Dijital Çağda Hikâye Anlatıcılığı

İşletmenizin tanınması ve sosyal medya kanallarında ön plana çıkmasının en güçlü yolu insanlarla iletişim halinde olmaktan geçer. Bu iletişimi sağlayacak ve iki tarafın arasında bir bağ oluşturacak en güçlü araçsa “hikâyeler”dir.

Yaptığımız iş ne olursa olsun, her iş kolunda rahatlıkla hikayelere yer verme şansımız vardır. Ne yazık ki birçok kurum ve kuruluş bunun farkında değildir. Farkında olmamalarının en büyük etkenlerinden birisi bu kavramın yani iş yaşamında hikâye anlatıcılığı kavramının hayatımıza yeni girmesidir.

Birçok işletme yaptığı faaliyetleri, işleri, bir görselle veya bir iki satırla takipçileri ile paylaşır ve bu alanda hizmet verdiklerini hatırlatırlar. Yaptıkları bu anlatım düz, sıradan ve kimseye fayda sağlamayacak bir anlatım olarak kalır. Bunun en büyük kanıtı olarak da beğeni sayılarını gösterebiliriz.

İnsanlar kendilerini harekete geçirecek bir gönderiyi gördükleri zaman daha çok beğeni ile bu gönderiyi ödüllendirir ve kendi takipçileri ile paylaşma ihtiyacı duyarlar. Hikâye anlatmayan, müşteri ile bağ kurmayan her gönderi yanlış bir paylaşımdır. Eğer bu tarz paylaşımlar yapılmaya devam edilirse mevcutta bulunan takipçiler de zaman içerisinde sizi, kuruluşunuzu takip etmekten vazgeçeceklerdir.

Sosyal medyayı akıllı ve bilinçli kullanan işletmeler, zamanında ve düzenli paylaşım yaptıklarında, karşı tarafın dikkat ve ilgisini çekecek paylaşımlara yer verdiklerinde mevcut müşteri ve takipçilerini korumanın yanında yeni müşteri adaylarının da ilgi ve dikkatlerini çekeceklerdir.

Önemli olan, düzenli ve sürekli paylaşımdır.

Her sosyal medya paylaşımınızdaki gönderilerinizin neden oraya konulduğuna dair katılımcılarınıza bir neden verin ve bu neden onları harekete geçirsin, en büyük neden aslında her iki tarafın da beklentisini karşılamalıdır. Siz müşterinizin ihtiyacı olan bir ürün ve hizmeti onlara sağlıyorsunuz onun ihtiyacını gideriyorsunuz, müşteriniz de bu ürünü sizden alarak maddi anlamda sizin ihtiyacınızı karşılıyor. Sizin sunduğunuz ürün ve hizmeti sunan birçok şirket bulunmakta, sizin yaptığınız paylaşımlar, ürün ve hizmeti sunuştaki farkınız, iletişiminiz ve hikayeniz diğerlerinden farklı olmalı ki sizden satın alsınlar.

Her yeni başarılı satış aslında bir sonraki yeni müşterilerin gelişini garanti eder. İnsanlar memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini etrafındaki insanlarla paylaşmayı severler. Aslında her müşteri ile hikayelerle kurduğunuz duygusal bağ, sizin başkaları tarafından reklamınızın yapılmasını sağlar.

Merak uyandır, sat, akılda kal, yeniden sat aslında satışın en basit formülü bu şekilde tanımlanabilir. İşte bunu yapmanızı sağlayacak en güçlü araç ise anlatacağınız ve paylaşacağınız hikayelerdir.

“İnsanların çok fazla seçeneği olduğu bir dünyada, hikâye karar verici faktör olabilir.”

Nick Morgan

İşte bu sebeple yapacağınız her paylaşım, güçlü etki bırakan akılda kalıcı olsun ki, hep fark edilen fayda sağlayan satıcılar olun.

Dijital çağ bunu gerektiriyor…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir