Rusya merkezli global arama motoru Yandex Türkiye ofisini kapatıyor. Bu açıklamanın akabinde şirketin Türkiye’deki faaliyetlerine ne olacağı merak edilirken konuya dair tüm detayları sizler için derledik! 

1997 yılında Rusya’da kurulan ve kısa sürede büyüyerek günümüzde dünya devi bir şirket haline gelen Yandex, 2011 yılında İstanbul Şişli’de kurduğu Türkiye ofisini Ekim 2020 itibariyle kapatacağını açıkladı. Peki kapatma kararı Yandex’in Türkiye’deki faaliyetlerini etkileyecek mi? Bu konuya dair tüm detayları sizler için yazdık.

Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor

Ağustos 2020 itibariyle Türkiye’de %12,8’lik bir pazar payına sahip olan Yandex, Türkiye ofisini kapatmaya karar verdi. Bu arada şirket fiziksel olarak Türkiye’de bulunmasa da Türkiye’deki faaliyetlerine devam edecek.

1997 yılında Rusya’da kurularak çok uluslu bir şirket haline gelen teknoloji devi Yandex, 2011 yılında İstanbul Şişli’de fiziksel bir ofis açarak Türkiye operasyonlarını buradan yönetmeye başlamıştı. Bu arada çoğu kişi Yandex’i yalnızca arama motoru olarak faaliyet gösteren bir şirket zannetse de aslında Yandex; harita, navigasyon, e-posta servisi başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de %12,8’lik pazar payıyla rakibini (Google) geriden takip eden Yandex geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Türkiye’deki ofisini kapatacağını duyurdu. Peki ama neden?

Yandex Türkiye Ofisinin Neden Kapatıyor?

Koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi yadsınamaz. Yandex de bu olumsuzluklardan etkilenen firmalar arasında gösteriliyor. Hatta bu süreçte düşen gelirler nedeniyle Yandex’in Türkiye ofisini kapattığı söyleniyor. Bunun yanında şirketin Türkiye’deki gelirlerinin aslında iyi olduğu fakat bu kararın global önlemler kapsamında alındığı da ifade ediliyor.

Türkiye’de Faaliyete Devam Edecek mi?

Yandex, Türkiye ofisini kapatacağını duyursa da şirket Türkiye’deki faaliyetlerine devam edecek. Ancak Türkiye ofisinin kapanmasıyla birlikte yönetim Rusya’daki ofisten sağlanacak. Özetle; Yandex ile iş birliği yapmak isteyen markalar bundan böyle Yandex’in Rusya’daki ofisiyle iletişime geçecekler.

Bu arada Rusya merkezli global internet şirketi bu konuya ilişkin Twitter‘dan kısa bir açıklama yaptı. İşte Yandex’in Twitter’da yaptığı o paylaşım;

“Türkiye ofisimiz kapanacaktır. Ancak Navigasyon, Arama motoru vb. gibi tüm hizmetlerimiz, daha önce olduğu gibi Türkiye’de de mevcut olmaya devam edecektir.”


💡 E-Ticaret Pazarlaması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.