Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olan ve aynı şirketin çatısı altında yer alan sosyal ağlardan Whatsapp, Facebook ve Instagram çöktü. Bunun yanında bir de Facebook’un alan adı satışa çıktı. İşte tüm detaylar!

Konuya dair detaylı bilgi aktarımı yapmadan evvel şunu belirteyim; Whatsapp Facebook ve Instagram hemen her sene böylesi büyük ve global çöküşler yaşar. (Bkz: örnek haber 1, örnek haber 2) Genelde teknik sorunlar ve kapsamlı güncellemeler olduğunda yaşanan böylesi aksaklıklar çoğu zaman kısa süre içerisinde düzeltilse de bazen de bugün olduğu gibi uzun süreli kesintiler yaşanabiliyor.

Whatsapp Facebook Ve Instagram Çöktü

Öncelikle kesintinin Türkiye özelinde olmadığını belirtelim. Çünkü birçok kullanıcı sorunun kendi cihazında veya internet bağlantısında olduğunu zannetmiş olabilir. Bazıları ise “Acaba sadece Türkiye’de mi kesinti oldu?” diye düşünmüş olabilir. Hayır. Whatsapp Facebook ve Instagram dünya genelinde çöktü.

Türkiye saatiyle 18.40’tan itibaren başlayan kesinti dünya genelinde halen sürüyor. Konuyla ilgili sosyal ağlar tarafından tam kapsamlı bir açıklama yapılmasa da Whatsapp, Facebook ve Instagram ön bilgilendirme mahiyetinde kısa açıklamalar paylaştılar. İşte o açıklamalar;

Yaşanan kesintiyle ilgili Whatsapp’ın açıklaması; 

“Bazı kişilerin şu anda WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede güncelleyeceğiz. Sabrınız için teşekkürler!”

Yaşanan kesintiyle ilgili Facebook’un açıklaması;

“Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Yaşanan kesintiyle ilgili Instagram’ın açıklaması;

“Instagram ve arkadaşlar şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor ve bunları kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz varız.”

Yerli Ve Milli Sosyal Ağ Vurgusu 

Evet kesinti yaşanan sosyal ağlar, Twitter gibi mecralarda bu tarz açıklamalar yayınlayarak yaşanan kesintiden haberdar olduklarını ve sorunu çözmek için çabaladıklarını belirttiler. Buna karşın Türkiye’den duruma ilişkin ilk açıklamayı ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan yaptı. İşte Sayan’ın Twitter’da yaptığı paylaşımlar;

“Facebook, Instagram ve #WhatsApp servislerine uzun bir süre geçmesine rağmen ulaşılamıyor. Anlık haberleşme amacıyla kullanılan yabancı menşeli platformlar (OTT servisler) ve sosyal ağlar, ülkelerin yasal düzenlemelerine uymadığı gibi, hizmet kalitesi taahhütleri de bulunmuyor.

Kullanıcı sayısı arttıkça ekonomik değeri büyüyen bu platformların, kullanıcılarına karşı daha fazla sorumlu olması gerekiyor. Bu mecralarda sıkça yaşanan kesintiler, tüketici hakları yönünden yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Bu tür sorunlar, yerli ve milli mesajlaşma uygulamalarımızın önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamalarımızı kullanmaya davet ediyorum.”

Türk Telekom Kullanıcıları Bağlantı Sorunu

Whatsapp Facebook ve Instagram mecralarında meydana gelen kesintiye ek olarak Türk Telekom kullanıcılarının bağlantı sorunu yaşadığı öğrenildi. Kişisel olarak benim de fark ettiğim bu durumu Türkiye’nin bazı bölgelerindeki çok sayıda kullanıcının yaşadığı söyleniyor. Webtekno’da yer alan habere göre gelen bildirimler, sorunun özellikle Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’nde yaşandığını gösteriyor.

Facebook.com Satışa Çıktı

Bu arada ilginç bir detaydan daha bahsetmek istiyorum. Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın akşam saatlerinde çökmesinin akabinde gündeme ilginç bir haber düştü. Bu habere göre Facebook.com satışa çıktı. Evet, şaşırtıcı olsa da gerçek. Facebook’a erişmemizi sağlayan domain yani “facebook.com” alan adı kısa süreliğine de olsa satışa çıktı.

Buna göre Chad Loder adlı şahıs, Twitter’da paylaşmış olduğu bir görselde Facebook’un alan adının satılık olduğunu gösterdi. Chad Loder adlı kullanıcı ayrıca Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın DNS A ve DNS AAAA kayıtlarının hedef alındığını ifade etti. Kısa süreli şaşkınlığın ardından söz konusu alan adları, tekrar Facebook Inc.’ye geri döndü. Şirketten henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncellemeler

Whatsapp, Instagram ve Facebook’un çökmesiyle ilgili güncel gelişmeleri maddeler halinde aktaracağız;

 • The New York Times‘ın teknoloji editörü Sheera Frenkel‘ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre Facebook çalışanları ofise giremiyor. Şöyle ki; Sheera Frenkel, kısa süre önce bir Facebook çalışanı ile konuştuğunu belirtti. Frenkel edindiği bilgiye göre çalışanlar, şirketin ana binasına giriş için gerekli olan kimlik kartları çalışmadığı için binaya giriş yapamıyor. Bu yüzden de kesintiyle ilgili tespitlerde bulunamıyorlar. (Kaynak; Donanım Haber)
 • Facebook, eski Ürün Yöneticisi Frances Haugen‘ın şirketi ağır ithamlarla suçlaması ve dünya genelinde yaşanan erişim sıkıntısı nedeniyle borsada yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. (Kaynak; SputnikNews)
 • 1,5 milyar Facebook kullanıcısının verilerinin ele geçirildiği iddia edildikten kısa süre sonra bu veriler satılığa çıktı. 1 milyonunu 5 bin dolara satan hackerın sunduğu örnek veriler, her hesabın verilerinin gerçek olduğuna işaret ediyor. (Kaynak; WebTekno)
 • Facebook Instagram ve Whatsapp’ta yaşanan kesintiyle ilgili Beyaz Saray‘dan açıklama yapılarak “İletişim platformları kontrol edemeyecekleri bir güce sahip olduklarını kanıtladılar.” ifadesi kullanıldı. (Hürriyet Gazetesi)

Güncelleyeceğiz

Evet şimdilik hem sosyal ağlardaki kesintiler hem de Türkiye’deki bazı internet sağlayıcılarında yaşanan bağlantı sorunları ile ilgili herhangi bir bilgi edindiğimizde bu makaleyi güncelliyor olacağız. Bu arada Facebook.com’un satışa çıkmasıyla ilgili de detaylı bilgi edindiğimizde yine bu makalede yahut konuya dair yeni bir içerikle meseleyi değerlendireceğiz. 🙂


Telegram’dayız

Bütünleşik pazarlama ve iş ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin resmi Telegram kanalına katılarak anlık bilgi aktarımından yararlanabilirsiniz. Branding Türkiye’yi Telegram’da takip etmek için BURAYA tıklayın.


Kaynak

 • Webtekno
 • Anadolu Ajansı
 • ShiftDelete.com 
 • TRTHaber
 • Branding Türkiye I Arşiv
 • Twitter
 • SputnikNews
 • Hürriyet Gazetesi
 • Donanım Haber
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.