İspanya merkezli ünlü giyim ve aksesuar markası Zara logosunu değiştirdi. İşte birçok kişinin eleştirdiği yeni logo!

Aralarında Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho gibi dünyaca ünlü markaların bulunduğu Indıtex Grubu’nun en büyük markası olan Zara, logosunda radikal sayılabilecek bir değişikliğe gitti. Birçokları tarafından eleştirilse de bu logo bundan böyle Zara’nın kurumsal yansıması olacak gibi görünüyor.

Zara Logosunu Değiştirdi

45 yıllık tarihinde ikinci kez logosunu değiştiren İspanyol moda devi Zara’nın yeni logosu Fransız Editör, Sanat Yönetmeni ve Baron & Baron reklam ajansının kurucusu Fabien Baron tarafından tasarlandı. Yeni logoda göze çarpan ilk detay; moda markalarının logolarında genelde kolay seçilebilirlik için harfler arasında bırakılan genişliğin Zara’nın yeni logosunda bulunmaması oldu.

Markanın baş harflerinin birleştirildiği yeni logoyu bazı kişiler harflerin üst üste geçirilmesi olarak yorumladı. Logoda “Z” ve “R” harflerine hafif vurgular yapılması ise tasarımcılar tarafından gösterişli ve ayrıca sade bir dokunuş olarak değerlendirildi.

Zara Eleştirildi: Beklenmedik Ve Gereksiz Bir Yenilik

Birçok lüks perakende ve hazır giyim markası logosunda yer alan harfler arasında geniş aralıklar bırakırken Zara’nın tam aksine logoda yer alan tüm harfleri birleştirmesi markanın müşterileri ve tasarımcılar tarafından “beklenmedik ve gereksiz bir yenilik” olarak görüldü. Peki sizce de öyle mi? Yazının sonundaki tek soruluk ankete katılarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya ve web sitesi üzerinden yeni logosunu duyuran Zara’ya eleştiriler gecikmedi. Bu kapsamda logonun özensiz ve karmaşık olduğu, hatta uzun süre logoya bakıldığında “ZABA” olarak okunduğu ifade edilerek bu logonun Zara’nın ruhunu yansıtmadığı eleştirileri yapıldı.

Zara Yeni Logo

Zara bu yeni logosuyla, tüm dünyadaki mağazaları başta olmak üzere kurumsal kimliğinde yer alan bütün materyalleri yenileyecek. Buna göre şirket, yüklü bir yeni logo yatırımı yapacak gibi görünüyor. Diğer yandan Zara’nın yeni logoyu İlkbahar / Yaz 2019 Koleksiyonu ile birlikte piyasaya sürmesi, bu logonun geçici olarak kullanılacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

Zara’nın Yeni Logosu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Peki Zara’nın yeni logosu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili Poltio‘da başlattığımız ankete katılarak fikrinizi belirtebilirsiniz.


💡 Yerli Üretim Logosu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.