Köklü Otobüs Firması Kamil Koç Satıldı

Yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından Kamil Koç satıldı. Şirketin, Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığı ve konuya dair Rekabet Kurumu’na başvurulduğu öğrenildi.

Bugün haber sitelerine son dakika olarak düşen ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyada gündem olan bir konu vardı. Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri olan Kamil Koç’un Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığına dair oluşan iddianın kısa sürede gerçek olduğu anlaşıldı. Böylece yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü firmalarından biri daha satılmış oldu.

Kuruluş tarihi 1926 olan günümüze dek sektördeki varlığını sürdüren Kamil Koç’un, Almanya merkezli Flixmobily’e devrine dair işlemler için resmi başvuru bugün yapıldı.

Kamil Koç Satıldı

Türkiye seyahat pazarının en köklü firmalarından biri olan Kamil Koç, Avrupa’da şehirlerarası seyahat hizmeti veren FlixBus şirketinin sefer ağına dahil oluyor.

1000 araçlık bir filoya sahip olan Kamil Koç, 2013 yılında sermaye şirketi Actera Group‘a satılmıştı. O tarihten bugüne Actera Group bünyesinde olan Kamil Koç’un Flixmobiliy GMBG‘ye devri içinse bugün Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldığı öğrenildi.

Kamil Koç FlixmobiliyRekabet Kurumu’na yapılan başvuruda, “Göksu Seyahat ve Taşımacılık A.Ş.’nin tüm kontrolünün doğrudan ve böylelikle Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobiliy GMBH tarafından devralınması” ifadelerine yer verildi.

Flixmobiliy Hakkında

Kamil Koç’u bünyesine katmaya hazırlanan şirket, 2011 yılında Almanya’da kuruldu. Yaklaşık 8 yıllık bir  maziye sahip olan şirket, Avrupa ve ABD’de Flixbus ismiyle hizmet veriyor. Genellikle çift katlı otobüsler aracılığıyla ulaşım sağlayan Flixmobiliy, uluslararası ve şehirlerarası otobüs taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, Kamil Koç’u bünyesine katmakla filosunu büyük oranda genişletmiş oldu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir