Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (24 – 31 Ocak 2019)

Ocak ayının dördüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (24 – 31 Ocak  2019)”

24 – 31 Ocak 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ocak ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Microsoft, CitusData, Bing, Google, Netflix, Google Ads, Facebook, Linkedin Amazon, Samsung ve Twitter ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Microsoft Citus Data'yı Satın Aldı

Microsoft Türk Şirketi Citus Data’yı Satın Aldı

Microsoft, Türk yazılım şirketi CitusData’yı bünyesine kattı. Türk girişimciler tarafından 8 yıl önce kurulan Citus Data, açık kaynak kodlu yazılım üzerine çalışmalar yapan bir şirket. Alanında başarılı olan Türk şirketi Microsoft kaçırmadı ve satın aldı. Lakin Microsoft’un Citus Data’yı satın alırken ödediği bütçe kamuoyuyla paylaşılmadı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu konuya ilişkin açıklamada bulundu

“Türkiye’nin yazılım pazarında bir dünya oyuncusu olması için attığımız adımlara bugün bir yenisini ekledik. Türkiye’ye duyduğumuz inancın bir göstergesi olarak, Türk girişimcilerin kurduğu yazılım şirketi CitusData’yı bünyemize katmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”

Bin Çin'de Engellendi

Çin’den Arama Motoru Bing’e Erişim Engeli

Çin Hükümeti, ülkedeki tek yabancı arama motoru olan Bing’e sansür getirdi. Çin daha önceden de Google, Instagram, Skype, Facebook, Youtube, Twitter, BBC, Wall Street Journal, New York Times gibi site ve uygulamalara da erişim engeli getirmişti. Çin, Bing’e getirdiği erişim engeli ile otomatik olarak Microsoft’a da engel getirmiş oldu. Çin hükumeti Bing’i engellemeleriyle ilgili net bir açıklama yapmasa da zararlı ve kabul edilemez olan verileri nedeniyle 733 web sitesine daha erişim engeli getirdiğini duyurdu.

Fransa'dan Google'a Dava

Fransa Google’a 50 Milyon Euro’luk Ceza Kesti

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu Google’a ceza kesti. Google’ın kişisel verilerin kullanımı konusunda yeterli ve açık bilgi vermediği sebebiyle Fransa dünya devi teknoloji markası Google’ı cezalandırdı. Bu arada Google’a bu konu hakkında daha önce de suç duyurusunda bulunan dernekler bulunmaktaydı. Fransa olaya el atarak Google’ın veri kullanım biçiminde netlik olmadığı gerekçesiyle Amerikalı arama motoruna 50 milyon Euro tutarında ceza kesti.

Google Ads Yeni Güncelleme Geldi

Google Ads Hesaplarını Google Yönetecek

Google Ads hesaplarını artık Google yönetecek. Bu yeni özelliğini ise kullanıcılarına e-posta göndererek duyurdu. Biz sizin kampanyalarınıza odaklanacağız, böylece siz de işinize odaklanabilirsiniz.” mesajı ile kullanıcılardan izin isteyen Google, izin verildikten sonra hizmetin kullanımına geçmeyi planlıyor. Google Ads izini ile reklam planlaması, kampanyaların duyurusu, reklam teklifleri gibi konu başlıklarında Google, kullanıcı yerine işlemleri gerçekleştirmiş olacak.

Netflix Orijinal İçerik Bütçesi

Netflix, Orijinal İçerikler İçin 15 Milyar Dolar Harcayacak

Teknoloji Haberleri’ne Netflix ile ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix yakaladığı popülariteyi ve yükselişi sürdürmek adına orijinal içerikler üretmek için her yıl bütçesini biraz daha arttırıyor. Tüm dünyada popülerliğini arttırmayı hedefleyen Netflix, 2017 yılında içerik bütçesini 9 milyar dolar olarak belirlemişti. 2018’de ise 12 milyar dolar bütçe ile çalışmıştı. Netflix, rakipleri olan Disney, Warner Media gibi şirketlerle eş değer olmak adına 2019’da, yeni ve özgün içerikler için bütçesini 15 milyar dolara çıkartacağını duyurdu.

Bu arada yazının başında bu hafta Netflix’ten 3 ayrı haber olduğunu belirtmiştik. Diğer 2 gelişme ise şöyle;

Netflix, BluTV Orijinal İçeriği Masum’u Satın Aldı

Netflix, BluTV orijinal içeriği olan Masum dizisini bünyesine kattı. Netflix’in orijinal içerikler için bütçesini arttırdığını söylemiştik. Netflix, Masum dizisi ile de kendi bünyesine yeni bir içerik eklemiş oldu.

Netflix İçerikleri, Instagram Paylaşımlarına Açıldı

Evet, bundan böyle kullanıcılar Instagram hikayelerinde Netflix içeriklerini paylaşabilecek. Bu sayede Netflix içeriklerinin daha fazla kişiye ulaşması sağlanmış olacak. Şimdilik iOS kullanıcılarının kullandığı bu özellik yakın zamanda Android kullanıcıları için de aktif edilecek.

