Zara Logosunu Değiştirdi

İspanya merkezli dünyaca ünlü giyim ve aksesuar markası Zara, logosunu değiştirdi.

Aralarında Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho gibi dünyaca ünlü markaların bulunduğu Indıtex Grubu’nun en büyük şirketi Zara, logosunda radikal bir değişikliğe gitti.

45 yıllık tarihinde ikinci kez logosunu değiştiren İspanyol moda devi Zara’nın yeni logosu Fransız Editör, Sanat Yönetmeni ve Baron & Baron reklam ajansının kurucusu Fabien Baron tarafından tasarlandı.

Yeni logoda göze çarpan ilk detay ise, moda markalarının logolarında genelde kolay seçilebilirlik için harfler arasında bırakılan genişliğin Zara’nın yeni logosunda bulunmaması oldu.

Markanın baş harflerinin birleştirildiği kimine göre üst üste geçirildiği yeni logoda “Z” ve “R” harflerine hafif vurgular yapılması ise, tasarımcılar tarafından logoya yapılan en gösterişli bir o kadar da en sade dokunuş olarak yorumlandı.

Beklenmedik Ve Gereksiz Bir Yenilik Olarak Görüldü

Birçok lüks perakende ve hazır giyim markası logosunda yer alan harfler arasında geniş aralıklar bırakırken Zara’nın tam aksine logoda yer alan tüm harflerini birleştirmesi markanın müşterileri ve tasarımcılar tarafından “beklenmedik ve gereksiz bir yenilik” olarak görüldü.

Yeni Logoya Eleştiriler Gecikmedi.

Sosyal medya ve web sitesi üzerinden yeni logosunu duyuran Zara’ya eleştiriler gecikmedi.

Logonun özensiz ve karmaşık olduğu,hatta uzun süre logoya bakıldığında “ZABA” olarak okunduğu, Zara’nın ruhunu yansıtmadığı gibi çeşitli eleştiriler yapıldı.

Zara bu yeni logosuyla, tüm dünyadaki mağazaları başta olmak üzere kurumsal kimliğinde yer alan bütün materyalleri yenileyecek. Zara, yüklü bir yeni logo yatırımı yapacağa benziyor. Diğer yandan Zara’nın yeni logoyu İlkbahar / Yaz 2019 Koleksiyonu ile birlikte piyasaya sürmesi, bu logonun geçici olarak kullanılacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

Zara’nın Yeni Logosu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Peki Zara’nın yeni logosu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili Poltio’da başlattığımız ankete katılarak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir