Firmaların dikkatine! “Google Türkiye’den Arıyoruz” diyenlere sakın inanmayın. Zira telefon dolandırıcıları şimdi de dünyaca ünlü arama motoru Google’ın adını kullanıyor.

Yazıya “firmaların dikkatine” şeklinde bir manşetle başlama nedenimiz bu günlerde sayısı hızla artan telefon dolandırıcılarının yeni tuzağına dikkat çekmek içindi. Zira bu aralar dolandırıcıların yeni hedefi firma sahipleri olmuş durumda. Eğer firma sahibiyseniz ve “Google Türkiye’den Arıyoruz” şeklinde telefonlar almaya başlamışsanız bu demek oluyor ki siz de dolandırıcıların hedefindesiniz.

Telefon Dolandırıcılığı

Google Türkiye’den aradıklarını söyleyen dolandırıcılar, Google ile ilişkili çeşitli hizmetleri pazarladıklarını belirterek firma sahiplerinden para istiyorlar. Bu tuzağa düşmemek için yapmanız gerekenler bu makalede!

Google Türkiye’den Arıyoruz!

Telefon dolandırıcıları son yıllarda akla hayale gelmeyen yöntemlerle insanları kandırıyorlar. Vatandaşlar, dolandırıcılarla telefonda konuşurken öyle bir psikolojiye bürünüyor ki ne yazık ki o an dolandırıcıların her dediğine inanıyorlar. Bunun; yaşı, cinsiyeti, mesleği, eğitim durumu vs. yok. Kısacası hemen herkes dolandırıcıların kurbanı olabiliyor.

Dolandırıcıların yeni tuzağı ise Google oldu. Şöyle ki; Google Türkiye’den Arıyoruz diye lafa girip Google Türkiye yetkilisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar, Google’ın ücretsiz olarak sunduğu hizmetleri parayla satmaya çalışıyor.

“Konumunuz Yanlış” Yalanı

Google‘ın adı kullanılarak gerçekleştirilen telefon dolandırıcılığının odağında ise işletmenin Google konumunun yanlış olduğu var. Dolandırıcılar bunun düzeltilmesi gerektiğini belirterek işletmelerden 250 TL’den başlayan tutarlarda ödeme talep ediyorlar. Firmalar ise genelde buna inanarak talep edilen parayı ödüyor.

Google Kimseyi Aramaz

Google kesinlikle ama kesinlikle herhangi bir kişiyi ya da şirketi / markayı arayarak hizmet – ürün satmaz. Google’ın böyle bir satış ya da pazarlama modeli yok. Sanıyorum geçmişte de olmadı. Zaten Google gibi bir devin buna ihtiyacı da yok. Telefon dolandırıcılarının tuzağına düşmemek için öncelikle bu detayı hafızanıza kazımanızı öneriyoruz. Ve tekrar ediyoruz: Google hiç bir kişiyi ya da kurumu hizmet satmak için aramaz.

Evet, eğer bu detayı unutmazsanız dolandırıcıların tuzağına düşmezsiniz. Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak ya da Whatsapp aracılığıyla arkadaşlarınıza ileterek meseleye dair bir farkındalık oluşturabilirsiniz.


💡 Google’da Kullanıcı Verilerini Otomatik Silme

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.