Facebook Politikaları Değişti

Facebook politikaları değişti. Bunda Facebook’un son zamanlarda tüm dünyada yaşanan ırkçılık söylemlerinin Facebook’ta dillendirilmesi neden oldu. 

Facebook, daha önce bazı beyaz milletçi içerikleri “ırkçılık” kapsamında saymamış; beyaz etnik devlet kurma çağrısında bulunan kullanıcılara herhangi bir yaptırım uygulamamıştı. Bunun sonucunda ise Facebook büyük bir tepkiyle karşılaşarak eleştirilerin odağında olmuştu. Bunun üzerine Facebook bir açıklamada bulunarak, bazı grupları “kimliklerin bir parçası” olarak nitelendirmişti.

Facebook Politikaları Ve Yeni Zelanda Saldırısı

Facebook’un eleştirilmesine neden olan bu durum Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen silahlı saldırıyla tekrar gündem oldu. Saldırıyı düzenleyenler bu sırada, Facebook’ta canlı yayın yapmış ve Facebook yapay zekası bu yayını engellememişti.

Daha sonra eleştirilen ve sorgulanan Facebook bu olay akabinde bir açıklamada bulundu. Facebook yetkilileri; yayını canlı olarak 200’den az kullanıcının izlediğini, saldırıyı içeren videoları tüm platformlardan sildiğini, bu videonun platformdan silinmeden önce toplamda 4000 kez izlendiğini ifade etti.

Bu olay aynı zamanda Facebook‘un politikalarında büyük bir değişikliğe gitmesine de neden oldu. Facebook, politika değişikliğine dair Çarşamba günü sitesinde bir açıklama yayınladı ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Nefret söylemi ile mücadele için verdikleri bu kararın gelecek haftadan itibaren geçerli olduğunu ifade eden Facebook yönetimi, beyaz ırkın üstün olduğunu ve beyazların beyaz olmayanlardan ayrı yaşaması gerektiğini savunan içeriklerin Facebook’ta ve Facebook bünyesinde yer alan Instagram’da bundan böyle yer alamayacağın belirtildi.

Facebook tarafından yapılan açıklamada “Bu kavramların nefret grupları ile derin bağlantılarının olduğu ortadadır ve hizmetlerimiz dâhilinde yeri yoktur.” ifadesi kullanıldı.

Tolerans Göstermeyeceğiz!

Facebook yönetimi, ırkçılık ve siyasi bağımsızlık gibi kavramların bugüne kadar hoşgörü ile karşılandığını; son aylarda ise, beyaz milliyetçiliğinin, örgütlü nefret grupları ile bağlantısının yadsınamaz olduğu sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Facebook bu sonuçlar doğrultusunda: “İleriye dönük olarak, insanların etnik miraslarını gururla ifade etmelerine izin vermeye devam etmekle beraber, beyaz milliyetçiliği veya ayrılıkçılığı gibi kavramları desteklemeyeceğiz ve bu kavramlara övgüye tolerans göstermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Life After Hate Detayı 

Facebook yaptığı açıklamada, beyaz ırkın üstünlüğüne ilişkin arama yapan kullanıcılar Life After Hate (Nefretten Sonra Yaşam) gibi oluşumların sayfalarına ve içeriklerine yönlendirilecek.

Life After Hate, bir dönem ırkçı düşüncelere sahip olduktan sonra arkasını bu tip kişi ve gruplara dönen ve yeni bir başlangıç yapan insanlara destek olmayı hedefliyor. Facebook bunun için ayrıca bir yapay zekâ ve otomatik öğrenme yazılımları geliştirdi.

Bu yazılımlar ve yapay zekâ, nefret söylemi barındıran içeriği tespit edip ortadan kaldırmayı, bunu yaparken de ifade özgürlüğüne müdahale etmemeyi hedefliyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir