Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (8 – 14 Ağustos 2019) ilgi çeken detaylar var. İşte, Ağustos’un ikinci haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ağustos ayına girdiğimiz bu günlerde dijitale ve teknolojiye dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2019)”

8 – 14 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Ağustos 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Uber, 5.2 Milyar Dolar Zarar Etti
 • Migros Trendyol’da Kendi Mağazasını Açtı
 • Whatsapp’a Boomerang Özelliği Geliyor
 • Face ID’yi Kandıran Gözlük
 • Apple’dan 1 Milyon Dolar Ödül
 • Huawei Yeni İşletim Sistemini Duyurdu; HarmonyOS
 • Baykar “Uçan Araba” İçin AR- GE Çalışmalarına Başladı
 • Banabi Eskişehir’de Hizmete Başladı
 • TÜİK Nisan 2019 İşsizlik Rakamlarını Açıkladı
 • Kitkat Origamiye Dönüşen Ambalaja Geçti
 • Gillette 8 Milyar Dolar Zararda
 • Tumblr Satıldı

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detaylara bir göz atalım.

UBER 5.2 Milyar Dolar Zarar

Uber, 5.2 Milyar Dolar Zarar Etti

Internet üzerinden ulaşım ve dağıtım hizmeti sağlayan ABD merkezli Uber Technologies Inc, 2019 yılı ikinci çeyreğine dair verileri paylaştı. Buna göre şirket, 5,2 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu. Bu rakam, şirketin bugüne kadar açıkladığı en büyük zarar oldu. Uber’in büyümesi de yavaşladı. Açıklanan zarar ve büyüme oranı beklentileri karşılamadı.

Uber’in cirosu yılın ikinci çeyreğinde %14 artarak 3,17 milyar Doları‘a yükseldi. Bu en düşük büyüme oranı olurken analistlerin 3,3 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Migros Trendyol İş Birliği Migros Trendyol’da Kendi Mağazasını Açtı

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Migros, farklı pazar yerlerinde mağaza oluşturarak internet satışlarını artırmayı hedefliyor. Türkiye’nin en büyük e- ticaret platformlarından olan Trendyol ile işbirliğine giden Migros, kendi uygulaması dışında da tüketicilere ulaşmayı hedefliyor. Bu arada Trendyol, Migros mağazalarındaki 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı sunuyor.

Whatsapp BoomerangWhatsapp’a Boomerang Özelliği Geliyor

Instagram’da yer alan Boomerang özelliği Whatsapp’a uyarlanacak. Facebook, Whatsapp ve Instagram’ı kendi bünyesine kattıktan sonra her iki platformda da benzer özelliklerin yer almasına gayret ediyor. Bunun son örneği Boomerang olarak adlandırılan özellik oldu. Buna göre Whatsapp’ta artık tıpkı Instagram’da olduğu gibi Boomerang çekilebilecek.

Face ID - Teknoloji Haberleri 8 - 14 Ağustos 2019Face ID’yi Kandıran Gözlük

Apple cihazlardaki güvenliği maksimum düzeyde tutmak için Face ID olarak adlandırılan bir sistem kullanıyor. Sistem yüz tanımaya programlanmış bir yapay zeka teknolojisi barındırıyor. Sisteme telefonların çentiğinde yer alan TrueDepth olarak adlandırılan kamera güç veriyor. İçerisinde  kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar yer alıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü üç boyutlu olarak tarayabilen teknoloji, yüz tanıma konusunda en güvenli çözümü olarak adlandırılıyor.

Bu sistemde Face ID için geliştirilen dikkat gerektiren bir özellik de var. Böylece sadece gözler açıkken kilit açılabiliyor. Yani siz uyurken, kimse cihazınızın kilidini açamıyor. Ancak Amerika’da düzenlenen Black Hat konferansında Face ID’yi geçersiz kılan bir gözlük görücüye çıktı. Bu gözlüğün camlarında siyah bant, siyah bandın üstünde de ufak beyaz bantlar yer alıyor. Böylece gözün yapısı taklit edilmiş oluyor. Bu da Face ID’nin kandırılmasını kolaylaştırıyor. Kısacası Face ID basit bir sistemle geçilmiş oldu. Bakalım Apple bu duruma nasıl bir çözüm getirecek.

1 Milyon Dolar Ödül - Teknoloji Haberleri 8 - 14 Ağustos 2019Apple’dan 1 Milyon Dolar Ödül

Apple Güvenlik Mühendisliği ve Mimari Direktörü olan Ivan Krstic, Apple’ın 1 milyon dolar ödül vereceğine dair bir bilgi paylaştı. Krstic’in açıklaması şöyle; “iOS uygulamasını hiçbir şeye tıklamadan hackleyene büyük ödül vereceğiz.” Verilecek ödülün ayrıca sonbaharda piyasaya sürülecek olan Apple modellerinde de geçerli olacağı ifade edildi.

