Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (22 – 31 Ağustos 2019) birbirinden önemli haberler var. İşte, Ağustos’un dördüncü haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ağustos ayının sonuna geldiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital odaklı dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un dördüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019)”

22 – 31 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google, Mozilla ve Apple Bazı Sertifikaları Blokluyor
 • Eminem Spotify’a Dava Açtı
 • Audi ve Ford Otonom Araçlar İçin Birleşiyor
 • Whatsapp, Endonezya’da Mobil Ödeme Cüzdanı Açıyor
 • Youtube Mesajlaşma Özelliğini Kaldırıyor
 • Netflix’ten Bill Gates Belgeseli
 • Porsche Sahipleri Üç Yıl Ücretsiz İnternet Kullanacak
 • Google’da İndeks Sorunu Yaşıyor
 • Instagram Yakın Arkadaşlar İçin Özellik Getiriyor
 • Matrix Efsanesi Geri Dönüyor: Matrix 4 Geliyor
 • Norm Ender #FidanChallenge Akımı Başlattı🌱
 • Sağlıklı Yaşam Süresi Raporu Yayınlandı
 • Facebook Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de
 • Dolar Gece Yarısı Aniden Yükseldi
 • Google Hire Kapanıyor
 • Belediyelerin 30 Ağustos Kutlamaları
 • AskWitty 150 Bin Pound Yatırım Aldı

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detaylara hep birlikte göz atalım.

Google, Mozilla ve AppleGoogle, Mozilla ve Apple Bazı Sertifikaları Blokluyor

Google, Apple ve Mozilla, Kazakistan temelli sertifikaları blokluyor. Bilindiği üzere Kazakistan uzun zamandır HTTPS konusu üzerine çalışıyordu. Yerel interneti hızlandırma amaçlı HTTPS üzerinde yapılan çalışma ve şifreleme sayesinde içerikler hem kontrol edilerek karşı tarafa yönlendiriyor hem de siber suçlardan korunma sağlanıyor. Apple, Google ve Mozilla ise Kazakistan’ın şifreleme işini engelliyor. Üç büyük firmanın böyle bir karar alması ise kullanıcılar açısından önem arz ediyor. Zira teknoloji devleri, Kazakistan’ın uyguladığı bu sertifikalı programların güvenli olmadığını iddia ediyor. O nedenle Google, Mozilla ve Apple bazı sertifikaları blokluyor.

Eminem SpotifyEminem Spotify’a Dava Açtı

Dünyaca ünlü rap şarkıcısı Eminem, dünyanın en büyük dijital müzik platformu Spotify’a 36 milyon dolarlık dava açtı. Spotify’ın bazı şarkılarda yanlış lisanslama yapması Eminem’in olayı hukuki sürece taşımasına sebep oldu. Olayın özeti şöyle; Spotify, Eminem’in bazı şarkılarını teliflemediği için bu parçalar “sahibi bilinmeyen şarkılar” kategorisine girmiş. Böyle olunca da Eminem herhangi bir telif alamadı. Ünlü rapçi bu durum nedeniyle zarara uğradığını gerekçe göstererek Spotify’dan davacı oldu. Davanın nasıl sonuçlanacağını yakında hep birlikte göreceğiz.

Audi - Ford İşbirliğiAudi ve Ford Otonom Araçlar İçin Birleşiyor

Teknolojiyi otomobillere entegre etmek için işbirliği yapmanın gücüne inanan bazı otomobil devleri bir araya geliyor. Otonom araç gelişimi ve teknolojisi için çalışmalara başlayan Audi ve Ford ortaklıklarını resmi olarak ilan ettiler. Ford ve Audi tarafından gerçekleştirilen iş ortaklığına dair sözleşmenin yakın tarihte yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu arada Audi, A8 Level 3 modelinde otonom teknolojisini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Whatsapp Mobil ÖdemeWhatsapp, Endonezya’da Mobil Ödeme Cüzdanı Açıyor

Whatsapp tüm dünyada etkinliğini artırmaya devam ediyor. Endonezya’da dijital ödeme seçeneği sunmaya hazırlanan popüler mesajlaşma uygulaması, ödeme sağlayıcı firmalarla görüşmelere başladı.

