KitKat’ın Origamiye Dönüşen Ambalajı

Dünyanın en popüler paketlenmiş gıda markalarından olan Nestle, KitKat adlı ürünüyle çevreci olduğu kadar şaşırtıcı bir kampanya gerçekleştirdi. Böylece markanın çevreci aksiyonlarına Kitkat’ın origamiye dönüşen ambalajı da eklendi. 

Marka olmanın ne yazık ki veya iyi ki belli bir formülü yok. 2 X 2 = 4 şeklinde değişmez bir matematiksel hesapla marka olmak mümkün değildir. Sanırım biraz da bu durum “marka” olgusunu değerli kılıyor. Bu arada markalaşma sözcüğü öz itibariyle bir süreci temsil eder. Bugün “marka” olarak adlandırdığımız şirketlerin ortak özelliğine baktığımızda “markalaşma” olarak adlandırılan süreci çok iyi ve bütünleşik bir bakış açısıyla değerlendirdiğini görürüz.

Marka olmak; bütünleşik pazarlama adı verilen ve içerisinde yüzden fazla kavramı, uzmanlığı, disiplini (Örn; reklam, pazarlama, iletişim, medya, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler, dijital pr, sosyal medya, dijital pazarlama, marka yönetimi, marka iletişim, dijital markalaşma, kurumsal sosyal sorumluluk vs.) barındıran sürecin iyi, etkin ve sürekli uygulanması neticesinde gerçekleşir. Bu süreç boyunca yapılan tüm aksiyonlar şirketin marka olma hedefine hizmet eder. Bu bazen bir reklam filmi, bazen bir gerçek zamanlı pazarlama kampanyası, bazen de ambalaj değişikliğidir.

Nestle’den Çevre Duyarlılığına Farklı Bir Bakış

Nestle, çevreci hamleleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket bu defa da ürünlerinden biri olan KitKat ile çevreye olan duyarlılığını gösterdi.

Marka, bir süre önce, ambalajının tamamını geri dönüştürülebilir / tekrar kullanılabilir hale getirmek için bir anlaşmaya imza atmıştı. Nestle ayrıca ilk geri dönüştürülebilir kağıt şeker sarma makinesini icat etmesiyle biliniyor. Bu makine kakao çekirdeklerini tam olarak kullanıp şekersiz çikolataları tatlandırmayı sağlıyor.

Şirketin son hamlesi ise sadece çevre duyarlılığı olarak değerlendirilemez. Çünkü işin içinde kreatif bir düşünce ve başarılı bir uygulama var. Özetle; Kitkat, origamiye dönüşen ambalaj üretti.

KitKat OrigamiKitKat’ın Origamiye Dönüşen Ambalaj Kampanyası

Satın aldığımız hızlı tüketim ürünlerinin, özellikle de çikolata gibi gıdaların, ambalajlarıyla çeşitli şekiller yaparız. Bu durumu hepimiz istemsizce uygularız. Bir nevi alışkanlıktır. Nestle, lezzetli ürünlerinden biri olan KitKat ile tüketicilerin bu alışkanlığına kreatif bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Nestle Japonya, önümüzdeki Eylül ayında büyük boyuttaki KitKat’ın parlak plastik ambalajlarını mat kağıt ambalaj ile değiştirecek. Çevresel duyarlılıkla yapılan bu ambalaj güncellemesinin güzel bir tarafı daha var. O da KitKat ambalajıyla origami yapmanın mümkün olması!

KitKat’ın origamiye dönüşen ambalaj kampanyası çevreci ve kreatif olduğu kadar aynı zamanda bir markanın yerelde nasıl pazarlama yapacağını gösteren güzel bir örnek. Darısı Türk markalarına diyelim 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir