İş dünyası dinamikleri her geçen gün değişiyor ve dönüşüyor. Bu süreçte bazı meslekler önem kazanırken bazıları ise unutuluyor. Bazı meslekler ise önemini kaybetmeden varlığını sürdürüyor. Spikerlik ve sunuculuk bunların başında geliyor. Peki spikerlik sunuculuk eğitimi ile yeni bir kariyere başlamak mümkün mü?

Dijital teknolojideki gelişmeler, mobil teknolojideki ilerlemeler ve sosyal ağların çeşitlenmesi ile yeni medya bambaşka bir boyut kazandı. Herkesin yayıncı olabildiği ve içerik üretebildiği yeni medya sayesinde bazı meslekleri daha değerli kıldı. Bunların başında ise spikerlik ve sunuculuk geliyor.

Yeni Medya Odağında Spikerlik Ve Sunuculuk

Ana akım medyaya her geçen gün bir yeni televizyon ya da radyo kanalı ekleniyor. İnternet medyası ise büyüme ve çeşitlilik konusunda geleneksel medyaya göre daha hızlı ilerliyor. Tüm bu gelişmelerin sektördeki uzman ihtiyacını her geçen gün artırdığı bilinen bir gerçek. Mikrofon başında ve kamera karşısında durum ve olayları izleyicilere ya da dinleyicilere aktaran kişi olarak bilinen spikerler ve sunucular; böylesi bir ekosistemde olgukça önemli bir konumda yer alıyorlar.

Peki bu meslekte kariyer yapmak için ilk adım ne olmalı? Hiç şüphesiz her meslek ve uzmanlık alanında olduğu gibi spikerlik ve sunuculuk alanlarında da muhakkak iyi bir eğitimden geçmiş olmak gerekiyor. Peki spikerlik ve sunuculuk eğitimi ile yeni bir kariyere başlamak mümkün mü?

Spikerlik Nedir?

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde “Radyo ve televizyonda programları, haberleri sunan kimse.” olarak tanımlanan spiker, Wikipedia’da ise şöyle tanımlanmaktadır;

Spiker veya sunucu, radyoda, televizyonda, bir eğlence yerinde programı sunmak, açıklamak, takdimcilik ve anonsörlük yapan görevlidir. Spikere (bu kelimenin aslı speaker olup İngilizcedir) yerine göre anonsör, yorumcu ve takdimci de denir. Spikerler sadece haber bültenleri, reklam spotlarını, tanıtma ve yorum metinlerini okumakla kalmazlar. Aynı zamanda radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetirler. 

Bu yeterlilikler kişisel yetkinliklere ek olarak en çok da eğitimle sağlanabilmektedir. Bu yüzden spikerlik ve sunuculuk alanında kariyer yapma hedefi olanlar mutlaka bu alanda eğitim almalıdırlar.

Spikerlik Ve Sunuculuk Eğitimi

Spikerlik ve sunuculuk alanında çalışanlar, bu alanda kariyer hedefi olanlar veya kariyerini bu alanlarda yeniden yapılandırmak isteyenler için hazırlanan bu eğitim; katılımcılara spikerlik ve sunuculuk meslek becerisinin kazandırılması amacını taşımaktadır.

Bu eğitim programının içeriği Dilbilimci Levent İnce tarafından hazırlanmış olup Türkiye’de uygulanan en yeni sertifika programı olma özelliğini taşımaktadır. Bu şekliyle Türkiye’de ilk defa Başkent İletişim Bilimleri Akademisi‘nde uygulanan eğitimin içeriği 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Diksiyon Bölümü İçeriği
  • Spikerlik Ve Sunuculuk Bölümü İçeriği

şeklindedir. Oldukça kapsamlı ve donanımlı bir müfredata sahip olan eğitim içeriğine dair detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu arada eğitimi tamamlayan öğrenciler program sonunda “Başkent İletişim Akademisi”nde yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma niteliğinde sertifikayı alma hakkına sahip oluyorlar.

Eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için Başkent İletişim Akademi’sini ziyaret edebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’de şubeleri bulunan akademiyle iletişime geçmek ve “spikerlik ve sunuculuk kursu” hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklamanız yeterli.

Başkent İletişim Akademisi Hakkında

Başkent İletişim Akademisi; Devlet Tiyatroları Sanatçıları, TRT kökenli spiker – sunucular ve seslendirme sanatçıları ile dilbilimcilerden oluşan eğitim kadrosuyla; gerek Türkçe’yi güzel ve etkili konuşma becerisini, gerekse spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk meslek becerilerini kazandırmak amacıyla DİKSİYON, SPİKERLİK, SUNUCULUK, SESLENDİRME, OYUNCULUK eğitimleri düzenleyen bir okuldur.”

ZİYARET ET


Kitap Önerileri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.