Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2019)

Ağustos ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2019)”

15 – 21 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Apple TV+ Orijinal İçerikler İçin 6 Milyar Dolar Harcıyor
  • Xiaomi, Vivo ve Oppo’dan İşbirliği
  • Spotify’a Çocuk Koruması Geliyor
  • Youtube Yeni Tasarımı Test Ediyor
  • Google My Business’a Toplu İnceleme Özelliğini Ekledi
  • Google Üniversite Seçimim Özelliğini Geliştiriyor
  • SuperCup Finalinde Sahaya Giren Youtuber
  • Traktor Sazi Adını Ve Logosunu Değiştirdi
  • Amazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de
  • Kamil Koç Satıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Apple Tv Plus

Apple TV+ Orijinal İçerikler İçin 6 Milyar Dolar Harcıyor

Apple TV+, orijinal içerikler üretmeye ve hedef kitlesini genişletmeye devam ediyor. Bunun içinse usta yönetmen ve oyuncularla çalışıyor. Netflix muadili olan Apple TV+, abonelikle çalışan dizi – film platformu olarak konumlanmıştı. Son edinilen bilgiye göre teknoloji firması Apple, TV+, orijinal içerikler üretmek için büyük bir maliyeti göze aldı ve harcamalarını artırdı. Hatta Apple TV+, Jason Momoa’nın oynadığı orijinal içerik dizisinin bir bölümü için 15 milyon dolar harcadığını da söylemeden geçmeyelim. Bu sektörde kalıcı ve etkin olmayı hedefleyen Apple TV+, Hollywood oyuncuları ile diziler çekmeye devam edecek. Bakalım Apple’ın bu politikası pazarı nasıl etkileyecek…

Xiaomi Vivo Oppo İşbirliği

Xiaomi, Vivo ve Oppo’dan İşbirliği

Çinli üç teknoloji şirketi bir araya geliyor. Dosya transfer yazılımı geliştiren üç telefon firması, Android tabanlı arayüzleri geliştirerek dosya paylaşımlarını kolaylıkla gerçekleştirebilecek. Xiaomi ve diğer firmalara ait bu yeni girişimi Xiaomi, WeChat hesabından duyurdu. Dosya transfer yazılımı, Bluetooth ile eşleşecek şekilde tasarlandı. Yeni yazılımın Wi-Fi protokolünü de kullanılacağı söyleniyor. Üç şirketi bir araya getiren transfer yazılımının beta versiyonu bu ay sonunda yayınlanacak. Huawei’nin, bu üçlü işbirliğine katılıp katılmayacağına ilişkin şimdilik herhangi bir bilgi yok.

Spotify Aile Paketi - Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2019)

Spotify’a Çocuk Koruması Geliyor

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify, ebeveyn filtresi getiriyor. Aile planı paketi geliştiren Spotify, bu yeni özelliği ilk olarak İrlanda’da kullanıma sundu. Ebeveyn filtresi ile birlikte çocukların 18 yaş ve üzeri içeriklere ulaşması önlenebilecek. Spotify aile paketi çocuklar için özel filtrelemeler kullanıyor olacak. Ayrıca aileye özel olarak dinleme mix listesi de oluşturulacak. Aile paketinin fiyatı ise 20,99 TL olarak belirlendi. 5 kişilik kotası olan aile paketinde her üyenin kendine özgü hesabı olabiliyor.

Youtube Yeni Arayüz - Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2019)

Youtube Yeni Tasarımı Test Ediyor

Youtube, yeni bir tasarım üstünde çalışıyor ve yeni bir giriş sayfası test ediyor. Büyük resimlerle videoları öne çıkarmayı hedefleyen Youtube bu tasarımla video etkileşimlerini daha da artırabilir. Bu özellik ana sayfada daha az video gösterilmesini sağlayacak ayrıca bu tasarımda videolar konuya veya kanala göre gruplandırılmadan gösteriliyor. Youtube ayrıca bu yeni tasarımda videoların ön izlemelerini daha fazla göstermeyi amaçlıyor. Bu durum kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak şimdilik bilemiyoruz. Youtube; bu değişimle ilgili henüz test aşamasında olduğunu açıklarken, kullanıcılardan gelecek dönüşleri de önemsiyor.

Google My Business - Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2019)

Google My Business’a Toplu İnceleme Özelliği

Teknoloji devi Google, My Business‘a toplu inceleme özelliği getiriyor. Bu güncellemeyle Google, işletme sahiplerine kolaylık sağlamayı hedefliyor. Tek bir sayfa üzerinde birçok uygulamaya erişim imkanı oluşturacak olan My Business, yeni özelliği bu hafta kullanıcılara sundu. Bu arada Google My Business‘a yakında ücretli premium özellikler de eklenecek. Örneğin toplu inceleme özelliği işletmeler için oldukça kolaylık sağlayacak. “Değerlendirmeleri Yönet” menüsünden işletmeler özelliği aktif edebilecek. Böylelikle işletme için yapılan yorumların ve değerlendirmelerin çoğuna tek tıkla ulaşmak mümkün olacak.

Google Üniversitem - Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2019)

Google Üniversite Seçimim Özelliğini Geliştiriyor

Üniversite tercih döneminde birçok öğrenciye kolaylık sağlayan Google’ın üniversiteleri tanıtan aracı geliştirilmeye devam ediyor. Bu ürün sayesinde kullanıcılar; keşif motoru üzerinden üniversitelere, bölümlere, puanlara, konumlara, okulun türüne vs. gibi detaylara rahatlıkla ulaşabiliyor.

Sahaya Giren Youtuber

SuperCup Finalinde Sahaya Giren Youtuber

Dün akşam Türkiye’de gerçekleşen Chelsea – Liverpool Süper Kupa maçında sahaya giren Youtuber geceye damga vurdu. Daha sonra bu kişinin Deli Mi Ne? adlı Youtuber olduğu ortaya çıktı. Müsabakanın 1 dakika aksamasına ve Türkiye’nin prestij kaybetmesine neden olan olay sebebiyle Deli Mi Ne? kanalının sahibi Ali Abdülselam Yılmaz’a tepki yağdı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Traktor Sazi Adını Ve Logosunu Değiştirdi

Traktor Sazi Adını Ve Logosunu Değiştirdi

İran Pers Körfez Pro Ligi’nde mücadele eden Güney Azerbaycan Türklerinin temsilcisi Traktor Sazi takımının adı resmen “Traktor F. C.” (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Amazon Hakkında Bilinmeyenler

Amazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de

Branding Türkiye’nin Youtube odağında yayın yapan ve Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuna sahip alt markası Branding Türkiye Tv’de bu hafta “Amazon Hakkında Bilinmeyenler” var. Teknoloji Haberleri gündemine girmeyi başaran Amazon İstatistikleri’ni izlemek için Branding Türkiye Tv’yi Youtube’da takip edebilirsiniz!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kamil Koç Satıldı

Kamil Koç Satıldı

Haftanın Teknoloji Haberleri köşesinin son gündemiyle devam ediyoruz. Evet, yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri olan Kamil Koç satıldı. Şirketin, Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığı ve konuya dair Rekabet Kurumu’na başvurulduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos  (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.