Google’a Kullanıcı Verilerini Otomatik Silme Özelliği Geldi

Son zamanlarda internet teknolojisi odağında faaliyet gösteren Google, Facebook gibi markalar; veri güvenliği, kullanıcı gizliliği, kişisel haklar hususlarında büyük zafiyet gösteriyor. Google bunun önüne geçmek için kullanıcı verilerini otomatik silme özelliği getirdi. 

Dünya devi teknoloji markası, popüler arama motoru Google, kullanıcı gizliliği, veri güvenliği gibi konularla ilgili hassasiyetini göstermek adına “Konum Geçmişi”, “Web ve Uygulama Etkinliği” gibi verileri yönetmek için “Otomatik Silme” özelliği getirdi. Yeni özellik kullanıcı gizliliği ile ilgili avantajlı görünüyor. Zira kullanıcılar, “otomatik silme” özelliği sayesinde verilerin silineceği tarihi belirleyebilecek. Böylece belirlenen zaman sınırına gelindiğinde ekstra bir işleme gerek olmadan veriler otomatik olarak silinecek.

Google’dan Konuyla İlgili Resmi Açıklama

Konuyla ilgili Google, resmi blogunda bir açıklama yayınladı. Google’ın açıklamalarından anlaşılıyor ki, bu yeni özellikle kullanıcı memnuniyeti sağlamak amaçlanmış. İşte Google’ın resmi blogundaki o açıklamadan bir kesit;

“Konum Geçmişi veya Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarını açık konuma getirdiğinizde, bu veriler Google ürünlerinin sizin için daha kullanışlı olmasını sağlayabiliyor. Örneğin hoşunuza gidecek bir restoran önermek veya bir önceki aramada kaldığınız yerden devam etmek gibi… Verilerinizi özel ve güvenli şekilde tutmak için çalışırken, sizlerden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda verilerinizi yönetmeniz ve silmeniz için daha kolay yöntemler sunmamız gerektiği sonucuna vardık.”

Otomatik Silme Özelliği Nasıl Çalışır?

Google ilk olarak “Konum Geçmişi” ile “Web ve Uygulama Etkinliği” için “Otomatik Silme” özelliğini aktif etse de zaman içerisinde bu özelliğin kapsamı genişletilecek. Bu özelliği aktif olarak kullanmak için “Google Hesap” bölümünde yer alan “Veri ve Kişiselleştirme”den gerekli ayarları yapmanız gerekiyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir