Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2023)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Mart 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • YKS Başvuruları Başladı
 • Dünyanın En Güzel Yerleri
 • Seçim Tarihi Belli Oldu
 • Ata İttifakı’nın Adayı Belli Oldu
 • Seçime Girecek Parti Sayısı Açıklandı
 • Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
 • TOGG’un Fiyatı Belli Oldu
 • TÜİK Enflasyon (Şubat 2023)
 • ENAG Enflasyon (Şubat 2023)
 • Zam Şampiyonu (Şubat 2023)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2023)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2023)
 • Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2023)
 • Akademi Futbol (Şubat 2023)
 • Türkiye’nin Gündemi: Deprem

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


YKS Başvuruları Başladı

YKS başvuruları başladı. ÖSYM, 17-18 Haziran’da yapılacak 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularını almaya başladı. 2023-YKS kılavuzu ise ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlandı. Ayrıca depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da sınav yapılmayacağı açıklandı.

Dünyanın En Güzel Yerleri

CNN Travel tarafından Dünyanın En Güzel Yerleri listesi açıklandı. Listede Şili’deki Atacama Çölü’nden Uganda’daki Bwindi Ormanı’na kadar birçok yer var. Türkiye’den ise listeye Kapadokya girdi.

Seçim Tarihi Belli Oldu

Seçim tarihi resmen belli oldu. Buna göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasanın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladı.

Ata İttifakı’nın Adayı Belli Oldu

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine seçimle ilgili bir haberle devam ediyoruz. Zafer Partisi, Adalet Partisi, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi ittifakından oluşan Ata İttifakı, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçim için Cumhurbaşkanı adayını açıkladı. İttifakın adayı Sinan Oğan oldu.

Seçime Girecek Parti Sayısı Açıklandı

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), seçimlere girme yeterliliğine sahip 36 siyasi partiye ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine sanat dünyasından bir haberle devam ediyoruz. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve film dünyasının enlerinin seçildiği Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlendiği 95’inci Oscar Ödülleri’ne “Her Şey Her Yerde Aynı Anda” (Everything Everywhere All at Once) filmi damga vurdu. Film tam 7 dalda Oscar kazanarak gecenin en çok ödül kazanan yapımı oldu.

TOGG’un Fiyatı Belli Oldu

TOGG’un fiyatı ve özellikleri belli oldu. Araç, 2 donanım seviyesi ve 2 batarya seçeneği satışa sunulacak. Buna göre; “T10X” adı verilen modelin “V1 RWD” standart menzil​li versiyonu 953 bin TL’den satılacak. Yine standart menzilli “V2 RWD”in fiyatı ise 1 milyon 55 bin TL olacak. “V2 RWD” uzun menzilli versiyonun fiyatı ise 1 milyon 215 bin TL olarak belirlendi.

TÜİK Enflasyon (Şubat 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre %71,83 olarak gerçekleşti.

ENAG Enflasyon (Şubat 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Şubat 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Şubat 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Şubat ayında %7,21 arttı.

Zam Şampiyonu (Şubat 2023)

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Şubat (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %24,56 ile “Sebze (Patates ve Bazı Yumru Bitkiler Hariç)” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ocak 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ocak 2023’te artış gösterdi.

Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2023)

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine ekonomi ile ilgili bir haberle devam ediyoruz. Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi Ekonomik güven endeksi Ocak ayında 99,3 iken, Şubat ayında %0,3 oranında azalarak 99,1 değerini aldı. Bir önceki aya göre Şubat ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,0 oranında azalarak 102,4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %2,2 oranında azalarak 115,5 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,4 oranında azalarak 123,1 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %3,6 oranında azalarak 89,8 değerini aldı. Tüketici güven endeksi %4,3 oranında artarak 82,5 değerini aldı.

Tüketici Güven Endeksi (Ocak 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %4,6 oranında arttı; Aralık ayında 75,6 olan endeks, Ocak ayında 79,1 oldu.

Akademi Futbol (Şubat 2023)

Akademi Futbol Dergisi’nin Şubat sayısı için hazırlanan “Dosya Konusu” çerçevesinde İyi Bir Hakem Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?, Nasıl Hakem Olunur?, Hakem Tartışmaları Gerekli Mi?, Çok Mu Kazanıyorlar? sorularına yanıt verildi. Buna ek olarak futbolseverler tarafından ilgiyle takip edilen derginin Şubat sayısında Futbolun Limitlerini Belirleyen En Ünlü Brezilyalı: PELE başlıklı bir yazı ile En Az Gol Yiyen Kaleci & En Çok Gol Atan Futbolcu şeklinde bir içerik de mevcut.

Türkiye’nin Gündemi: Deprem

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini deprem odaklı bir haberle tamamlıyoruz. 6 Şubat 2023 saat 04.17’de, Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğünde ve Elbistan Merkezli 7,6 büyüklüğünde yaşanan şiddetli ve yıkıcı deprem, KahramanmaraşGaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde hissedildi. Basında yer alan deprem haberlerini mercek altına alan Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırmasına göre; son 12 yılda medyaya yansıyan 6 milyon deprem haberine sadece 30 günde ulaşıldığı görüldü.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.