Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı. Üniversiteyi 90 milyon dolar bedel karşılığında Can Holding satın aldı.

Güne bir son dakika satın alma haberiyle uyandık desek yanlış olmaz. Türkiye’nin marka üniversitelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Can Holding’e satıldı. Akla ilk gelen soruya da hemen yanıt vermiş olalım; bu satışın ardından üniversitenin akademik kadrolarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. En azndan üniversite yönetiminin yaptığı açıklama bu yöndeydi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Satıldı

Sözcü Gazetesi’ne yapılan ilk açıklamada satışa dair tüm detaylar yer alıyor. Üniversitenin el değiştirmesine dair en önemli ayrıntı ise satışın hangi bedelle gerçekleştiği oldu. Amerika Birleşik Devletleri menşeili Laureate International Universities bünyesinde yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 90 milyon dolar karşılığında Can Holding’ satıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Can Ailesi Destekçilerimiz Arasına Katıldı

Üniversitenin satışına ilişkin Vakıf’tan yapılan ilk açıklama ise şöyle,

“1994 yılında kurulan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’na yeni destekçilerimiz katılmıştır. Bu doğrultuda Can Ailesi, vakfımızın destekçileri arasındaki yerini almıştır” 

Bu arada İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi tarafından yapılan ilk açıklamada akademik kadroların değişmeyeceği vurgusu dikkat çekti. Kamuoyuyla paylaşılan açıklamanın devamı şöyle;

“Bilime ve eğitime destek vermek, üniversite eğitimine yeni bir soluk getirmek amacıyla, 1994 yılında kurulan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’na yeni destekçilerimiz katılmıştır. Bu doğrultuda Can Ailesi, vakfımızın destekçileri arasındaki yerini almıştır. Destekçi katılımlarının, gerek vakfımızı gerekse vakfımız tarafından kurulan İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni olumlu yönde etkilediğini geçmişimiz bize göstermektedir.

Üniversitemizin mevcut yönetimi ile akademik ve idari kadroları bir değişiklik olmaksızın görevine devam ederken; Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı başta olmak üzere diğer tüm uluslararası iş birlikleri de büyüyerek sürecektir.

Üniversitemiz dün olduğu gibi bugün de eğitim yolculuğuna ‘Okul için değil, yaşam için öğrenme’ ilkesiyle devam etmektedir. Yeni dönemde de öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve idari kadromuzla birlikte ülkemiz eğitim hayatına sağlayacağımız katkıların artacağına inancımız tamdır.”

Branding Türkiye ailesi olarak, gerçekleşen bu satışın her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyor, ülkemizde nitelikli eğitim yatırımlarının artarak devam etmesini umuyoruz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi I Hakkında

İstanbul Bilgi Üniversitesi 7 Haziran 1996‘da kuruldu. Üniversitenin 20 binden fazla öğrencisi ve yaklaşık olarak 1000 akademik personeli bulunuyor. Bunlara ek olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 7 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokulu ve 3 meslek yüksek okulu bulunmakta. Üniversite lisans, lisansüstü, önlisans olmak üzere 150’den fazla programla öğretime devam ediyor. 


💡 Branding Türkiye İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.