Yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü otobüs firması Kamil Koç satıldı. Şirketin, Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığı ve konuya dair Rekabet Kurumu’na başvurulduğu öğrenildi.

Bugün haber sitelerine son dakika olarak düşen ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyada gündem olan bir konu vardı. Buna göre Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri olan Kamil Koç’un satıldığı söyleniyordu. Haber başta doğrulanmasa da sonradan edinilen bilgiye göre Kamil Koç’un Almanya merkezli Flixmobily’e satıldığı netleşti. Böylece yaklaşık 1 asırlık tarihiyle Türkiye’nin en köklü şehirlerarası otobüs firmalarından biri satılmış oldu.

Kuruluş tarihi 1926 olan ve günümüze dek sektördeki varlığını başarılı bir şekilde sürdüren Kamil Koç, Almanya merkezli Flixmobily’e devrine dair işlemler için resmi başvuruyu ise bugün yaptı.

Köklü Otobüs Firması Kamil Koç Satıldı

Türkiye seyahat pazarının en köklü firmalarından biri olan ve yaklaşık 100 senelik bir mazisi bulunan Kamil Koç, Avrupa’da şehirlerarası seyahat hizmeti veren FlixBus şirketinin sefer ağına dahil oluyor. 1000 araçlık bir filoya sahip olan Kamil Koç, bilindiği üzere 2013 yılında sermaye şirketi Actera Group‘a satılmıştı. O tarihten bugüne Actera Group bünyesinde faaliyet gösteren Kamil Koç’un Flixmobiliy GMBG‘ye devri içinse bugün Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı. İşte şirketin devrine ilişkin detayların yer aldığı evrak;

Kamil Koç Flixmobiliy Devir Başvurusu

Görüldüğü üzere şirket tarafından Rekabet Kurumu’na yapılan başvuruda, “Göksu Seyahat ve Taşımacılık A.Ş.’nin tüm kontrolünün doğrudan ve böylelikle Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobiliy GMBH tarafından devralınması” ifadeleri yer alıyor.

Kamik Koç Niye Satıldı?

Köklü bir Türk markasının daha yabancı bir sermayeye geçmiş olması elbette sevindirici değil ancak şirkete yeni döneminde de başarılar diliyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam‘ın bu konu özelinde belirttiği üzere; bu noktada düşünülmesi gereken konulardan biri de filosunda 1000+ araç barındıran bir firmanın nasıl bu noktaya geldiğidir. Yanlış veya eksik yapılan her neyse bundan ders çıkarılarak piyasa şartlarının iyileştirilmesi öncelikli konumuz olmalı.


Flixmobiliy I Hakkında

Türkiye’nin en köklü otobüs firması “Kamil Koç”u bünyesine katmaya hazırlanan şirket, 2011 yılında Almanya’da kuruldu. Yaklaşık 8 yıllık bir  maziye sahip olan şirket, Avrupa ve ABD’de Flixbus ismiyle hizmet veriyor. Genellikle çift katlı otobüsler aracılığıyla ulaşım sağlayan Flixmobiliy, uluslararası ve şehirlerarası otobüs taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, Kamil Koç’u bünyesine katmakla filosunu büyük oranda genişletmiş oldu.


💡 Ulusoy Ulaşım İflas Etti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.