Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos (2019) ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019)

Ağustos ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019)”

22 – 31 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google, Mozilla ve Apple Bazı Sertifikaları Blokluyor
 • Eminem Spotify’a Dava Açtı
 • Audi ve Ford Otonom Araçlar İçin Birleşiyor
 • Whatsapp, Endonezya’da Mobil Ödeme Cüzdanı Açıyor
 • Youtube Mesajlaşma Özelliğini Kaldırıyor
 • Netflix’ten Bill Gates Belgeseli
 • Porsche Sahipleri Üç Yıl Ücretsiz İnternet Kullanacak
 • Google’da İndeks Sorunu Yaşıyor
 • Instagram Yakın Arkadaşlar İçin Özellik Getiriyor
 • Matrix Efsanesi Geri Dönüyor: Matrix 4 Geliyor
 • Norm Ender #FidanChallenge Akımı Başlattı🌱
 • Sağlıklı Yaşam Süresi Raporu Yayınlandı
 • Facebook Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de
 • Dolar Gece Yarısı Aniden Yükseldi
 • Google Hire Kapanıyor
 • Belediyelerin 30 Ağustos Kutlamaları
 • AskWitty 150 Bin Pound Yatırım Aldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google, Mozilla ve Apple

Google, Mozilla ve Apple Bazı Sertifikaları Blokluyor

Google, Apple ve Mozilla, Kazakistan temelli sertifikaları blokluyor. Bilindiği üzere Kazakistan uzun zamandır HTTPS konusu üzerine çalışıyordu. Yerel interneti hızlandırma amaçlı HTTPS üzerinde yapılan çalışma ve şifreleme sayesinde içerikler hem kontrol edilerek karşı tarafa yönlendiriyor hem de siber suçlardan korunma sağlanıyor. Apple, Google ve Mozilla ise Kazakistan’ın şifreleme işini engelliyor. Üç büyük firmanın böyle bir karar alması ise kullanıcılar açısından önem arz ediyor. Zira teknoloji devleri, Kazakistan’ın uyguladığı bu sertifikalı programların güvenli olmadığını iddia ediyor.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Eminem'den Spotify'a Dava

Eminem Spotify’a Dava Açtı

Dünyaca ünlü rap şarkıcısı Eminem, dünyanın en büyük dijital müzik platformu Spotify’a 36 milyon dolarlık dava açtı. Spotify’ın bazı şarkılarda yanlış lisanslama yapması Eminem’in olayı hukuki sürece taşımasına sebep oldu. Olayın özeti şöyle; Spotify, Eminem’in bazı şarkılarını teliflemediği için bu parçalar “sahibi bilinmeyen şarkılar” kategorisine girmiş. Böyle olunca da Eminem herhangi bir telif alamadı. Ünlü rapçi bu durum nedeniyle zarara uğradığını gerekçe göstererek Spotify’dan davacı oldu.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Audi - Ford İşbirliği

Audi ve Ford Otonom Araçlar İçin Birleşiyor

Teknolojiyi otomobillere entegre etmek için işbirliği yapmanın gücüne inanan bazı otomobil devleri bir araya geliyor. Otonom araç gelişimi ve teknolojisi için çalışmalara başlayan Audi ve Ford ortaklıklarını resmi olarak ilan ettiler. Ford ve Audi tarafından gerçekleştirilen iş ortaklığına dair sözleşmenin yakın tarihte yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu arada Audi, A8 Level 3 modelinde otonom teknolojisini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Whatsapp Mobil Ödeme

Whatsapp, Endonezya’da Mobil Ödeme Cüzdanı Açıyor

Whatsapp tüm dünyada etkinliğini artırmaya devam ediyor. Endonezya’da dijital ödeme seçeneği sunmaya hazırlanan popüler mesajlaşma uygulaması, ödeme sağlayıcı firmalarla görüşmelere başladı. Whatsapp dijital ödeme hizmetini ilk olarak Hindistan’da kullanmıştı. Şirket aynı özelliği şimdi de Endonezya’da kullanmaya başlayacak. Hindistan ile kolay bir anlaşmaya varan Whatsapp, Endonezya’da biraz zorlanacağa benziyor. Çünkü Endonezya lisans düzenlemeleri konusunda oldukça zorlu bir ülke. Bu arada Whatsapp, bu süreçte dijital ödeme sistemlerinden olan Go-Jek, DANA ve OVO şirketleriyle de görüşüyor.