HarmonyOS - Teknoloji Haberleri 8 - 14 Ağustos 2019Huawei’den Yeni İşletim Sistemi; HarmonyOS

ABD ve Çin arasında yaşanan gerginlikler ünlü teknoloji şirketi Huawei’i etkilemişti. İki devlet arasında yaşanan gerginlik sebebiyle Huawei, Android sistemi yerine kendine özgü işletim sistemi geliştirmeye karar vermişti.HarmonyOS adlı işletim sisteminin tanıtımını gerçekleştiren şirket, işletim sisteminin akıllı cihazların çoğunda kullanılabilir olacağını açıkladı.

HarmonyOS adlı işletim sisteminin mikro çekirdek tabanlı olacağı ve yüksek çalışma performansı sergileyeceği söylendi. Huawei’ye tarafından geliştirilen işletim sisteminin açık kaynak kodlu olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Huawei’nin bu hamlesi Android’in ağırlıkta olduğu piyasayı nasıl etkileyecek hep birlikte göreceğiz.

Uçan Araba - Teknoloji Haberleri 8 - 14 Ağustos 2019Baykar “Uçan Araba” İçin AR-GE’ye Başladı

Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk milli uçan arabası olacak “CEZERİ”nin prototipini hazırladıklarını açıkladı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise otomotiv sektöründe trendin elektrikli ve sürücüsüz otonom araçlara yöneldiğini, dünyanın bu alandaki yeni hedefinin “uçan arabalar” olduğunu, Baykar olarak kendilerinin de bu alanda Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Banabi Eskişehir'deBanabi Eskişehir’de Hizmete Başladı

Banabi; İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’da hizmete başlamasının ardından şimdi de Eskişehir’de faaliyete başladı. Yemeksepeti Ceo’su Nevzat Aydın tarafından Twitter’dan duyurulan Banabi’nin Eskişehir hamlesi için hayırlı olsun diyelim. Yakın zamanda Banabi’nin Bursa’da da hizmete başlayacağını belirtelim.

İşsizlik RakamlarıTÜİK Nisan 2019 İşsizlik Rakamlarını Açıkladı

TÜİK İşsizlik Rakamları Nisan 2019 için açıklandı. 2019 yılının 10-22. haftalarını içine alan Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan raporda işsizlik oranındaki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Ülke ekonomisinin mevcut durumunu özetleyen önemli bir gösterge olan işsizlik rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Nisan 2019 için yayınlandı. Buna göre Nisan 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak %13 olarak gerçekleşti.

Konuya ilişkin detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

KitKat'ın Origamiye Dönüşen

Kitkat Origamiye Dönüşen Ambalaja Geçti

Dünyanın en popüler paketlenmiş gıda markalarından olan Nestle, KitKat adlı ürünüyle çevreci olduğu kadar şaşırtıcı bir kampanya gerçekleştirdi. Böylece markanın çevreci aksiyonlarına Kitkat’ın origamiye dönüşen ambalajı da eklendi.

Nestle Japonya, önümüzdeki Eylül ayında büyük boyuttaki KitKat’ın parlak plastik ambalajlarını mat kağıt ambalaj ile değiştirecek. Çevresel duyarlılıkla yapılan bu ambalaj güncellemesinin güzel bir tarafı daha var. O da KitKat ambalajıyla origami yapmanın mümkün olması!

Konuya ilişkin detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Gillette Sakal Modası

Gillette 8 Milyar Dolar Zararda

Son yıllarda özellikle tarih içerikli dizi ve filmlerle birlikte sakal modası yaygınlaştı. Ancak bu durum bazı markalar için zarar anlamına geliyor. Mesela Gillette sakal modası nedeniyle 8 milyar dolar zarara uğradı.

Dünyanın en büyük tüketim şirketlerinden Procter & Gamble‘a (P&G) ait bir marka olan Gillette bu günlerde deyim yerindeyse kara kara düşünüyor. 100 yıldan fazladır faaliyette olan dünyanın en popüler kişisel bakım markasının başı bu günlerde dertte. Zira son zamanlarda iyiden iyiye artan sakal modası Gillette markasını 8 milyar dolar zarara uğrattı.

Konuya ilişkin detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Tumblr Satıldı

Tumblr Satıldı

Mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Tumblr 3 milyon dolara satıldı. 2012’de Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan Tumblr, bugün 20 milyon dolar değerlemeyle 3 milyon dolar gibi komik bir rakama WordPress’in de sahibi olan Automattic’e satıldı.

Konuya ilişkin detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

8 – 14 Ağustos 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir