Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2023)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Mart 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Formula 1’de Sezonun İlk Yarışı
  • Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu
  • Deprem Yardımlaşma Seferberliği’nde Ne Kadar Toplandı
  • Twitter Blue
  • Hani Kurumsaldık: Instagram Nedir?
  • TÜİK Enflasyon (Ocak 2023)
  • ENAG Enflasyon (Ocak 2023)
  • Zam Şampiyonu (Ocak 2023)
  • Linkedin Eğitimi

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Formula 1’de Sezonun İlk Yarışı

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun ilk ayağı olan Bahreyn Grand Prix’si gerçekleşti. 5,4 kilometrelik Uluslararası Bahreyn Pisti’nde düzenlenen 2023 sezonunun ilk mücadelesi, 57 tur üzerinden yapıldı. Yarışı Red Bull takımından Max Verstappen ilk sırada tamamladı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Saadet Partisi Genel Merkezi önünde Temel Karamollaoğlu tarafından açıklandı. Aday Kemal Kılıçdaroğlu olurken, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda Millet İttifakı’nın diğer genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanabilecek.

Deprem Yardımlaşma Seferberliği’nde Ne Kadar Toplandı

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan e-ticarette “Deprem Yardımlaşma Seferberliği” (e-Seferberlik) kapsamında bugüne kadar satılan ürün sayısı 4 milyon 365 bin 201’e, satılan ürünlerin toplam bedeli ise 369 milyon 859 bin 736 TL’ye ulaştı.

Twitter Blue

Elon Musk‘ın geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın almasıyla Twitter’da birçok gelişme yaşandı. Var olan bazı özellikler ise geliştirilerek yeniden sunuldu. Twitter Blue da bunlardan biri. Normal şartlarda kurulduğu tarih olan 2006 yılından bu yana tamamen ücretsiz bir platform olan Twitter, radikal bir hamleyle premium bir özelliği devreye aldı. Twitter Blue olarak adlandırılan bu özellikle birlikte Twitter artık sadece reklamverenlerden değil kullanıcılardan da gelir elde etme imkanına kavuştu. Devamını oku

Hani Kurumsaldık: Instagram Nedir?

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 40. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “Instagram Nedir?” ana teması işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda “Instagram Tarihçesi”, “Instagram Nasıl Kullanılır?”, “Instagram Niye Önemlidir?”, “Dijital Markalaşma Ve Instagram” odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu. İşte tüm detaylarıyla Hani Kurumsaldık ve 40. Bölüm!

TÜİK Enflasyon (Ocak 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %6,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,65, bir önceki yılın aynı ayına göre %57,68 ve on iki aylık ortalamalara göre %72,45 olarak gerçekleşti.

ENAG Enflasyon (Ocak 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Ocak 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Ocak 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Ocak ayında %9,26 arttı.

Zam Şampiyonu (Ocak 2023)

Enflasyon Rakamları (Ocak 2023) TÜİK ve ENAG tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi – Ocak 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Enflasyon Araştırma Grubu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeks – Ocak 2023 raporunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle iki rapor arasında karşılaştırma yapmak için Branding Türkiye‘de yayınlanan bu makalelere göz atabilirsiniz. Bu yazıda ise Ocak ayının zam şampiyonuna dair bilgi vereceğiz.

Linkedin Eğitimi

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini eğitim odaklı bir haberle tamamlıyoruz. WordPress alanında 360 derece hizmet politikasına sahip bir marka olan WordPress Okulu, üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Bu kapsamda üniversite öğrencilerine özel “Profesyonel Linkedin Kullanımı ve İçerik Yazarlığı Eğitimi”ni duyuran WP Okulu, Esra Tozak eğitmenliğinde ücretsiz bir eğitim gerçekleştirecek. 

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mart 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.