Mesajlaşma Platformları Birleşiyor

Facebook, Mesajlaşma Platformlarını Birleştiriyor

Facebook, bünyesinde bulunan Messenger, Whatsapp ve Instagram’ın mesajlaşma servislerini birleştirmeye hazırlanıyor. Çapraz mesajlaşma hizmetini kullanıcılara sunmaya hazırlanan Facebook, bu özellik ile tek bir sistem üzerinden kullanıcıların mesajlaşmasını sağlayacak. Yeni çapraz mesajlaşma özelliği, kendine yeni alan oluşturmak konusunda Facebook’un önünü açacak gibi görünüyor. Lakin yeni özelliğin ne zaman kullanılacağı net olarak belli değil.

Linkedin Reklamlarına Yeni Özellik

Linkedin Reklamlarında Yeni Özellik

Linkedin, reklam verenlerin kullanıcılara kolaylıkla ulaşması için bir güncelleme getirdi. Linkedin, yeni güncelleme ile ilgi alanlarına göre hedefleme özelliğini kullanıma sundu. Reklam verenler bu yeni hedefleme özelliği ile hedef kitlesine net olarak seslenebilecek. Daha alakalı reklamlar ve ilgi alanlarına göre hedefleme gibi hizmetler ile kullanıcıya kolaylıkla ulaşılacak. Linkedin yeni özelliği hakkında ise şöyle bir açıklama yaptı;

“Kampanya Yöneticisine gelen ilgi alanlarına göre kullanıcıları hedefleme güncellemesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. İlgi alanına göre hedefleme, LinkedIn’de paylaştığı ve ilgisini çeken içeriklere bağlı olarak, profesyonel ilgi alanlarıyla eşleşen alakalı reklamlara sahip kullanıcılara ulaşmanızı sağlıyor. Bu eklenen seçeneklerle, kampanya hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.”

Teknoloji Haberleri 24 - 31 Ocak 2019 - Amazon Scout

Amazon Otomatik Teslim Robotu Scout’u Tanıttı

Online perakende ve teknoloji devi Amazon, perakende satışlarında dağıtım işlemini kolaylıkla halledebilmek için otomatik teslim robotu üretti. Scout Robot 6 tekerlekten oluşuyor ve elektrikli batarya ile çalışıyor. Bu arada Scout Robot’un tüm malzemeleri Amazon tarafında üretildi. Şimdilik Amerika Birleşik Devleti’nde Snohomish bölgesinde kullanıma sunulan robot, gelecek zamanlarda daha geniş bir alanda kullanılabilecek.

Perakendenin Küresel Güçleri - Migros Bim A101

Perakende Devleri Arasında 3 Türk Firma

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. “Perakendenin Küresel Güçleri 2019” raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Deloitte’nin hazırladığı ve her yıl yayınlanan raporda bu yıl Türkiye’den Bim, Migros ve A101 firmaları yer aldı. Bim ve A101 rapora göre en aynı zamanda hızlı büyüyen 50 şirket arasında yer alıyor. Dünya Perakende Devleri arasında bulunan Bim, gelirini 6,8 milyara yükselterek %20,1’lik bir büyüme kat etti. Migros ise en hızlı büyüyen 50 şirket arasından 25’e, A101 ise 5’inci sıraya yükseldi.

Teknoloji Haberleri 24 - 31 Ocak 2019 - Samsung Bitcoin Cüzdanı

Samsung Galaxy S10 Serisi Kripto Cüzdan Geliştiriyor

Teknoloji devi Samsung, kullanıcılarına kripto cüzdan sunmak için hazırlanıyor. Samsung, Blockchain Keystore adlı özellik ile “güvenli ve rahat bir yer” olarak tanımlanan cüzdanı Galaxy S10 serisi ile kullanıma sunacak. Kripto para aktarımı konusunda bir nevi cüzdan rolü üstlenecek olan bu özellik 20 Şubat’ta San Francisco’da tanıtılacak. Cüzdanın Bitcoin ve diğer kripto paraları desteklemesi bekleniyor. Özelliğin net bilgilerine henüz ulaşılamasa da ekrana gömülü ve Infinity O ismiyle tanıtılması düşünülüyor.Teknoloji Haberleri 24 - 31 Ocak 2019 - Twitter Karanlık Mod

Twitter’a Karanlık Mod Özelliği

Teknoloji Haberleri’ni sosyal ağlarla ilgili bir gelişmeyle bitiriyoruz. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’a karanlık modun yakın zamanda geleceğini açıkladı. Bu arada Twitter’ın karanlık modu bulunuyor, lakin kullanılan renk siyah değil, koyu mavi. Bu durumu  düzelteceklerini ifade eden Dorsey, gerçek bir karanlık mod için çalışma yaptıklarını söyledi. Bilindiği üzere karanlık mod sayesinde batarya ve pil tasarrufu sağlanıyor.

Teknoloji Haberleri (24 – 31 Ocak 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2019) ayının dördüncü haftasını da (24 – 31 Ocak 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada aşağıdaki indeksten Ocak (2019) ayı boyunca yayınlanan “Teknoloji Haberleri”ne haftalık olarak ulaşabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.