İran Pers Körfez Pro Ligi’nde mücadele eden Güney Azerbaycan Türklerinin temsilcisi Traktor Sazi Kulübü adını ve logosunu değiştirdi. Böylece kulübün adı resmen “Traktor F. C.” (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) oldu.

Dünya çapında en çok taraftara sahip futbol takımları arasında yer alan İran Pers Körfez Pro Ligi‘nin temsilcilerinden Traktor Sazi Kulübü’nün geçtiğimiz günlerde adı ve logosu değişti. Buna göre takımın adı Traktor F. C. (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) olarak güncellendi. Bununla birlikte takımın kurumsal kimliğinde de köklü bir değişiklik yapılmış oldu.

Traktor Sazi Kulübü Adını Değiştirdi

Başarılı Türk teknik adam Mustafa Denizli’nin yönettiği, İran Pers Körfez Pro Ligi ekiplerinden Traktör Sazi Kulübü geçtiğimiz günlerde adını ve logosunu değiştirdi. İran’ın yanı sıra Azerbaycan ve Türkiye gibi ülkelerden de geniş bir taraftar kitlesine sahip olan kulübün isminde Farsça olan “Sazi” kelimesi kaldırıldı. Kulübün adı bundan sonra “Tractor Futbol Kulübü” olacak.

Traktor Sazi Kulübü Logosu

Traktor Sazi’nin İsmi Nereden Geliyor? 

Traktor Sazi, 1970’te bir traktör fabrikasının desteğiyle kurulduğu için “Tractor Sazi” adını almıştır. Ancak 2018 sezonunda tamamen özel bir şahsa (Rıza Zunuzi) devredilmesiyle birlikte Farsça “sazi” (fabrika) kelimesinin kullanımına gerek kalmamıştır. Bu yüzden de kulübün isminin değiştirilmesine karar verilmiştir.

Bu arada Traktor Sazi, maçlarını Yâdigâr-ı İmam Stadyumu’nda oynamaktadır. 2018-19 sezonunda ortalama 47.320 seyirci önünde oynayan Traktor F.C, bu anlamda ligin en yüksek ortalamasına sahip olan takımdır. (bkz: Wikipedia)

Yaklaşık 66 bin kişilik kapasiteli stadyum Kurtlar Deresi olarak adlandırılırken Traktor F.C taraftarları ise Kızıl Kurtlar olarak tanımlanmaktadır.

Gerek taraftar kitlesi, gerek dünya çapında sempati duyulan bir takım olması, gerek sembolik değerlere sahip olması ve gerekse vizyonerliğiyle Traktor Sazi (Traktor F.C) için markadır diyebiliriz. Başta Facebook, Instagram, Twitter olmak üzere sosyal medyadaki varlığı ve dijital markalaşma dinamiklerini uygulamaya çalışmasıyla da yeni nesil bir bütünleşik pazarlama stratejisi izlemeyi hedefleyen takımın, “markalaşmada sürdürülebilirlik” olgusunu karşıladığı da görülmektedir.

Biz de Branding Türkiye ailesi olarak Traktor Sazi Kulübü’ndeki isim ve logo değişikliğine hayırlı olsun diyor, yeni adıyla Traktor F.C’ye (Traktor Futbol Kulübü) ligde başarılı bir sezon geçirmesini diliyoruz. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.