Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2019)

Türkiye ve dünya gündemini tarayarak derlediğimiz “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (15 – 21 Ağustos 2019) birçok konuda oldukça dikkat çeken ayrıntılar mevcut. İşte, Ağustos’un üçüncü haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ağustos ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde dijitale ve teknolojiye dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi epey meşgul eden aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2019)”

15 – 21 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Apple TV+ Orijinal İçerikler İçin 6 Milyar $ Harcıyor
  • Xiaomi, Vivo ve Oppo’dan İşbirliği
  • Spotify’a Çocuk Koruması Geliyor
  • Youtube Yeni Tasarımı Test Ediyor
  • Google My Business Toplu İnceleme Özelliğini Ekledi
  • Google Üniversite Seçimim Özelliğini Geliştiriyor
  • SuperCup Finalinde Sahaya Giren Youtuber
  • Traktor Sazi Adını Ve Logosunu Değiştirdi
  • Amazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de
  • Kamil Koç Satıldı

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detaylara bir göz atalım.

Apple Tv PlusApple TV+ Orijinal İçerikler İçin 6 Milyar $ Harcıyor

Apple TV+, orijinal içerikler üretmeye ve hedef kitlesini genişletmeye devam ediyor. Bunun içinse usta yönetmen ve oyuncularla çalışıyor. Netflix muadili olan Apple TV+, abonelikle çalışan dizi – film platformu olarak konumlanmıştı.

Edinilen bilgiye göre Apple, TV+, orijinal içerikler üretmek için büyük bir maliyeti göze aldı ve harcamalarını artırdı. Hatta Apple TV+, Jason Momoa’nın oynadığı orijinal içerik dizisinin bir bölümü için 15 milyon dolar harcadığını da söylemeden geçmeyelim.

Bu sektörde kalıcı ve etkin olmayı hedefleyen Apple TV+, Hollywood oyuncuları ile diziler çekmeye devam edecek. Bakalım Apple’ın bu politikası pazarı nasıl etkileyecek.

Xiaomi Vivo Oppo İşbirliğiXiaomi, Vivo ve Oppo’dan İşbirliği

Çinli üç teknoloji şirketi bir araya geliyor. Dosya transfer yazılımı geliştiren üç telefon firması, Android tabanlı arayüzleri geliştirerek dosya paylaşımlarını kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Xiaomi ve diğer firmalara ait bu yeni haberi Xiaomi,, WeChat hesabından duyurdu.

Dosya transfer yazılımı, Bluetooth ile eşleşecek şekilde tasarlandı. Yeni yazılımın Wi-Fi protokolünü de kullanılacağı söyleniyor. Üç şirketi bir araya getiren transfer yazılımının beta versiyonu bu ay sonunda yayınlanacak. Huawei’nin, bu üçlü işbirliğine katılıp katılmayacağına ilişkin şimdilik herhangi bir bilgi yok.

Spotify Aile KorumasıSpotify’a Çocuk Koruması Geliyor

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, ebeveyn filtresi getiriyor. Aile planı paketi geliştiren Spotify, bu yeni özelliği ilk olarak İrlanda’da kullanıma sundu. Ebeveyn filtresi ile birlikte çocukların 18 yaş ve üzeri içeriklere ulaşması önlenebilecek. Spotify aile paketi çocuklar için özel filtrelemeler kullanıyor olacak. Ayrıca aileye özel olarak dinleme mix listesi de oluşturulacak. Aile paketinin fiyatı 20,99 TL olarak belirlenmiş. 5 kişilik kotası olan aile paketinin her üyenin kendine özgü hesabı olabiliyor.

Youtube Yeni ArayüzYoutube Yeni Tasarımı Test Ediyor

Youtube, yeni bir tasarım üstünde çalışıyor ve yeni bir giriş sayfası test ediyor. Büyük resimlerle videoları öne çıkarmayı hedefleyen Youtube bu tasarımla video etkileşimlerini daha da artırabilir.

Bu özellik ana sayfada daha az video gösterilmesini sağlayacak ayrıca bu tasarımda videolar konuya veya kanala göre gruplandırılmadan gösteriliyor. Youtube ayrıca bu yeni tasarımda videoların ön izlemelerini daha fazla göstermeyi amaçlıyor. Bu durum kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak şimdilik bilemiyoruz. Youtube; bu değişimle ilgili henüz test aşamasında olduğunu açıklarken, kullanıcılardan gelecek dönüşleri de önemsiyor.

Toplu İnceleme ÖzelliğiGoogle My Business Toplu İnceleme Özelliği

Google My Business toplu inceleme özelliği getiriyor. Bu güncellemeyle Google, işletme sahiplerine kolaylık sağlamayı hedefliyor. Tek bir sayfa üzerinde birçok uygulamaya erişim imkanı oluşturacak olan My Business, özelliği bu hafta kullanıcılara sundu.

Bu arada Google My Business, yakında ücretli premium özellikler de eklemeyi planlıyor. Örneğin toplu inceleme özelliği işletmeler için oldukça kolaylık sağlayacak. “Değerlendirmeleri Yönet” menüsünden işletmeler özelliği aktif edebilecek. Böylelikle işletme için yapılan yorumların ve değerlendirmelerin çoğuna tek tıkla ulaşmak mümkün olacak.

Google ÜniversiteGoogle Üniversite Seçimim Özelliğini Geliştiriyor

Üniversite tercih döneminde birçok öğrenciye kolaylık sağlayan Google’ın üniversiteleri tanıtan aracı geliştirilmeye devam ediyor. Bu ürün sayesinde kullanıcılar; keşif motoru üzerinden üniversitelere, bölümlere, puanlara, konumlara, okulun türüne vs. gibi detaylara rahatlıkla ulaşabiliyor.

Sahaya Giren YoutuberSuperCup Finalinde Sahaya Giren Youtuber

Geçtiğimiz akşam Türkiye’de gerçekleşen ve Chelsea – Liverpool arasında oynanan Süper Kupa maçına sahaya giren Youtuber damga vurdu. Daha sonra bu kişinin Deli Mi Ne? adlı Youtuber olduğu ortaya çıktı. Müsabakanın 1 dakika aksamasına ve Türkiye’nin prestij kaybetmesine neden olan olay sebebiyle Deli Mi Ne? kanalının sahibi Ali Abdülselam Yılmaz’a tepkiler büyüyor.

Haberin Detaylarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Traktor SaziTraktor Sazi Adını Ve Logosunu Değiştirdi

İran Pers Körfez Pro Ligi’nde mücadele eden Güney Azerbaycan Türklerinin temsilcisi Traktor Sazi takımının adı resmen “Traktor F. C.” (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) oldu.

Haberin Detaylarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Amazon Hakkında BilinmeyenlerAmazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de

Branding Türkiye’nin Youtube odağında yayın yapan alt markası Branding Türkiye Tv’de bu hafta “Amazon Hakkında Bilinmeyenler” var.

Haberin Detaylarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kamil Koç SatıldıKamil Koç Satıldı

Yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından Kamil Koç satıldı. Şirketin, Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığı ve konuya dair Rekabet Kurumu’na başvurulduğu öğrenildi.

Haberin Detaylarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

15 – 21 Ağustos 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir