Spotify’a Storyline yani hikayeler özelliği geliyor. Böylece hikayeler özelliğinin yer almadığı nadir uygulamalardan biri olan Spotify’da da artık story izlemek mümkün olacak. Peki nedir bu Storyline özelliği?

Birkaç gün önce Spotify tarafından yapılan bir açıklamaya göre Spotify’a Storyline adlı yeni bir özellik geliyor. Storyline’ı en yalın haliyle “hikayeler” özelliği olarak tanımlayabiliriz. Peki Spotify, neden böyle bir aksiyon yaptı?

Spotify’a Storyline Özelliği Gelecek

Dünyanın en popüler online müzik platformu Spotify, sanatçıların şarkıları hakkında sahne arkası bilgileri veren ve hikayeler özelliğini andıran yeni bir geliştirme üzerinde çalıştığını açıkladı. Buna göre Spotify’a Storyline adlı yeni bir özellik gelecek. Şimdilik test aşamasında olan Storyline özelliği için; Facebook, Instagram, Snapchat ve Whatsapp’taki “hikayeler” ile aynı işlevi gerçekleştirecek diyebiliriz.

İlk olarak Snapchat ile sosyal medya literatürüne giren “Stories” (Hikayeler) özelliği daha sonra Facebook tarafından kullanılmaya başlandı. Bu durum kimileri tarafından çok eleştirilse de Facebook, hakkında çıkan “taklitçi” eleştirilerine kulak asmadı. Ve bu özelliği sahip olduğu markalarda kullanmaya başladı. Böylece hikayeler özelliği Facebook, Massenger, Instagram, Whatsapp gibi mecralara entegre edilmiş oldu.

Açıkçası “hikayeler”in yaygınlaşması, bu özelliğin Facebook tarafından kullanılmasıyla mümkün oldu desek yanlış olmaz. Zaten daha sonra hikayeler özelliği hemen her platformda kullanıldı. Zira hikayeler; kısa sürede, kullanıcıların en sevdiği ve kullandığı içerik türü haline gelmişti. Tüm bunları göz önüne alınca dijital mecraların hikayeler özelliğini kullanıcılarına sunmaması rekabet avantajını yitirmek anlamına gelebilir. Spotify da böyle düşünmüş olacak ki hikayeler özelliğini kendi kurumsal yapısına uygun biçimde mecraya entegre etmek üzere çalışmaya başladı.

Şimdilik Test Aşamasında

Storyline, şimdilik test aşamasında… Yakında kullanıma sunulacak olan özellik ilk olarak YouTube’da 2 milyondan fazla abonesi olan Summer Mckeen tarafından denendi. Bu, aynı zamanda ürünün kitlelere duyurulması için bir PR çalışması olarak da düşünülebilir. Zira ünlü isim YouTube’un dışında Spotify’da da hatırı sayılır bir kitleye (126 bin 455 takipçiye) sahip. O yüzden Mckeen’in, Spotify’ın “hikayeler” odağındaki yeni özelliğini kullanarak çalma listesinin tanıtımını yapması, Storyline için önemli bir PR oldu diyebiliriz.

Spotify Hikayeler

Storyline, İçerik Üreticilerine Özel

Spotify’daki hikayeler özelliğinin diğer sosyal ağlardaki kullanımından bir farkı var. Kısaca açıklamak gerekirse Storyline, Spotify kullanıcılarının hikaye paylaşmasına olanak vermiyor. Zira sadece içerik üreticileri yani müzisyenler hikaye paylaşım yapabilecek.


💡 Spotify 200 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.