Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2021)

Nisan ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan  2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Nisan 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google’a 296 Milyon TL Ceza
 • Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2021)
 • Haddini Bil Youtube Gündem Oldu
 • Zam Şampiyonu (Mart 2021)
 • Hani Kurumsaldık (3. Bölüm)
 • Hani Kurumsaldık Telegram Kanalı
 • Günün Gündemi (Mart 2021)
 • Merkez Bankası’ndan Kripto Para Kararı
 • Kurumlar Vergisi’ne Zam
 • Twitter Çöktü
 • Bitcoin’de Rekor Düşüş
 • Avrupa Süper Ligi Kararı
 • 23 Nisan Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Google’a 296 Milyon TL Ceza

Rekabet Kurumu’nun kamuoyuyla paylaştığı bilgiye göre Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığı ile ilgili soruşturması tamamlandı. Akabinde dünya devine 296 milyon TL ceza kesildi. Konuya dair yapılan açıklamada ise; Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun‘un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildiği ifade edildi.

Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2021)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2021)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Haddini Bil Youtube Gündem Oldu

Geçtiğimiz günlerde neredeyse tüm gün Twitter’da gündem “Haddini Bil Youtube”tu. Şöyle ki; BBN Türk kanalında Büyük Resim adlı programın moderatörü olan Tarih Felsefecisi, Araştırmacı ve Yazar Erkan Trükten’in Youtube’daki videosu yanlış tıbbi bilgi verdiği gerekçesiyle kaldırılmıştı. Youtube tarafından alınan bu kararı ve videonun kaldırılmasını Twitter üzerinden eleştiren Trükten #haddinibilyoutube diyerek gündem oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Zam Şampiyonu (Mart 2021)

Enflasyon Rakamları (Mart 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre TÜFE aylık %1,08 artarken, yıllık bazda enflasyon %16,19 oldu. Şubat ayının zam şampiyonu ise fiyatı %61,04 artan karnabahar oldu.

Hani Kurumsaldık (3. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Üçüncü Bölüm yayınlandı. “Vizyon Nedir? Kurumsal Vizyon İçin Gerekenler Nelerdir?” ana temasıyla yayınlanan podcastte, vizyon kavramına dair değerlendirmelerde bulunuldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık Telegram Kanalı

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’da belli bir konu veya ortak amaç için oluşturulan kanallara bir yenisi eklendi. Hani Kurumsaldık Telegram Kanalı açıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Mart 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir duyuruyla devam ediyoruz.Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2021)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Merkez Bankası’ndan Kripto Para Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte, “Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz” ifadeleri yer aldı.

Kurumlar Vergisi’ne Zam

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bir zam haberiyle devam ediyoruz. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen bir tasarıyla Kurumlar Vergisi‘ne zam yapılmasına karar verildi. Buna göre kurumlar, 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı içinse yüzde 23 oranında vergiye dahil olacaklar. Uygulama, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren verilmesi gereken beyannamelerle başlayacak.

Twitter Çöktü

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Twitter çöktü. Türkiye saati ile 03:00 sıralarında başlayan erişim sorunu gün içinde de devam etti. Masaüstü cihazlardan oturum otomatik olarak kapatılırken bazı kullanıcılar siteye erişmekte ve akışın yenilenmesinde sorunlar yaşadı. Twitter ise konuya ilişkin “En kısa sürede normal hale getirmek için çalışmayı sürdürüyoruz. Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

Bitcoin’de Rekor Düşüş

Kripto para piyasalarında gece yarısı ani bir düşüş yaşandı. Bitcoin 62 bin dolar seviyesinden 50 bin dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin’deki düşüş altcoinleri de etkiledi. Birçok kripto para biriminde sert düşüşler oldu.

Avrupa Süper Ligi Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. İngiltere, İspanya, İtalya’dan 12 kulüp bir araya gelerek “Avrupa Süper Ligi” adıyla hafta içinde oynanacak yeni bir turnuvanın kurulması konusunda anlaşma sağladığını açıkladı.

23 Nisan Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir duyuruyla tamamlıyoruz. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Nisan 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.