Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2022)

Temmuz ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Temmuz 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Okunacak Kitaplar Listesi – 2 Yayınlandı
 • FBI Linkedin Konusunda Uyardı
 • Dünya Nüfus Günü (2022)
 • Hani Kurumsaldık: 27. Bölüm 
 • Diksiyon Nedir? 
 • TOBB İstatistikleri (Nisan 2022)
 • Spikerlik Ve Sunuculuk Eğitimi
 • Sosyal Medyada Popülerlik İçin Gençlerin Adresi Takipgo
 • Seo Nedir? Nasıl Yapılır?
 • Dijital Pazarlama Alanında SEOPix Farkı
 • İşsizlik (Mayıs 2022)
 • Hani Kurumsaldık: 28. Bölüm

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Okunacak Kitaplar Listesi – 2 Yayınlandı

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin tavsiye pazarlaması odağında faaliyet gösteren fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un alt kategorisi olan “Kitap Önerileri” kapsamında “Okunacak Kitaplar Listesi” hazırladık. Yazı dizisi şeklinde belirli periyotlarda yayınlayacağımız listenin ikinci bölümü olan “Okunacak Kitaplar Listesi – 2″de birbirinden değerli 10 kitap var.

Listeyi incelemek için buraya tıklayın

FBI Linkedin Konusunda Uyardı

İş dünyasının sosyal ağı olarak bilinen Linkedin ile ilgili son günlerde önemli bir iddia gündeme geldi. Bir CNBC raporuna göre Linkedin’de son dönemde sahtekarlık sayısı yani dolandırıcılık faaliyetleri bir hayli artmış. Özellikle kripto paralara yatırım konusunda gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı FBI’dan da uyarı geldi. Buna göre Linkedin platformunda dolandırıcılar, sahte hesap açarak insanları kripto para yatırımı konusunda yanlış yönlendiriyor.

Dünya Nüfus Günü (2022)

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, 1989 yılında dünya nüfusunun 5 milyar insana ulaştığı tarih olan “11 Temmuz 1987” tarihi “Dünya Nüfus Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu özel günde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl nüfusun önemli konularını ele alan bir tema belirlenmekte ve bu temaya ilişkin farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Dünya nüfusu 1999 yılında 6 milyara ve 2011 yılında 7 milyara ulaştı. Bu yıl, Kasım 2022 tarihinde dünya nüfusunun 8 milyara ulaşacağı tahmin edildi. UNFPA, ideal bir dünyada haklar ve seçeneklerle güçlendirilmiş daha sağlıklı toplumlar için 8 milyar insanın, 8 milyar fırsat anlamına geleceğine vurgu yapmaktadır.

Hani Kurumsaldık: 27. Bölüm 

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık 27. Bölüm yayınlandı. “Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing)” ana temasıyla yayınlanan podcastte; gerçek zamanlı pazarlamaya dair bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.

Diksiyon Nedir?

Gerek günlük iletişimde gerek akademik kariyer ve iş hayatındaki süreçte büyük önem taşıyan iletişimin güzel, etkin, etkili ve sürdürülebilir olması ancak diksiyon eğitimi ile mümkündür. Peki diksiyon nedir? Diksiyon eğitimi almak niye önemlidir? Diksiyon eğitimi için hangi kurum veya eğitmenler tercih edilmelidir?

Detaylı okumak için buraya tıklayın.

TOBB İstatistikleri (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Nisan 2022’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Nisan’da Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Nisan 2021’ye göre Nisan 2022’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Spikerlik Ve Sunuculuk Eğitimi

İş dünyası dinamikleri her geçen gün değişiyor ve dönüşüyor. Bu süreçte bazı meslekler önem kazanırken bazıları ise unutuluyor. Bazı meslekler ise önemini kaybetmeden varlığını sürdürüyor. Spikerlik ve sunuculuk bunların başında geliyor. Peki spikerlik sunuculuk eğitimi ile yeni bir kariyere başlamak mümkün mü?

Detaylı okuma için buraya tıklayın.

Sosyal Medyada Popülerlik İçin Gençlerin Adresi Takipgo

Gençler, sosyal medyada aktif olarak vakit geçiren önemli bir kullanıcı kitlesidir. Gezdiği, gördüğü ve eğlendiği anları sosyal medyada paylaşan gençler, daha geniş takipçi kitlesine ulaşarak paylaşımlarını da aynı oranda geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedirler. Bu sayede popüler olma imkanı elde edecek olan gençlerin sosyal medyada popülerlik için adresi ise Takipgo olmaktadır.

Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir kavrama dair açıklamalarla devam ediyoruz. Son yıllarda giderek önem teşkil eden SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları, firmaların ticari kazançlarında da büyük rol üstlenmektedir. İnternet üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiren kişiler, SEO uygulamaları ile web sitelerine büyük bir katkı sağlayabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan arama motoru araştırmalarında web sitenizin ilk sayfada ve üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar bütününe SEO yani Search Engine Optimization adı verilmektedir.

Detaylı okumak için buraya tıklayın.

Dijital Pazarlama Alanında SEOPix Farkı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sektörel bir haberle devam ediyoruz. Sektöründe en başarılı hizmeti sunan dönüşüm odaklı dijital pazarlama ajansı SEOPix bu alanda sizlere; SEO, Performans Pazarlama, İçerik Pazarlama, Web Tasarım ve Sosyal Medya Yönetimi ile yardımcı oluyor.

İşsizlik (Mayıs 2022)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Mayıs 2022 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2022’de  işsizlik, bir önceki aya göre 56 bin kişi azalarak 3 milyon 785 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %10,9 seviyesinde gerçekleşti.

Hani Kurumsaldık: 28. Bölüm

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini Hani Kurumsaldık’a dair bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ın bu bölümünde “Pazarlama Karması – 4P” tüm yönleriyle değerlendirildi. Pazarlama biliminin kadim olgusu olan ve stratejik planlama modeli olarak halen önemini koruyan Pazarlama Karması odağında akademik bilgi ve sektörel tecrübe aktarımına yer verilen yayında aynı zamanda Pazarlama Karması ile Tutundurma Karması arasındaki farka da değinildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Temmuz 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.