Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Nisan ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Nisan 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Nisan ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Nisan 2020)

Nisan (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Nisan 2020!

‍∴

Birinci Hafta (1 – 7 Nisan 2020)

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de en çok Korona Virüs vakası görülen 10 şehir ile Korona Virüs nedeniyle en çok vefat yaşanan 10 şehri açıkladı. Buna göre İstanbul, 8.852 vaka ve 117 vefat ile ilk sırada yer aldı.
 • Mısır ve Suudi Arabistan ülkeleri tarafından desteklenen ve Türkiye’yi hedef gösteren binlerce Twitter hesabı, kapatıldı. Twitter’ın yaptığı açıklamaya göre özellikle 5 ülkede bulunan bazı ağlarda, çeşitli ülkelere zarar vermek için Twitter hesapları bulunuyor.
 • 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkışını sınırlandıran düzenleme genişletildi. Buna göre artık 20 yaşından küçükler de sokağa çıkamayacak.
 • Korona Virüs önlemleri kapsamında, İstanbul’da metro ve tramvay seferlerine kısıtlama getiriliyor. Buna göre 6 Nisan Pazartesi’den itibaren metro seferleri 21:00’e kadar yapılacak.
 • PTT’nin online alışveriş sistemi ePTTAVM üzerinden yapılacak başvurular ile haftada 1 paket (5 adet) ücretsiz olarak vatandaşların adreslerine teslim edilecek.
 • 27 Mart tarihinde Korona Virüs tanısı konduktan sonra kendisini karantinaya alan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, COVID-19 semptomlarından kaynaklanan rahatsızlığı nedeniyle dün hastaneye kaldırılmıştı. Tedavisi devam eden İngiltere Başbakanı bugün ise yoğun bakıma alındı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısında yaptığı açıklamada Korona Virüs vakalarının tespit ve takip edilebilmesi için Hayat Eve Sığar isimli bir uygulama geliştirildiğini söyledi.

İkinci Hafta (8 – 14 Nisan 2020)

 • Twitter, Korona Virüs (Covid-19) sebebiyle yaşanan zarar karşısında yeni bir veri paylaşım politikası yayınladı. Buna göre popüler sosyal ağ, isteğe bağlı kullanıcı verilerini iş ortaklarıyla paylaşacak.
 • Dünya genelinde yeni tip Korona Virüs’ten (Kovid-19) iyileşen kişi sayısı bugün itibariyle 350 bini aştı.
 • İçişleri Bakanlığı bu geceden itibaren 12 Nisan saat 24:00’e kadar 30 büyükşehir ile birlikte Zonguldak’ta da il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirdi.
 • Instagram’ın masaüstü sürümüne uzun zamandır beklenen Direkt Mesaj (DM) özelliği geldi. Böylece kullanıcılar artık web üzerinden de birbirlerine mesaj gönderebilecekler.
 • İçişleri Bakanlığı, Korona Virüs nedeniyle uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağıyla ilgili verileri açıkladı. Buna göre; 18 bin 770 kişiye yasağı ihlalden işlem yapılırken, 63 milyon 240 bin kişi yasağa uydu.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kabile toplantısı sonrası sokağa çıkma yasağına dair alınan yeni karar kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre 17-19 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 • C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması Erken Erişim olarak Play Store’da kullanıma sunuldu.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Nisan 2020)

 • Instagram’ın “Hikayeler” kısmına Müzik / Şarkı Sözü ekleme özelliği geldi. Uzun zamandır yurt dışında kullanılan şarkı sözü ekleme özelliği bugün itibariyle Türkiye’de de kullanılmaya başladı.
 • MEB, Korona Virüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde yürütülen Ar-Ge çalışması sonucunda Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde ilk solunum cihazının üretildiğini açıkladı.
 • Korona Virüs ile önem kazanan dezenfektanlara bir yenisi eklendi. BOREL adlı yerli ve milli dezenfektan 100 mililitrelik boyutuyla marketlerdeki yerini aldı. BOREL’in satış fiyatının ise 7.45 TL olduğu açıklandı.
 • Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’na göre bazı sanayi ürünleri ile video konsolu (Playstation, Xbox vs.), karnaval eşyası, golf sobası gibi eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacak.
 • İçişleri Bakanlığı, 17-19 Nisan tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin verileri paylaştı. Buna göre; sokağa çıkma yasağını ihlal eden 20 bin 398 kişi hakkında adli ve idari işlem gerçekleştirildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan kararla 31 ilde, 22 Nisan gecesinde 26 Nisan gecesine kadar 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 • 20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan “1 Milyon Yazılımcı” projesi için başvurular başladı. Proje kapsamında çevrimiçi eğitim mantığı ile yazılım eğitimleri ücretsiz bir şekilde verilecek.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Nisan 2020)

 • Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs ile ilgili WhatsApp Danışma Hattı kuruldu. 0541 888 01 84 numarası üzerinden erişilen “Koronavirüs WhatsApp Danışma Hattı”na 7 gün 24 saat ulaşılabilecek.
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında tüm Türkiye saat 21:00’da balkonlara çıkarak İstiklal Marşı okudu.
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, GSM firmalarıyla yapılan toplantı neticesinde alınan kararı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre 81 milyon cep telefonu abonesine Ramazan ayında 1 GB internet hediye edilecek.
 • 65 yaş üstü vatandaşlara, sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonlarında eldiven ve maske takmak koşuluyla 3 saatlik izin verilmesi planlanıyor.
 • Video paylaşım odaklı popüler sosyal ağ TikTok’un web sürümüne “Oturum Aç” seçeneği eklendi.
 • 1-2-3 Mayıs’ta 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yasaklar, Ramazan ayının sonuna kadar her hafta sonu devam edecek.
 • Koronavirüs aşısı üzerine çalışmaların devam ettiği Oxford Üniversite’nde, maymunlar üzerinde uygulanan hayvan testlerinden olumlu sonuçlar elde edildi. Aşının insanlar üzerinde denenmesi için alınacak izinler bekleniyor.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması güncellendi. Buna göre artık herkes tüm il ve ilçelerdeki Koronavirüs yoğunluk haritasını görebilecek.
 • İngiltere’de Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca’nın yürüttüğü aşı çalışmalarında, klinik hasta deneylerinin devam ettiği ve aşının Haziran ayında hazır olacağı duyuruldu.

💡 Günün Gündemi (Mart 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.