Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Haziran ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Haziran 2022)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Haziran ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Haziran 2022)

Haziran (2022) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Haziran 2022

Birinci Hafta (1 – 7 Haziran 2022)

 • Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye’nin talebinin ardından yabancı dillerde “Turkey” olarak kullanılan ülke adını “Türkiye” olarak değiştirdi.
 • Yeni eğitim öğretim yılında, ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynaklar da öğrencilere ücretsiz olarak verilecek. Buna göre öğrencilere yıl sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynak dağıtılacak.
 • Mayıs 2022’ye dair enflasyon açıklandı. TÜİK’e göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %73,50, aylık ise %2,98 arttı. ENAG tarafından açıklanan TÜFE ise yıllık %160,76 olurken aylık %5,46 oldu.
 • Japonya’daki araştırmacılar, 1,02 petabit yani 1.020.000.000 Mbps veri aktarım hızına ulaşarak dünya rekoru kırdı. Bu, aynı anda 10 milyon 8K videoya bedel.
 • “Press Bey ve Media Hanım”, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Arap Kadri” gibi unutulmaz tiplemeleriyle tanınan ünlü karikatürist Latif Demirci, 61 yaşında vefat etti.
 • 3600 ek gösterge detayları açıklandı. Buna göre tüm memurların ek göstergeleri 600 puan yükseltilecek ve 5.3 milyon kamu görevlisinin tamamı yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacak. Yeni düzenlemeyle ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık memurun emekli aylığı 1234 ile 1391 lira arasında emekli ikramiyesi ise 44 bin ile 50 bin 150 lira arasında artacak.
 • İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “50. İstanbul Müzik Festivali”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve “İstanbul” temasıyla başladı. Bu arada festival 50 yılda 3,5 milyon izleyiciye ulaştı

İkinci Hafta (8 – 14 Haziran 2022)

 • TBMM Genel Kurulu’nda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023’e kadar, bir önceki kira yılına ait bedelin %25’ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi.
 • Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi uygulaması başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemlerinin 15 Haziran’dan itibaren başlayacağını açıkladı.
 • ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık 1981’den bu yana kaydedilen en büyük artışı gösterdi. Buna göre ABD’de enflasyon Mayıs’ta 41 yılın zirvesine çıkarak aylık %1, yıllık ise %8,6 oldu.
 • 9 Haziran’da Lucca kentinden havalandıktan sonra radarda kaybolan helikopterin enkazına İtalya’nın Toskana ile Emilia-Romagna bölgeleri arasındaki Apenin dağlarında ulaşıldı. Helikopterde bulunan 4’ü Eczacıbaşı çalışanı Türk vatandaşı olan 7 kişiden kurtulan olmadı.
 • Ankara’da eğitime 1 gün ara verileceği açıklandı. Buna göre Ankara Valisi, Ankara’da 13 Haziran’da beklenen yoğun yağış nedeniyle tüm ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu.
 • ING Basketbol Süper Ligi play-off finalinin dördüncü maçında Anadolu Efes’i 92-80 yenerek seriyi 3-1’e getiren Fenerbahçe Beko, 2021-2022 sezonu şampiyonu oldu.
 • TÜRKSAT 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni‘nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız” açıklamasında bulundu. Bu açıklama sonrası Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Türk Patent ve Marka Kurumu’na “Türkiye Hava Yolları” ismiyle marka tescil başvurusu yapıldı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Haziran 2022)

 • ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Bankanın 75 baz puanlık artışı 1994’ten bu yana tek seferde gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.
 • Kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre “gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Öte yandan basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
 • İngiliz hükûmeti, Wikileaks platformunun kurucusu Julian Assenge’in Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesini resmen kabul etti. Assange, 2012’den beri kaldığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınma hakkının kaldırılmasıyla birlikte İngiliz polisi tarafından 11 Nisan 2019’da tutuklanmıştı.
 • İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbulkart’a 2 bin 500 lira faizsiz kredi hakkı tanındığını duyurdu. Dijital Bakiye, İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanılabilecek.
 • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 3 milyon 243 bin 425 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tamamlandı. Bu sene üniversiteye girişte baraj puanı uygulamasının kaldırıldığı sınavın sonuçları ise 20 Temmuz’da açıklanacak.
 • Şubat 2001’de kurulan GittiGidiyor’un 2011’de %93’ünü, 2016’da da hisselerin tamamını alarak şirketin tek sahibi haline gelen eBay, GittiGidiyor’u kapatacağını duyurdu. Buna göre GittiGidiyor’a satıcılar artık yeni ilan veremeyecek. 18 Temmuz’dan itibaren ise alıcılar yeni alım yapamayacak.
 • Borsa İstanbul, Türk Lirası kısa vadeli referans getiri oranı ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak oluşturulan ve kısa adı TLREFK olan Türk Lirası Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı’nı hesaplamaya ve yayınlamaya başlayacağını açıkladı.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Haziran 2022)

 • TÜİK, Haziran ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %6,2 oranında azaldı; Mayıs ayında 67,6 olan endeks, Haziran ayında 63,4 oldu.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 14’te sabit tuttu.
 • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL ticari kredilere yeni koşullar açıkladı. Buna göre Döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi geçmeyen şirketlere, döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartıyla kredi verilebilecek.
 • Türkşeker, şeker fiyatlarına yüzde 37-67 oranlarında zam yaptığını duyurdu. Buna göre Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı.
 • Küresel düzeyde ekonomik ve siyasi konuların ve sorunların görüşüldüğü G7 Liderler Zirvesi, 26-28 Haziran’da Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılmak üzere bugün başladı. Dünyanın en büyük 7 ekonomisini bir araya getiren G7 Liderler Zirvesi‘nde, Rusya-Ukrayna savaşı ve Moskova’ya yönelik yaptırımlar ile enerji fiyatları ve güvenliği, Çin ve yüksek enflasyon gündemde olacak.
 • Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası; asgari ücretten, NATO zirvesine, Cumhurbaşkanı maaşından ek bütçeye, Temmuz’da ödenecek memur maaşlarından öğretmen atamalarına ve Kurban Bayramı tatiline kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
 • Kariyeri boyunca 300’den fazla filmde rol alan Türk sinemasının usta oyuncusu Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti.
 • İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nin bildirisi yayımlandı. Buna göre NATO ülkelerinin liderleri, İsveç ve Finlandiya’yı ittifaka katılmaya davet etme kararı aldı.
 • Türkiye’de ilk kez bir vatandaşta Maymun Çiçeği hastalığı tespit edildi.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2021” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Mayıs 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.