Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2023)

Şubat ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2023)

Bu haftanın (22 – 28 Şubat 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Hasarlı Bina Sayısı Açıklandı
  • Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı
  • Cesar Ödülleri Sahiplerini Buldu
  • Nokia Logosu Değişti
  • Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları
  • Deprem Bölgesi İçin Faydalı Yazılımlar
  • Ayın Haberleri (Ocak 2023)
  • Hani Kurumsaldık: Liderlik Ve Yöneticilik
  • Türkiye’deki Diri Fay Hatları
  • 2023 Yılının Meslekleri

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Hasarlı Bina Sayısı Açıklandı

Kahramanmaraş merkezli 11 şehri vuran 7.7’lik ve 7.6’lık depremde toplam can kaybı 43 bin 556 oldu. Tüm Türkiye’yi yasa boğan Asrın Felaketi sonrası deprem bölgelerinde hasar tespit çalışmalarında da son durum açıklandı. Buna göre yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısının 156 bin olduğu öğrenildi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayı faiz kararını açıkladı. Buna göre Para Politikası Kurulu, politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8,5’e çekti.

Cesar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Fransa’nın Oscar’ı olarak nitelendirilen Cesar Ödülleri, bu yıl 48. kez, Paris’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dominik Moll’un gerilim türündeki filmi “The Night of the 12th” törende en çok ödül alan (6 ödül) yapım oldu.

Nokia Logosu Değişti

Nokia, 45 yıldır kullandığı ikonik logosunu değiştirdi. Yeni logodaki minimalist çizgi ve modern etki dikkat çekerken bu değişiklikle ilgili Nokia Ceo’su Pekka Lundmark; “Çoğu insanın zihninde hala başarılı bir cep telefonu markasıyız. Ancak Nokia’nın konusu bu değil. Ağlara ve endüstriyel dijitalleşmeye çok odaklanan yeni bir marka başlatmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0, her Çarşamba Türkiye’nin ilk ve tek ulusal tematik radyosu olan ST Endüstri Radyo’da dinleyicisiyle buluşuyor. Programın son haftalardaki konukları ise şöyle;

Deprem Bölgesi İçin Faydalı Yazılımlar

Reklamverenler, yayıncılar, bloggerlar ve vloggerlar arasındaki iletişimi otomatik hale getiren WhitePress, “Deprem Bölgesi İçin Faydalı Bazı Yazılımlar” başlıklı bir indeks yayınlayarak deprem bölgesine yardım amaçlı, doğaçlama olarak organize olmuş “Açık Yazılım Ağları”nı ve faaliyetlerini desteklediğini açıkladı. Ayrıca Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık da Açık Yazılım Ağları’nı desteklediğini duyurdu.

Ayın Haberleri (Ocak 2023)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2023)!

Hani Kurumsaldık: Liderlik Ve Yöneticilik

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 39. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “Liderlik Ve Yöneticilik” ana teması işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda “Lider Nedir?”, “Yönetici Nedir?”, “Liderin Özellikleri Nelerdir?”, “Yöneticinin Özellikleri Nelerdir?” odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu. İşte tüm detaylarıyla Hani Kurumsaldık ve 39. Bölüm!

Türkiye’deki Diri Fay Hatları

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde 2 deprem aynı gün içerisinde birkaç saat arayla meydana gelince tüm Türkiye deprem gerçeğiyle bir kez daha yüz yüze geldi.

Depreme karşı farkındalık tekrar ve yoğun biçimde artarken akla ilk gelen sorulardan biri fay hattının geçtiği şehirler ve ilçeler oldu. Türkiye’de birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece deprem riskine sahip iller hangileri? Daha az risk taşıyan şehirler var mı? Hangi iller fay hattı üzerinde bulunuyor? Fay hatları hangi illerden geçiyor? İşte resmi kaynaklar tarafından açıklanan Türkiye’nin fay hattı haritası!

2023 Yılının Meslekleri

Belli zamanlarda gençler arasında “Yükselen meslekler nelerdir?” ya da “Geleceğin meslekleri nelerdir?” soruları gündeme gelir. Özellikle mezuniyet aşamasında veya mezun olduktan sonra bu sorular daha da sıklaşır ve merak edilir. İş ve kariyer odaklı popüler sosyal ağ platformu olan Linkedin, geçtiğimiz günlerde yayınladığı “2023 Yılında Yükselen Meslekler” ana temalı blog ile bu sorulara yanıt vermiş oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 28 Şubat 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.