ana gündem maddesi Koronavirüs olurken, salgına dair hangi önlemlerin alınacağı da yine bu toplantıda değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada hijyene dikkat çekerek salgınla mücadelenin en önemli aşamasının temizlik ve maske olduğuna vurgu yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı’nın o konuya dair açıklaması;

“Son dönemde vaka ve hasta sayılarında yaşanan artış hiç şüphesiz hepimizi üzüyor. Bu virüsün henüz tedavisi bulunamadığı için salgına karşı elimizdeki en etkili tedbir ‘tamam’ diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe üçlüsüdür. Milletimizi bir kez daha temizliğe dikkat etme, maske kullanımı ve fiziki mesafe hususlarına riayete davet ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih boyunca nice büyük mücadeleleri zaferle neticelendiren milletin bu sağlık krizini de yeneceğine tüm kalbiyle inandığını dile getirirken yerli Koronavirüs aşısına ilişkin denemelerin önümüzdeki aylarda başlayacağını vurguladı.

İşte o açıklama;

“Halen süren 8 aşı geliştirme çalışmasından 2’sinde hayvan deneyleri başarıyla tamamlandı. Özel sektöre ait bir firmanın altyapısı aşının üretimine uygun hale getiriliyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Salgınla ilgili her konu gibi bu süreci de yakından takip ediyoruz. Unutulmamalıdır ki bu krizin üstesinden ancak hem devletin hem vatandaşın üzerine düşeni yapması halinde gelebiliriz.”


💡 Türkiye’de Yaşam Süresi (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.