Dünya devi 2 teknoloji firması Facebook ve Google tüm verileri topluyor. Bu şaşırtıcı iddia Avrupa Birliği Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager’dan geldi.

Teknoloji firmaları veri toplama noktasında yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle çeşitli ülkelerde ağır para cezalarına varan yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlar. Ancak milyar dolarları bulan para cezalarına rağmen teknoloji devi firmalar veri ihlalini sürdürüyorlar. Çünkü bu firmalar için “data” diğer bir ifadeyle “veri” varlıklarını devam ettirebilmeleri için hayati önem taşıyor. Öte yandan bunun “kişisel hakların gizliliği” kuralını ihlal ettiği de bir gerçek.

Bu konu geçtiğimiz günlerde yine gündeme geldi. Zira Facebook ve Google için veri toplama kurallarını ihlal ettiklerine dair iddialar ortaya atıldı. Bunu dile getirense AB Rekabetten Sorumlu Şefi Margrethe Vestager oldu. Vestager’e göre Facebook ve Google tüm verileri topluyor.

Facebook Ve Google Tüm Verileri Gerçekten Topluyor Mu?

Bu soruyu hayır! şeklinde yanıtlamak isterdik ancak ne yazık ki sorunun cevaı evet! Zira Avrupa Komisyonu’nun resmi web sitesindeki habere göre, AB Rekabet Kurulu Şefi Vestager, Almanya’nın başkenti Berlin’de Alman Elçiliği tarafından gerçekleştirilen İş Forumu’nda yaptığı konuşmada Facebook ve Google gibi dev şirketlerin kullanıcılardan tahminlerin ötesinde veri topladığını ifade etti.

Bu arada eğer; VPN kullanıyorum bana bir şey olmaz diyorsanız. Yanılıyorsunuz. Vestager’a göre kullanıcıların VPN gibi uygulamalar aracılığıyla webde yaptıkları aramaları gizlemeye çalışmalarının hiçbir anlamı yok. Çünkü VPN ile yapılan internet kullanımında dahi Facebook’a veri iletiliyor.

“Elektrikli Süpürge Gibi Çalışıyorlar”

Margrethe Vestager, İş Forumu’nda yaptığı konuşmada bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunurken ilginç de bir benzetme yaptı. İşte Vestager’in o konuşması;

“Bu platformlar kullancıların, web sitelerini nasıl kullandıklarını izleyen Google Analytics gibi servisler aracılığıyla firmaların müşterilerinden büyük miktarda veri toplayabiliyor. Aynı zamanda bu veriler Google’a gönderiliyor. Bu şirketler bir ölçüde robot elektrikli gibi süpürge gibi çalışıyor. Dijital dünyanın her bir köşesine girebiliyor ve verileri çekebiliyor. Tabi ki topladıkları veriler işe yaramaz şeyler değil. Bu da şirketlerin rakiplerini geride bırakmak için hayati bir yol olabiliyor.”


💡 Google İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.