Whatsapp dijital ödeme hizmetini ilk olarak Hindistan’da kullanmıştı. Şirket aynı özelliği şimdi de Endonezya’da kullanmaya başlayacak. Hindistan ile kolay bir anlaşmaya varan Whatsapp, Endonezya’da biraz zorlanacağa benziyor. Çünkü Endonezya lisans düzenlemeleri konusunda oldukça zorlu bir ülke. Bu arada Whatsapp, dijital ödeme sistemlerinden olan Go-Jek, DANA ve OVO şirketleriyle görüşüyor.

Youtube Mesajlaşma ÖzelliğiYoutube Mesajlaşma Özelliğini Kaldırıyor

Youtube direct mesaj özelliğini kaldırmaya karar verdi. İlgi çekmeyen ve çok fazla kullanılmayan bu  özellik Youtube tarafından kaldırılacak. Popüler video portalı Youtube, tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi bir mesajlaşma sistemi kurgulamıştı ancak bu hiç ilgi çekmedi desek yeridir. Durumun farkında olan şirket, bu özelliği kaldırmaya hazırlanıyor.

Youtube bu gelişmeyi kendi sitesinden ve mobil uygulama üzerinden duyurdu. Buna göre 18 Eylül itibariyle artık Youtube’da mesajlaşma bölümü olmayacak. Bu kısmı aktif kullanan Youtube kullanıcılarının mesajları arşivlemesi gerekecek.

Netflix Bill GatesNetflix’ten Bill Gates Belgeseli

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in hayatı Netflix’te belgesel haline geliyor. Netflix, dünyaca ünlü iş adamı için belgesel serisi hazırlamaya başlıyor. Oscar’lı yönetmen ve yapımcı Davis Guggenheim tarafından hazırlanacak olan belgeselin büyük ilgi çekmesi bekleniyor.

Belgeselin adının ise Insıde Bill’s Brain: Decoding Bill Gates olacağı öğrenildi. Bu arada belgeselin 3 bölümden oluşacağını ve 20 Eylül’de yayınlanacağını belirtelim.

Porsche - Apple MusicPorsche Sahipleri Üç Yıl Ücretsiz İnternet Kullanacak

Elektrikli Porsche araç sahibi olanlar bundan böyle Apple Musıc ile direkt bağlantı kurabilecek. Ayrıca bu aracı satın alanlar üç yıl boyunca ücretsiz internet bağlantısına da sahip olacak. Kısacası Apple ve Porsche iş birliği sayesinde kullanıcılar kolaylıkla müzik erişimine ve internete ulaşacak. Henüz netlik kazanmasa da Porsche’un, müşterilerine 6 ay boyunca Apple Musıc’i ücretsiz sunacağı söyleniyor. 

Google İndeks SorunuGoogle’da İndeks Sorunu Yaşanıyor

Geçtiğimiz haftalarda Google’ın indeks sorunu yaşaması çok konuşulmuştu. Google bu problemi düzeltmişti ancak geçtiğimiz günlerde bu konu Twitter’da yine gündem oldu. Bir süre önce olduğu gibi yine indekslenme sorunu yaşanıyordu. Kullanıcıların bunu Twitter’da konuşması üzerine Google yetkilileri durumu doğruladı. Google sorunu çözdü fakat problemin çözülmesinin akabinde aynı sorunun tekrar yaşanması ihtimal dahilinde oluyor. Bakalım bu sorunun asıl kaynağı tam olarak ne… Yakında mesele netlik kazanacaktır.

