Traktor Sazi Kulübü Adını Ve Logosunu Değiştirdi

İran Pers Körfez Pro Ligi’nde mücadele eden Güney Azerbaycan Türklerinin temsilcisi Traktor Sazi takımının adı resmen “Traktor F. C.” (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) oldu.

Dünya çapında en çok taraftara sahip futbol takımları arasında yer alan İran Pers Körfez Pro Ligi’nin temsilcilerinden Traktor Sazi kulübünün geçtiğimiz günlerde adı ve logosu değişti. Takımın yeni adı Traktor F. C. (Tractor Football Club – Traktor Futbol Kulübü) olarak güncellendi. Bununla birlikte takımın kurumsal kimliğinde köklü bir değişiklik yapılmış oldu.

Traktor Sazi İsmini Değiştirdi

Başarılı Türk teknik adam Mustafa Denizli‘nin yönettiği, İran Pers Körfez Pro Ligi ekiplerinden Traktör Sazi geçtiğimiz günlerde adını ve logosunu değiştirdi. İran’ın yanı sıra Azerbaycan, Türkiye gibi ülkelerden de geniş bir taraftar kitlesine sahip olan kulübün isminde Farsça olan “Sazi” kelimesi kaldırıldı. Kulübün adı bundan sonra “Tractor Futbol Kulübü” olacak.

Traktor F.CTraktor Sazi’nin İsmi Nereden Geliyor? 

Kulüp 1970’te Traktör fabrikasının desteğiyle kurulduğu için “Tractor Sazi” adını almıştır. Ancak 2018 sezonunda tamamen özel bir şahsa (Rıza Zunuzi) devredilmesiyle birlikte Farsça “sazi” (fabrika) kelimesinin kullanımına gerek kalmamıştır. Bu yüzden de kulübün isminin değiştirilmesine karar verilmiştir.

Bu arada kulüp, maçlarını Yâdigâr-ı İmam Stadyumu‘nda oynamaktadır. 2018-19 sezonunda ortalama 47.320 seyirci önünde oynayan Traktor F.C, bu anlamda ligin en yüksek ortalamasına sahip olan takımdır. (bkz: Wikipedia) Yaklaşık 66 bin kişilik kapasiteli stadyum Kurtlar Deresi olarak adlandırılırken Traktor F.C taraftarları ise Kızıl Kurtlar olarak tanımlanmaktadır.

Gerek taraftar kitlesi, gerek dünya çapında sempati duyulan bir takım olması, gerek sembolik değerlere sahip olması ve gerekse vizyonerliğiyle Traktor F.C için marka diyebiliriz. Başta Facebook, Instagram, Twitter olmak üzere sosyal medyadaki varlığı ve dijital markalaşma dinamiklerini uygulamaya çalışmasıyla da yeni nesil bir bütünleşik pazarlama stratejisi izlemeyi hedefleyen takımın, “markalaşmada sürdürülebilirlik” olgusunu karşıladığı da görülmektedir.

Biz de Branding Türkiye ailesi olarak Traktor F.C’deki (Traktor Futbol Kulübü) isim ve logo değişikliğine hayırlı olsun diyor, Traktor F.C’ye başarılı bir sezon geçirmesini diliyoruz. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir