Geçtiğimiz hafta “İçerik Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleyi geçtiğimiz ay sizlerle paylaşmıştık. Bu makalede ise “içerik pazarlama ve sosyal medya”nın birlikte nasıl yürütüldüğünü ve bundan ne gibi dönüşümelde edebileceğinizden bahsedeceğim.

Sosyal medya artık her markanın vazgeçilmezi olduğu gibi kullanıcı davranışları açısından da büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya kullanıcıları, markaların sosyal mecralar üzerindeki davranışları ve paylaşmış olduğu içerikleri takip ederek ürün veya hizmetin satışına doğrudan bir etkide bulunabiliyorlar. Ayrıca başkalarını da etkileyebiliyorlar.

Bu nedenledir ki, sosyal medya platformları üzerinde bir içerik pazarlama çalışması gerçekleştirmeniz hem elde ettiğiniz etkileşimleri artıracaktır hem de markalaşma yolunda sağlam adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada İçerik Türleri

  • Facebook, Twitter paylaşımları
  • Fotoğraflar ve videolar
  • Blog yazıları
  • E-Kitaplar
  • Ses-Podcasts
  • Anketler-Yarışmalar-Çekilişler
  • SlideShare Sunumlar
  • Canlı Yayınlar
  • Ölçümlemeler
  • İnfografikler

Sosyal medyada yapacağınız içerik pazarlama çalışmaları için kullanabileceğiniz içerik türlerinin başlıcaları bunlardır. Konu, zaman, sosyal mecra gibi başlıklarınızı belirledikten sonra hangi içerik türü üzerinden paylaşım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturun

Markalar bir sosyal medya stratejisi oluştururken bir çok farklı zorlukla karşılaşabilirler. En çok zorlandıkları konular arasında; pazarlama odaklı süreçler için içerik oluşturamamak, daha doğrusu bunun için zaman bulamamak var.

İçerik konusunda üretken ve yaratıcı olmak bu süreçte başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Sunduğunuz içerik kullanıcıların zamanını boşa harcıyorsa size eksi puan olarak yansıyacaktır. Verimli ve size olumlu geri dönüş yansıtabilecek içerikleri oluşturmaya özen gösterin.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur

Sosyal medya stratejinizi oluştururken hazırlayacağınız içerikleri belirli zaman dilimleri içerisinde hazırlayın ve paylaşın. İçeriğinizi optimize ederek üretkenliğinizi süreç içerisinde koruyabilirsiniz. Sosyal medyayı ölçümleme araçları ile birlikte kullanmaya özen gösterin. Zamanı değerlendirin ve riskinizi minimum seviyeye indirin. Sosyal mecralarda kullanıcıların en aktif olduğu zaman dilimlerini belirleyin ve ona göre paylaşımlarda bulunun.

Bunlara ek olarak; içeriklerinizi güncelleyin ve takip edin. Gelen sorulara ve yorumlara cevap vererek etkileşiminizi artırın. Paylaşımlarınız birbirinden bağımsız olmasın. Birbirini takip eden içerikler paylaşın. Ayrıca gündemi takip ederek, güncel konular ile ilgili paylaşımlar yapmayı da ihmal etmeyin.

Sosyal medya araçlarını kullanarak içerik pazarlama stratejiniz kuvvetlendirin ve zamandan tasarruf edin. Belirli bir plan dahilinde haftalık ya da aylık olarak sosyal medya üzerindeki içerik pazarlama çalışmalarınızı araçlar yardımıyla yapın.

Sosyal medyada yürüteceğiniz içerik pazarlama çalışmalarınızda basamaklar şeklinde ilerleyin. Bu basamakları bir plan dahilinde yürütmeye de özen gösterin. Plana sadık kalarak ilerlemek sadece pazarlama uzmanları için değil blog yazarları, SEO uzmanları, dijital pazarlama uzmanları, sosyal medya uzmanları için de faydalı olacaktır.

İçerik Pazarlama ile Sosyal Medya Satışlarınızı Artırabilirsiniz

Sosyal medyada yapacağınız içerik pazarlama çalışmalarında etkili bir sonuç elde etmek istiyorsanız şimdiye kadar yapılmış çalışmalara göz atabilirsiniz. Belirli sonuçları kullanarak, kullanıcılarla bağlantıya geçebilir ve oyunu kendi lehinizde kurabilirsiniz. Sahip olduğunuz içerik bir eylem planı dahilindeyse satış hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İçerik pazarlamasını etkili olarak kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi diyebileceğimiz ve ilk sırada gelen “BLOG” sizi ve markanızı temsil etmektedir. Müşterilerinizin sürekli bilgi alabileceği ve duymak istedikleri şeylere burada yer vermelisiniz.

Eğer sosyal medyada içerik pazarlama yapmak istiyorsanız Twitter sizin müşterilere karşı kendinizi nasıl konumlandırmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Müşteri ilişkilerinizi belirlemede ve müşteri ile etkileşime geçmenizde önemli rol oynamaktadır.

“SATIN ALINAN İÇERİK” yani Advertorial artık günümüzde herkesin mutlaka bir kere kullandığı ve memnun kalması dahilinde devam ettiği bir yöntemdir. Piyasada bulunan tüm markalar artık sadece kendi içeriklerini üretmekle kalmıyor, yetişemediği yerde içeriği satın alıyor. Çünkü içerik hem hızlı tüketilen hem de devamlılığı olması gereken bir ürün haline geldi.

Tüm bunları yaparken müşterilerinizin problemlerini göz ardı etmeyin ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olun. Bir plan dahilinde ilerlemeniz işlerinizi kolaylaştıracak ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Kısacası sosyal medya üzerinde doğru mecralarda doğru içeriği kendi hedef kitlenizi belirleyerek paylaşmanız ve etkilişim yaratmanız sizi başarıya götüren temel adımlar olacaktır. Çok geç olmadan kendi içerik pazarlama ve sosyal medya stratejinizi oluşturun ve oyunu kuran siz olun!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.