Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mayıs 2021)

Mayıs (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mayıs 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Mayıs 2021)

 • Hindistan’da 24 saate 401 bin 993 pozitif vaka tespit edilmesi ile günlük vaka sayısında dünya rekoru kırıldı.
 • İçişleri Bakanlığı, 17 günlük tam kapanmaya dair merak edilen sorulara cevap verdiği alana yeni eklemeler yaptı. Buna göre Bakanlık; kapanma süresince nerelerin açık olduğu, emeklilerin maaş ödemelerinin nasıl yapılacağı, seyahat izni gibi merak edilenlere dair ek yanıtlar yayınladı.
 • Verizon, içinde çeşitli medya şirketlerini barındıran AOL ve Yahoo’yu satın aldığının yaklaşık olarak yarı fiyatına (5 milyar dolar) Apollo Global Management’e satacağını açıkladı.
 • Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında “Toplumsal Bağışıklık” stratejini benimseyen Türkiye’de, yaklaşık 9 milyon 600 bin kişinin ikinci doz aşısını yaptırması, 5 milyona yakın kişinin ise hastalığı geçirmesiyle yüzde 25 hedefine yaklaşıldığı bildirildi.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık haritaya göre 24 – 30 Nisan 2021 sürecinde vaka sayısı 81 ilde de azaldı.
 • Ticaret Bakanlığı, “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” adını taşıyan 13 maddelik bir kılavuz yayınladı. Buna göre reklamlar ve iş birlikleri sayesinde takipçileri üzerinden gelir elden influencerlar bu kılavuza uymak zorunda kalacak.
 • Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in geliştirdiği Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi. Böylece Sinopharm, DSÖ onayı alan 6. aşı oldu.

İkinci Hafta (8 – 14 Mayıs 2021)

 • Derleme – II çıktı. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle dijital platformlarda e-kitap formatında yayınlanan kitap Mürsel Ferhat Sağlam imzasını taşıyor.
 • Çin Uzay İstasyonu‘nun çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere fırlatılan ve kontrolden çıkan Long March 5B roketinin, Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarında bir yere düştüğü açıklandı.
 • İşgücü İstatistikleri (Mart 2021) raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 59 bin kişi artarak 4 milyon 236 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %13,1 seviyesinde gerçekleşti.
 • Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs’ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan alındı. Final, Porto’nun stadı Estadio Dragao’da oynanacak.
 • Sinovac CEO’su Yin Weidong, Türkiye ile birlikte Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır’a aşıyı ülkelerinde üretme konusunda lisans verdiklerini bildirdi.
 • Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almayı durdurduğuna dair açıklama yaptı. Akabinde kripto para piyasaları sert düşüş yaşadı. Buna göre market hacmi, birkaç saat içinde 365 milyar dolar düştü. Tesla’nın hisseleri ise %4’ten fazla değer kaybetti.
 • Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nda 2021 sezonu takvimine dahil edilen Türkiye Grand Prix’sinin, Koronavirüs salgını kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle 11 – 13 Haziran’da gerçekleştirilemeyeceği açıklandı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mayıs 2021)

 • Süper Lig 2020 – 2021 sezonu şampiyonu Beşiktaş oldu. Böylece Beşiktaş 42 hafta sonunda 84 puan toplayarak Süper Lig’deki 16. şampiyonluğuna ulaşmış oldu.
 • İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı saat 05.00’e kadar “Kademeli Normalleşme” dönemi tedbirlerinin uygulanacağını duyurdu.
 • 17 günlük tam kapanmanın ardından “Kademeli Normalleşme” kapsamında 1 Haziran sonrası sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 saatlik kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
 • BtcTurk, 2018 yılında 516 bin kişinin verilerinin sızdırıldığını kabul ederek kullanıcılarını uyardı. Bu arada Temmuz 2018’den sonra BtcTurk’e üye olan kullanıcıların veri ihlalinden etkilenmediği ifade edildi.
 • Kripto para piyasasında tarihi düşüşlerden biri yaşandı. Buna göre Bitcoin yüzde 30 Ethereum ise yüzde 28 değer kaybetti. Bu düşüşün yaşanmasında Çin’in finansal kurumlar ve ödeme sistemlerinde kripto parayı yasaklaması etkili oldu.
 • Avrupa Birliği kurumları (AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu); AB sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan “aşı sertifikası” konusunda uzlaşı sağladı. “AB Dijital COVID Sertifikası” olarak adlandırılan bu belgeyle, AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin sağlanması hedefleniyor.
 • Türk Hava Yolları, Kovid-19 pandemisine karşı havacılık sektöründe alınan tedbirler odağında, yolcuların sağlık dokümanları ve seyahat bilgilerinin entegrasyonunu sağlayan dijital sağlık cüzdanı IATA Travel Pass’ın pilot uygulamasını başlattı.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mayıs 2021)

 • YouTube, 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek uygulama kapsamında artık bütün videolara reklam yerleştirecek. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre buradan elde edilen gelir küçük içerik üreticileriyle paylaşılmayacak.
 • Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleştirilen 65. Eurovision Şarkı Yarışması’nı İtalya kazandı. İtalya, profesyonel jüriden 206, izleyicilerden ise 318 oy alarak, toplam 524 puan elde etti. Fransa 499 puanla ikinci olurken İsviçre ise 432 puanla yarışmayı üçüncü sırada tamamladı.
 • Türkiye’nin ilk milli ve özgün Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB2, Polonya’ya ihraç edilecek. Böylece Türkiye, ilk defa NATO ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye yüksek teknoloji içeren SİHA ihraç etmiş olacak. İhracata yönelik anlaşma Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde imzalandı.
 • 2020 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı. Buna göre Finlandiya, İzlanda ve Danimarka en mutlu üç ülke olurken Türkiye ise 4,862 puan ile dünyanın en mutlu 78. ülkesi konumunda bulunuyor.
 • İstanbul Sanayi Odası, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıkladı. Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ), 58 milyar 592 milyon TL ile en büyük sanayi kuruluşu oldu.
 • Suudi Arabistan ülkeye girişte geçerli olan aşıların listesini yayınladı. Listede Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac bulunmuyor. Bu listeye göre Türkiye’de Çin aşısı olanlar Hacca gidemeyecek.
 • Ekonomik güven endeksi, TÜİK tarafından Mayıs 2021 için açıklandı. Buna göre ekonomik güven endeksi Nisan ayında 93,9 iken, Mayıs ayında %1,3 oranında azalarak 92,6 değerine düştü.
 • Portekiz’deki Dragao Stadı’nda Manchester City ile Chelsea arasında oynanan “Şampiyonlar Ligi Finali”ni 1 – 0 Chelsea kazanarak Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu.
 • THY Euroleague Final Four‘da Anadolu Efes, şampiyonluk maçında Barcelona ile karşı karşıya geldi. Sahadan 86-81 galibiyetle ayrılan Anadolu Efes, Euroleague şampiyonu oldu.
 • Kabine Toplantısı‘nın ardından Kovid-19’la ilgili Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimi açıklandı. Bu bağlamda bazı yasaklar kalkmış olsa da tam anlamıyla bir normalleşmeye henüz geçilmedi.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Nisan 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.