Kişisel Marka İtibarı Nasıl Kaybedilir?

İtibar, kazanılması zor ama kaybedilmesi anlık bir olgudur. Peki bu kadar zor kazanılan “itibar”ı kaybetmek neden kolaydır? Kişisel marka itibarı nasıl kaybedilir?

Kişisel markayı kısaca; bir bireyin, toplumun gözünde oluşan algısı ve o kişi hakkında olan izlenimlerin bir bütünü olarak ifade edebiliriz. İtibar kavramı ise; bir işletmenin ya da başlıkta da belirttiğim gibi “kişisel marka”nın uzun soluklu ve sürdürülebilir olmasını sağlayan unsurlardan biridir. Ve unutmamak lazım ki itibar, kazanılması zor ama kaybedilmesi anlık bir olgudur.

Peki, bu kadar zor kazanılan “itibar”ı kaybetmek neden kolay? Kişisel marka itibarı nasıl kaybedilir? Ve kişisel marka itibarını kaybetmemek için neler yapılması gerekir?

Kişisel Marka İtibarı

Bazen çok emek verirsiniz, alın teri dökersiniz, çabalarsınız ve hedeflerinize ulaşırsınız. Bu sayede de insanların gözünde sağlam bir itibar oluşturursunuz. İşte bu sağladığınız olgu sizin kişisel markanızın itibarıdır. Oluşturulan bu kişisel itibarı kaybetmemek içinse öncelikle insanların saygısını kaybetmemeniz gerekir.

Örneğin; saygınlık duyulan bir kişinin ağzından çıkan tek bir kelime bile bazen o kişinin itibarını zedeleyebilir. Öte yandan o söz nedeniyle tekrar aynı itibarı inşa etmek zorlaştıracaktır. Bu yüzden konuşurken, ağızdan çıkacak kelimeler iyi ölçülüp tartılmalıdır.

İtibarın kaybedilmesini kolaylaştıran diğer bir faktör ise davranışlardır. İnsanların gözünde itibarı yüksek olan bir kişinin davranışlarının; empatiyle ve adaletli şekilde olması gerekir. Aksi halde konuştuğu sözleri ve bahsettiği durumları davranışa dökemeyen insan da itibarını kaybetmeye mahkumdur. Çünkü insanlar laftan ziyade davranışa bakarlar.

Online İtibar Yönetimi

Bu arada, itibarı yüksek insanlar genelde göz önünde olan kişilerdir. Ağızlarından çıkan her söz ve yaptıkları her davranış, herkesçe takip edilir. Özellikle günümüz dijital çağında sosyal medya gibi bir mecranın var olması bu takip işini daha da kolaylaştırmaktadır. Ayrıca sosyal mecralarda yapılan bir paylaşım insanı rezil de eder vezir de… Bu sebepten günümüzde üzerine çok konuşulan bir konu olan Online İtibar Yönetimi, kişisel marka itibarı için de fazlasıyla önemlidir ve faydalıdır.

Şirketler kadar bireylerin de sosyal sorumluluk bilincine sahip olmaları önemlidir. Bu durum aynı zamanda kişilerin, toplum gözünde itibarlarının yükselmesini de sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; işini iyi yapan yani işinde uzman bir kişinin saygınlığı ve itibarı yüksek olur. İnsanların ihtiyaç duyduğu bir anda gönüllü şekilde vereceği bir hizmet bu kişinin olan itibarının daha da artırmasını sağlar. Fakat ihtiyaç duyulan bir zamanda kendi menfaatlerine yönelik bir hareket veya hizmet sunacak olursa toplumun gözünde o kişinin itibarı zedelenir. Ayrıca bu durum insanları da fazlasıyla irite eder. Bu kişi bir öğretmen olabilir, bir avukat olabilir veya herhangi bir meslekten bir kimse olabilir. Kişinin mesleği veya sektörü fark etmez. Kısacası ben işimde uzmanım, benim zaten itibarım yüksek mantığıyla hareket edip umursamaz tavırlarda bulunmak kaybettirir. Bu şekilde düşünmek imajı ve itibarı zedeler. Ayrıca o vakte kadar sarf edilen emeğe yazık eder.

Sonuç olarak, yukarıda da bahsettiğim kazanılması zor ama kaybedilmesi çok kolay sözüne istinaeden unutulmasın ki, itibarı kazanmak belki 10 yılı alır ama kaybetmek 10 saniye bile sürmeyebilir. Bundan dolayı; davranışlara, ağızdan çıkan sözlere, empati kurarak iletişime fazlasıyla dikkat etmek gerekmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir