Global internet firmalarının son zamanlarda sık sık karşı karşıya kaldığı veri güvenliği ile ilgili problemler sonrasında Google kendi adına bir takım önlemler aldı. Buna göre Google’a kullanıcı verilerini otomatik silme özelliği geldi.

Son aylarda internet teknolojisi odağında faaliyet gösteren Google, Facebook gibi şirketler; veri güvenliği, kullanıcı gizliliği, kişisel haklar gibi hususlarda büyük zafiyet gösteriyor. Bu sorunlar nedeniyle de gerek maddi gerekse manevi birçok bedel ödeyen teknoloji devleri nihayet bir takım önlemler almaya başladı. Mesela Google’a kullanıcı verilerini otomatik silme özelliği geldi.

Google’a Kullanıcı Verilerini Otomatik Silme Özelliği

Dünyanın en popüler arama motoru ve teknoloji şirketi Google; kullanıcı gizliliği, veri güvenliği gibi konularla ilgili hassasiyetini göstermek adına “Konum Geçmişi”, “Web ve Uygulama Etkinliği” gibi verileri yönetmek için “Otomatik Silme” özelliği getirdi.

Yeni özellik kullanıcı gizliliği ile ilgili avantajlı gibi görünüyor. Zira kullanıcılar, “otomatik silme” özelliği sayesinde verilerin silineceği tarihi belirleyebilecek. Böylece belirlenen zaman sınırına gelindiğinde ekstra bir işleme gerek olmadan veriler otomatik olarak silinecek.

Google’dan Açıklama

Otomatik Silme Özelliği ile ilgili Google geçtiğimiz günlerde resmi blogunda bir açıklama metni yayınladı. Google tarafından yapılan açıklamalardan anlaşılıyor ki, bu yeni özellik sayesinde kullanıcı memnuniyeti sağlanmış olacak.

İşte Google’ın resmi blogundaki o açıklamadan bir kesit;

“Konum Geçmişi veya Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarını açık konuma getirdiğinizde, bu veriler Google ürünlerinin sizin için daha kullanışlı olmasını sağlayabiliyor. Örneğin hoşunuza gidecek bir restoran önermek veya bir önceki aramada kaldığınız yerden devam etmek gibi… Verilerinizi özel ve güvenli şekilde tutmak için çalışırken, sizlerden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda verilerinizi yönetmeniz ve silmeniz için daha kolay yöntemler sunmamız gerektiği sonucuna vardık.”

Google Kullanıcı Gizliliği

Otomatik Silme Özelliği Nasıl Çalışır?

Google ilk olarak “Konum Geçmişi” ile “Web ve Uygulama Etkinliği” için “Otomatik Silme” özelliğini aktif etse de zaman içerisinde bu özelliğin kapsamı genişletilecek. Bu özelliği aktif olarak kullanmak için “Google Hesap” bölümünde yer alan “Veri ve Kişiselleştirme”den gerekli ayarları yapabilirsiniz. Böylece belirlediğiniz tarih itibariyle o süreç boyunca verileriniz silinmiş olacak.


💡 Sitenize Google Gibi Bakın

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.