Youtube Mesajlaşma Özelliği

Youtube Mesajlaşma Özelliğini Kaldırıyor

Popüler video portalı Youtube, tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi bir mesajlaşma sistemi kurgulamıştı ancak bu hiç ilgi çekmedi desek yeridir. Durumun farkında olan şirket, bu özelliği kaldırmaya hazırlanıyor. Youtube bu gelişmeyi kendi sitesinden ve mobil uygulama üzerinden duyurdu. Buna göre 18 Eylül itibariyle artık Youtube’da mesajlaşma bölümü olmayacak. Bu kısmı aktif kullanan Youtube kullanıcılarının mesajları arşivlemesi gerekecek.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Netflix Bill Gates

Netflix’ten Bill Gates Belgeseli

Teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in hayatı Netflix’te belgesel haline geliyor. Netflix, dünyaca ünlü iş adamı için belgesel serisi hazırlamaya başlıyor. Oscar’lı yönetmen ve yapımcı Davis Guggenheim tarafından hazırlanacak olan belgeselin büyük ilgi çekmesi bekleniyor. Belgeselin adının ise Insıde Bill’s Brain: Decoding Bill Gates olacağı öğrenildi. Bu arada belgeselin 3 bölümden oluşacağını ve 20 Eylül’de yayınlanacağını belirtelim.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Porsche - Apple Music

Porsche Sahipleri Üç Yıl Ücretsiz İnternet Kullanacak

Elektrikli Porsche araç sahibi olanlar bundan böyle Apple Musıc ile direkt bağlantı kurabilecek. Ayrıca bu aracı satın alanlar üç yıl boyunca ücretsiz internet bağlantısına da sahip olacak. Kısacası Apple ile Porsche iş birliği sayesinde kullanıcılar kolaylıkla müzik erişimine ve internete ulaşacak. Henüz netlik kazanmasa da Porsche’un, müşterilerine 6 ay boyunca Apple Musıc’i ücretsiz sunacağı söyleniyor. 

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Google İndeks Sorunu

Google’da İndeks Sorunu Yaşanıyor

Geçtiğimiz haftalarda Google’ın indeks sorunu yaşaması çok konuşulmuştu. Google bu problemi düzeltmişti ancak geçtiğimiz günlerde bu konu Twitter’da yine gündem oldu. Bir süre önce olduğu gibi yine indekslenme sorunu yaşanıyordu. Kullanıcıların bunu Twitter’da konuşması üzerine Google yetkilileri durumu doğruladı. Google sorunu çözdü fakat problemin çözülmesinin akabinde aynı sorunun tekrar yaşanması ihtimal dahilinde oluyor. Bakalım bu sorunun asıl kaynağı tam olarak ne… Yakında mesele netlik kazanacaktır.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ağustos 2019) - Threads Nedir

Instagram Yakın Arkadaşlar İçin Özellik Getiriyor

Instagram’ın yakın bir tarihte kullanıcılara sunduğu “yakın arkadaşlar” özelliğine yeni bir güncelleme geliyor. Yakın arkadaşlar arası mesajlaşma uygulaması getiren Instagram, Threads adlı gelişmeyi ortaya çıkardı. Bu uygulama Snapchat’teki yakın arkadaşlar özelliğine benzeyecek. Ayrıca yeni uygulamada hız, canlı konum takibi ve batarya kapasitesi gibi verileri takip etmek mümkün olacak. Tek tuşla bu özellikleri karşı tarafa mesaj yoluyla aktarmanın sağlandığı bu uygulama ne zaman yayına sürülecek henüz belli değil. Testleri devam eden Threads uygulamasına dair ilk gelişmeleri Branding Türkiye’den ulaşabilirsiniz.

