Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2020)

Eylül ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Eylül 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor
 • Youtube’a TikTok Benzeri Shorts Özelliği Geldi
 • Yerli Uçan Araba Cezeri Tanıtıldı
 • Abdi İbrahim, OM Pharma’nın %28.5’ini Aldı
 • İşletmeler İçin Facebook Suite Yayında
 • Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu (Ücretsiz)
 • Amazon Prime Türkiye’de
 • Türkiye’de Beklenen Yaşam Süresi (2020)
 • Fahrettin Koca Önemli Açıklamalarda Bulundu
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Yandex Türkiye Ofisi

Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor

1997 yılında Rusya’da kurulan ve kısa sürede büyüyerek günümüzde dünya devi bir şirket haline gelen Yandex, 2011 yılında İstanbul Şişli’de kurduğu Türkiye ofisini Ekim 2020 itibariyle kapatacağını açıkladı.  Türkiye ofisinin kapanmasıyla birlikte yönetim Rusya’daki ofisten sağlanacak. Ancak Yandex servisleri Türkiye’de kullanılmaya devam edecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2020) - Youtube Shorts

Youtube’a TikTok Benzeri Shorts Özelliği Geldi

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından olan Youtube, TikTok benzeri Shorts özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar tıpkı TikTok’ta olduğu gibi 15 saniyelik kısa videolar hazırlayabilecekler. Temel seviye bir edit aracı da barındıran özellik sayesinde videolara müzik eklemek mümkün olacak. Bakalım Google’ın Youtube özelinde gerçekleştirdiği bu hamle TikTok’u etkileyecek mi?

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2020) - Cezeri

Yerli Uçan Araba Cezeri Tanıtıldı

BAYKAR tarafından tasarlanan ve üretilen yerli uçan araba CEZERİ ilk uçuş testini başarıya tamamladı. Aslında uçuş testlerine 11 Eylül’de başlandı. Fakat ilk uçuş testi, güvenlik halatlarıyla yapılmıştı. Kamuoyu önündeki son uçuş testi ise güvenlik halatları olmadan gerçekleşti ve araç yerden 10 metre yükseldi. Böylelikle yaklaşık olarak 1.5 yıllık çalışmanın ardından CEZERİ, ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Bu arada uçuşun sürücüsüz bir şekilde ve uzaktan kumanda edilerek gerçekleştiğini de belirtelim.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2020) - Abdi İbrahim

Abdi İbrahim, OM Pharma’nın %28.5’ini Aldı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir satın almayla devam ediyoruz. Türkiye’nin önemli ilaç firmalarından olan Abdi İbrahim, İsviçre merkezli biyoteknoloji şirketi OM Pharma‘nın %28.5 hissesini satın aldı. Buna göre Abdi İbrahim, İsviçreli şirketi almak için yaklaşık 530 milyon dolar ödemiş oldu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Eylül 2020) - Facebook Suite

İşletmeler İçin Facebook Suite Yayında

Teknoloji Haberleri’ne Facebook’tan bir gelişmeyle devam ediyoruz. Sosyal medya devi Facebook, şirketler için sosyal medya hesaplarının kolay yönetimini sağlayacak yeni bir uygulamanın duyurusunu yaptı. Facebook Business Suite adına sahip olan bu yeni uygulama ile Facebook ile Facebook’a ait ağları (Instagram, Messenger, Whatsapp vs.) yönetmek mümkün olacak.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu - Mürsel Ferhat Sağlam & Serenay Palabıyık

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu (Ücretsiz)

Branding Türkiye himayesinde; Branding Türkiye’nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam ile Branding Türkiye yazarlarından olan Nöropazarlama Uzmanı Serenay Palabıyık tarafından hazırlanan “Koronavirüs Sonrası İş Hayatı” temalı raporu ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Amazon Prime Türkiye'de

Amazon Prime Türkiye’de

Amazon denilince akla ilk olarak “e-ticaret” gelse de aslında Amazon, birçok farklı sektörde faaliyet gösteren devasa bir şirket. Teknoloji ağırlıklı girişimleriyle birçok farklı alanda hizmet ve ürün sunan Amazon’un bir de abonelik servisi mevcut. Amazon Prime olarak adlandırılan bu sistem nihayet Türkiye’deki kullanıcılar için de aktif edildi. Evet, Amazon Prime artık Türkiye’de! Servisin Türkiye fiyatı ise 7,90 TL

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiye'de Beklenen Yaşam Süresi (2020)

Türkiye’de Beklenen Yaşam Süresi (2020)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Hayat Tabloları 2017 – 2019” başlıklı raporunu geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Bir hayli dikkat çeken bu rapora göre Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi, ortalama 78,6 yıl olarak hesaplandı. Bu da 5 yıl öncesine göre Türkiye’de yaşam süresinin 7 ay daha uzadığı anlamına geliyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Fahrettin Koca Basın Toplantısı

Fahrettin Koca Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bu hafta gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın akabinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı tarafından dikkat çeken açıklamaların yapıldığı basın toplantısına dair notları sizler için derledik işte basına yapılan açıklamada önem arz eden konulara dair başlıklar;

 • Koronavirüs için geliştirilen HES uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı.
 • Karantinada / izolasyonda olması gerekirken dışarıya çıkan 140 bin kişi Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde yakalandı.
 • Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2020)

Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2020)

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir raporla tamamlıyoruz. TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Ağustos 2020 için yayınlandı. Buna göre Ağustos 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Eylül 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.