İyi bir satış uzmanı olmak için gerekenler nelerdir? Bu soruya yanıt vermek için bugüne dek okuduğum, araştırdığım ve analiz ettiğim büyük satış gurularındaki 3 özelliği sizlerle paylaşacağım. İşte harika bir satış uzmanında olması gereken 3 özellik!

Satış olmasaydı muhtemelen bugün var olduğunu bildiğiniz birçok şey de olmazdı. Mesela Türkiye Süper Ligi olmazdı. NBA olmazdı. Coca Cola olmazdı. Evinizdeki televizyon olmazdı. Bilgisayar, cep telefonu veya internet olmazdı. Kısacası bugün sahip olduğunuz birçok şeyden mahrum kalırdık.

Satışın önemini şimdi daha iyi anladığınıza eminim.  Bugün bildiğiniz bütün büyük şirketlerin her gün cevabını aradığı en önemli soru ise; “Nasıl daha çok satış yapabiliriz?

Siz İyi Bir Satış Uzmanı Mısınız?

Satışın hangi alanında olursanız olun yani ister çorap satın, ister buzdolabı ister televizyon reklamı, ister internetten ikinci el kıyafet fark etmez; günün sonunda bir şeyin nasıl satıldığını bilmenin size daha çok kazandıracağını göreceksiniz.

Peki sizce siz iyi bir satış uzmanı mısınız? ya da iyi bir satış uzmanı olma kapasitesinde misiniz? Ben bu makalede; bugüne dek okuduğum, araştırdığım ve analiz ettiğim büyük satış gurularındaki en önemli 3 özelliği sizlerle paylaşacağım. Bu ana özellikleri kazanmak sizin harika bir satış uzmanı olma yolunda ilerlemenize büyük katkılar sağlayacak. İşte harika bir satış uzmanında olması gereken o 3 özellik!

İyi Satışçı

Harika Bir Satış Uzmanında Olan Özellikler

Harika veya iyi bir satış uzmanında bulunması gereken olmazsa olmaz bazı özellikler vardır. Ben bugüne dek okuduğum ve araştırdığım kadarıyla temelde bir satış uzmanında olması gereken özellikleri 3 başlığa indirgedim. Bunlar;

  • Asla Vazgeçmemek
  • Her Gün Kendini Geliştirmek
  • Her Zaman “Ne Satabilirim?” Diye Düşünmek

Evet, şimdi sırasıyla bunları açıklayalım.

1 – Asla Vazgeçmemek

Reddedilmek ve başarısız olmak satış işinin doğasında vardır. Eğer müşterilere direkt satış yapılan bir yerde çalışıyorsanız gün içerisinde onlarca kez reddedileceksiniz. Öte yandan satış alanında başarılı olmayı belirleyen en önemli detay da budur… 25. hayır cevabını duyduktan sonra pes mi edeceksiniz yoksa 26. kez deneyip evet ihtimali için mücadele mi edeceksiniz? Satış alanında başarılı olan herkes Samuel Beckett’ın şu sözünü iyi bilir.

“Hep denedin hep yenildin. Olsun yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil.”

2 – Her Gün Kendini Geliştirmek

İyi satış uzmanları her gün kendilerini geliştirmeleri gerektiğini çok iyi bilirler. İster fiziksel, ister bilgi anlamında, isterse bilinirlik / ün anlamında… Kısacası iyi satışçıların, ne olursa olursa her gün bir adım daha ileriye gitmeleri gerekir. Bu yüzden yeni şeyler öğrenme motivasyonu, satış guruları için ya da harika satış uzmanları için olmazsa olmaz özelliklerdendir.

3- Her Zaman “Ne Satabilirim?” Diye Düşünmek

Her zaman kime ne satabilirim, nasıl satabilirim? diye düşünmek… Bu, satış alanındaki önemli motivasyonlardan biridir. Sürekli “Kime ne satabilirim?” diye düşünmekten kastım bugün kendi menfaatim için başkasına ne verebilirim gibi yanlış bir düşünce değil asla! Söylemek istediğim şey; “Sattığım şeye bugün kimin ihtiyacı var ve ben o ihtiyaç sahibine ulaşıp bunu nasıl doğru ifade edebilirim” diye düşünüp, bu motivasyonla ile yaşamaktır. Satışta da reklamda da pazarlamada da en temel olay budur. Sizin sattığınız, pazarladığınız ya da reklamını yaptığınız ürüne ihtiyacı olan kişi kim ve ben ona bu ihtiyacı nasıl doğru ifade edebilirim? Bunu doğru yaptığınızda satıştaki başarı skorunuz hızlıca artacak.

Satış alanında bu 3 özelliğe sahip olduğunuz durumlarda belli bir seviyeyi hızlı bir şekilde kat ettiğinizi göreceksiniz. Kısacası bu üç özelliği taşımanız durumunda ne satıyor olursanız olun başarıyı kısa süre içerisinde yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.


💡 Satış Profesyonelleri İçin 5 TEDX Videosu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.