Matrix 4 Geliyor

Matrix 4 Geliyor

Matrix serisinin 4. filmi uzun bir aradan sonra yeniden izleyiciyle buluşacak. Konuya ilişkin dedikodular bir süredir ortalıkta dolaşsa da serinin devamının çekileceğine dair net bir şey yoktu. Ancak bugün Variety‘de yayınlanan haberle fısıltıdan ibaret olan Matrix 4, bir nevi netlik kazandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

#FidanChallenge

Norm Ender #FidanChallenge Akımı Başlattı🌱

“Teknoloji Haberleri”ne anlamlı bir projeyle devam ediyoruz. Sosyal medya akımları genelde eğlence amaçlı ve anlamsız olsa da bazen sosyal sorumluluk odaklı sosyal medya akımları da oluyor. Anlamlı sosyal medya akımlarına en güzel örnekse Norm Ender tarafından başlatılan #FidanChallenge oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AB Ülkelerinin Sağlıklı Yaşam Süresi

Sağlıklı Yaşam Süresi Raporu Açıklandı

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından hazırlanan raporda, Avrupa Birliği ülkelerinde beklenen ortalama “sağlıklı yaşam süresi” belli oldu. Rapordaki verilere göre AB genelinde kadınlar, hayatlarının 64,2 yılını sağlıklı bir şekilde geçirirken erkekler, ortalama olarak hayatlarının 63,5 yılını sağlıklı olarak geçiriyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Facebook Hakkında Bilinmeyenler

Facebook Hakkında Bilinmeyenler Branding Türkiye Tv’de

Branding Türkiye’nin, “Video İçerik Sponsoru” olan İskenderun Online tarafından hazırlanan videolar İstatistiklerle Markalar yazı dizisinde bulunan içeriklerin 1 dakikalık özeti niteliğinde. Her hafta Türkiye’den ve dünyadan önemli markaların güncel istatistiklerinin yer aldığı bu yazı dizisinin ikinci konusu teknoloji devi Facebook oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dolar Gece Yarısı Yükseldi

Dolar Gece Yarısı Aniden Yükseldi

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne ilginç bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türkiye’de 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece yarısı saat 1:30 sularında dolar aniden yükselerek 6.38’i buldu. Aradan dakikalar geçtikten sonra tekrar düşüşe geçen dolar, sabah saatlerinden itibaren 5.80 bandında sabitlendi. Peki dolar gece yarısı neden aniden yükseldi?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Hire Kapanıyor

Google Hire Kapanıyor

Teknoloji devi Google’ın işe alım servisi olarak faaliyet gösteren ürünü Google Hire kapanıyor. 2017’de hizmete giren bu ürün, 1 Eylül 2020 itibariyle kullanılamayacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

30 Ağustos Videosu

Belediyelerin 30 Ağustos Kutlamaları 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal medyada paylaşılan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili videolar büyük ilgi gördü. Her iki belediye de bu 30 Ağustos’ta harika içerikler üreterek sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya ve buraya tıklayın.

AskWitty 150 Bin Pound Yatırım Aldı

AskWitty 150 Bin Pound Yatırım Aldı

“Teknoloji Haberleri”nin son kısmında yerli bir sosyal ağdan gelen güzel bir gelişmeye yer vereceğiz. Türk bir girişimci ekip tarafından geliştirilen ve dünyanın ilk ekonomik modelli sosyal ağı olma özelliği taşıyan yerli sosyal ağ AskWitty 150 Bin Pound (yaklaşık olarak 1 milyon TL) tutarında yatırım aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos  (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.