Threads NedirInstagram Yakın Arkadaşlar İçin Özellik Getiriyor

Instagram’ın yakın bir tarihte kullanıcılara sunduğu “yakın arkadaşlar” özelliğine yeni bir güncelleme geliyor. Yakın arkadaşlar arası mesajlaşma uygulaması getiren Instagram, Threads adlı gelişmeyi ortaya çıkardı. Bu uygulama Snapchat’teki yakın arkadaşlar özelliğine benzeyecek. Ayrıca yeni uygulamada hız, canlı konum takibi ve batarya kapasitesi gibi verileri takip etmek mümkün olacak. Tek tuşla bu özellikleri karşı tarafa mesaj yoluyla aktarmanın sağlandığı bu uygulama ne zaman yayına sürülecek henüz belli değil. Testleri devam eden Threads uygulamasına dair ilk gelişmeleri Branding Türkiye’den ulaşabilirsiniz.

Matrix 4 Geliyor

Matrix 4 Geliyor

Matrix serisinin 4. filmi uzun bir aradan sonra yeniden izleyiciyle buluşacak. Konuya ilişkin dedikodular bir süredir ortalıkta dolaşsa da serinin devamının çekileceğine dair net bir şey yoktu. Ancak bugün Variety‘de yayınlanan haberle fısıltıdan ibaret olan Matrix 4, bir nevi netlik kazandı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

#FidanChallengeNorm Ender #FidanChallenge Akımı Başlattı🌱

Sosyal medya akımları genelde eğlence amaçlı ve anlamsız olsa da bazen sosyal sorumluluk odaklı sosyal medya akımları da oluyor. Anlamlı sosyal medya akımlarına en güzel örnekse Norm Ender tarafından başlatılan #FidanChallenge oldu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

AB Ülkelerinin Sağlıklı Yaşam SüresiSağlıklı Yaşam Süresi Raporu Açıklandı

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından hazırlanan raporda, Avrupa Birliği ülkelerinde beklenen ortalama “sağlıklı yaşam süresi” belli oldu. Rapordaki verilere göre AB genelinde kadınlar, hayatlarının 64,2 yılını sağlıklı bir şekilde geçirirken erkekler, ortalama olarak hayatlarının 63,5 yılını sağlıklı olarak geçiriyor.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Facebook Hakkında BilinmeyenlerFacebook Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de

Branding Türkiye’nin, “Video İçerik Sponsoru“ olan İskenderun Online tarafından hazırlanan videolar İstatistiklerle Markalar yazı dizisinde bulunan içeriklerin 1 dakikalık özeti niteliğinde. Her hafta Türkiye’den ve dünyadan önemli markaların güncel istatistiklerinin yer aldığı bu yazı dizisinin ikinci konusu Facebook oldu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Dolar Gece Yarısı YükseldiDolar Gece Yarısı Aniden Yükseldi

Türkiye’de 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece yarısı saat 1:30 sularında dolar aniden yükselerek 6.38’i buldu. Aradan dakikalar geçtikten sonra tekrar düşüşe geçen dolar, sabah saatlerinden itibaren 5.80 bandında sabitlendi. Peki dolar gece yarısı neden aniden yükseldi?

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Google Hire KapanıyorGoogle Hire Kapanıyor

Google’ın işe alım servisi olarak faaliyet gösteren ürünü Google Hire kapanıyor. 2017’de hizmete giren bu ürün, 1 Eylül 2020 itibariyle kullanılamayacak.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

30 Ağustos VideosuBelediyelerin 30 Ağustos Kutlamaları 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal medyada paylaşılan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili videolar büyük ilgi gördü. Her iki belediye de bu 30 Ağustos’ta harika içerikler üreterek sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekti.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya ve buraya tıklayın.

AskWitty 150 Bin Pound Yatırım AldıAskWitty 150 Bin Pound Yatırım Aldı

Türk bir girişimci ekip tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk ekonomik modelli sosyal ağı olma özelliği taşıyan yerli sosyal ağ AskWitty 150 Bin Pound (yaklaşık olarak 1 milyon TL) tutarında yatırım aldı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

22 – 31 Ağustos 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir