Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen lansmanla tanıtılan Kolay İhracat Platformu 2.0 nedir? İşte tüm detaylar!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen lansman ile tanıtılan Kolay İhracat Platformu 2.0 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından anlatıldı. Bakan Pekcan’ın “Bugünden itibaren Kolay İhracat Platformu ile firmalarımızı potansiyel müşterilerine ücretsiz ve aracısız olarak ulaştırıyoruz.” dediği platforma dair detayları sizler için derledik.

Kolay İhracat Platformu 2.0

“İhracata Dair Her Şey” vurgusuyla özetlenen Kolay İhracat Platformu şöyle tanımlanıyor; “ihracatla ilgili her şey tek platformda! Size en uygun hedef pazarlaru bulun, pazarlar ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrenin, sektör analizlerini inceleyin ve ihracatınızı arttırın.” Platformun işlevselliği ise şu ifadelerle anlatılıyor; “global trendleri içeren detaylı sektör analizleri, ülke potansiyel sektörlerini ve teknik engellerini görebileceğiniz ülke raporları, size özel haberler, dış ticaret mevuzatı ve ithalatçılarla etkileşimini arttırmak için fuarlar ve heyetlerin tümü bir arada. Hemen yararlanmaya başlayın.”

Özellikleri Nelerdir?

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kolay İhracat Platformu bir hayli sağlam bir altyapıya ve zengin kaynaklara sahip. İşte platformun bazı özellikleri!

Kişiselleştirilmiş Öneri

Akıllı ihracat robotu firmanızın geçmiş faaliyetlerini de göz önünde bulundurarak size özel pazar önerileri sunar. Akıllı ihracat robotu kullanarak doğru ürünle doğru pazarı hedefleyin.

Her Zaman Güncel

Akıllı İhracat Robotu sürekli güncellenen veri kaynaklarından beslenir ve tercihlerinize uygun olarak şekillenen pazar önerileri sunar.

Ürün Önerisi

Akıllı İhracat Robotu ihraç ettiğiniz ürünleri tamamlayan ve destekleyen diğer ürünleri ve ürünlerin hangi ülkelere ihraç edildiğini sunar.

Teknoloji

Yapay zeka teknolojisi kullanan Akıllı İhracat Robotu, ihracatçıların geçmiş verilerinden ve farklı veri kaynaklarından elde ettiği yüz binlerce satır veriyi anlık olarak işleyerek kişiye özel hedef Pazar önerisi yapmaktadır.

Pazara Giriş Haritası

Pazara Giriş Haritası ile seçtiğiniz ürünlerin hedeflediğiniz pazardaki durumunu, rakiplerin payını, ülkemize uygulanan gümrük vergilerini ve vergi şartlarını, ikili anlaşmaları ve ihracatınızı artırmada kritik rol oynayan potansiyel ithalatçı listelerini görebilirsiniz.

“Kolay İhracat Platformu”nda ayrıca eğitimler, adım adım ihracat rehberi, yazışma şablonları gibi ihracat sürecinde firmalara yardımcı olacak kaynaklar da mevcut. Platformu hemen deneyimlemek için kolayihracat.gov.tr adresini ziyaret edin.

Hangi Yenilikler Var?

Bitirmeden evvel şu detayı da paylaşmakta yarar var. Buna göre; Bakan Pekcan, platforma son olarak yapay zeka temelli, yeni bir dijital bir danışman eklendiğini belirterek, bu asistanın kullanıcıların platformu çok daha kolay ve etkin kullanabilmeleri için 7 gün 24 saat soruları yanıtlayacağını söyledi.

Platforma yurt dışındaki 70 binden fazla ihaleye ilişkin bilgi eklediklerini, artık uluslararası ihalelere platform üzerinden ulaşılabileceğini kaydeden Pekcan, gümrük vergileri alanına ürün kotalarını da ekleyerek bu alanı zenginleştirdiklerini ifade etti. Ticaret Bakanı ayrıca başta çeşitli hizmet sektörleri için olmak üzere 6 yeni sektör sayfası eklendiğini de belirterek platformun danışmanlık sunduğu firma sayısını artırdıklarını bildirdi.


💡 E-Ticaret Bilgi Platformu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.