Haftanın Teknoloji Haberleri (24 – 31 Ocak 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ocak ayının (2019) son haftasını geride bıraktık. Ocak’ın son haftasında teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme vardı. Sizler için “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni derleyip hazırladık. 

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Microsoft’un Türk Yazılım şirketini bünyesine katması, Çin ve Fransa’dan haberler, Google’dan, Netflix’ten 3 ayrı haber, Facebook, Linkedin, Amazon markalarına dair gelişmeler ve Türkiye perakende devleri hakkında güncel detaylar yer alıyor. Bunlara ek olarak Samsung ve Twitter içerikleriyle bu haftaki Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizi tamamladık.

Hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital haberlerine göz atmaya ne dersiniz?

Microsoft Türk Şirketi Citus Data’yı Satın Aldı

Microsoft, Türk yazılım şirketi Citus Data’yı bünyesine dahil etti. Türk girişimciler tarafından 8 yıl önce kurulan Citus Data firması, açık kaynak kodlu yazılım alanında çalışıyor. Alanında başarılı olan Türk şirketi Microsoft kaçırmadı ve satın aldı. Lakin Microsoft’un Citus Data’yı satın alırken ödediği bütçe kamuoyuyla paylaşılmadı.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu;“Türkiye’nin yazılım pazarında bir dünya oyuncusu olması için attığımız adımlara bugün bir yenisini ekledik. Türkiye’ye duyduğumuz inancın bir göstergesi olarak, Türk girişimcilerin kurduğu yazılım şirketi CitusData’yı bünyemize katmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”dedi.

Çin’den Arama Motoru Bing’e Erişim Engeli

Çin Hükümeti, ülkedeki tek yabancı arama motoru olan Bing’e sansür getirdi. Çin daha önceden de Google, Instagram, Skype, Facebook, Youtube, Twitter, BBC, Wall Street Journal, New York Times gibi site ve uygulamalara da erişim engeli getirmişti.

Çin, Bing’e getirdiği erişim engeli ile otomatik olarak Microsoft’a da engel getirmiş oldu. Çin hükumeti Bing’i engellemeleriyle ilgili net bir açıklama yapmasa da zararlı ve kabul edilemez olan verileri nedeniyle 733 web sitesinin de erişiminin engellendiği açıklandı.

Fransa Google’a 50 Milyon Euro’luk Ceza Kesti

Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu Google’a ceza kesti. Google’ın kişisel verilerin kullanımı konusunda yeterli ve açık bilgi vermediği sebebiyle Fransa dünya devi teknoloji markası Google’ı cezalandırdı.

Google’a bu konu hakkında daha önce de suç duyurusunda bulunan dernekler bulunmaktaydı. Fransa’da bu konuya el attı ve Google’ın veri kullanım biçiminde netlik olmadığı gerekçesiyle firmaya 50 milyon Euro tutarında ceza kesti.

Google Ads Hesaplarını Google Yönetecek

Google, yeni bir güncelleme ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Google Ads hesaplarını artık Google yönetecek. Bu yeni özelliğini ise kullanıcılarına e-posta göndererek duyurdu. Biz sizin kampanyalarınıza odaklanacağız, böylece sizde işinize odaklanabilirsiniz.” mesajı ile kullanıcılardan izin isteyen Google, izin verildikten sonra hizmetin kullanımına geçmeyi planlıyor.

Google Ads izini ile reklam planlaması, kampanyaların duyurusu, reklam teklifleri gibi konu başlıklarında Google, kullanıcı yerine işlemleri gerçekleştirecek.

Netflix, Orijinal İçerikler İçin 15 Milyar Dolar Harcayacak

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix yakaladığı popülariteyi ve yükselişi sürdürmek adına orijinal içerikler üretmek için her yıl bütçesini biraz daha arttırıyor.

Tüm dünyada popülerliğini arttırmayı hedefleyen Netflix, 2017 yılında içerik bütçesini 9 milyar dolar olarak belirlemişti. 2018’de ise 12 milyar dolar bütçe ile çalışmıştı. Netflix, rakipleri olan Disney, Warner Media gibi şirketlerle eş değer olmak adına 2019’da, yeni ve özgün içerikler için bütçesini 15 milyar dolara çıkartacağını duyurdu. Bu hafta Netflix’ten 3 ayrı haber olduğunu yazının başında belirtmiştik.

Diğer 2 gelişme ise şöyle;

Netflix, BluTV Orijinal İçeriği Masum’u Satın Aldı

Netflix, BluTV orijinal içeriği olan Masum dizisini bünyesine kattı. Netflix’in orijinal içerikler için bütçesini arttırdığını söylemiştik. Netflix, Masum dizisi ile de kendi bünyesine yeni bir içerik eklemiş oldu.

Netflix İçerikleri, Instagram Paylaşımlarına Açıldı

Son zamanlarda oldukça büyük gelişmelere ve değişimlere adım atan Netflix, Instagram Hikayeler’de içeriklerin paylaşımına açıldı. Netflix, böylelikle kullanıcıların sosyal medyada içeriklerin tanıtımına destek sağlamasını gerçekleştirecek.

Şimdilik iOS kullanıcılarının kullandığı bu özellik yakın zamanda Android kullanıcıları için de aktif edilecek.

Facebook, Mesajlaşma Platformlarını (Whatsapp, Instagram, Messenger) Birleştiriyor

Facebook, bünyesinde bulunan Messenger, Whatsapp ve Instagram’ın mesajlaşma servislerini birleştirmeye hazırlanıyor.

Çapraz mesajlaşma hizmetini kullanıcılara sunmaya hazırlanan Facebook, bu özellik ile tek bir sistem üzerinden kullanıcıların mesajlaşmasını sağlayacak. Yeni çapraz mesajlaşma özelliği Facebook’un kendine yeni alan oluşturmasına destek olacak. Lakin yeni özelliğin ne zaman sürüme geçeceğini net olarak belli değil. Ortak bir altyapı oluşturulduktan sonra işlemlerin gerçekleştirilmesi için adımların hızlandırılması planlanıyor.

Linkedin,  Reklam Verenlerin İlgi Alanına Göre Kullanıcıları Hedefleyebilecek

Linkedin, reklam verenlerin kullanıcılara kolaylıkla ulaşması için güncelleme getirdi. Linkedin, yeni güncelleme ile ilgi alanlarına göre hedefleme özelliğini kullanılabilir hale getirdi. Reklam verenler bu yeni hedefleme özelliği ile hedef kitlesine net olarak seslenebilecek. Daha alakalı reklamlar ve ilgi alanlarına göre hedefleme gibi hizmetler ile kullanıcıya kolaylıkla ulaşılacak.

Linkedln yeni özelliği hakkında ise; “Kampanya Yöneticisine gelen ilgi alanlarına göre kullanıcıları hedefleme güncellemesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. İlgi alanına göre hedefleme, LinkedIn’de paylaştığı ve ilgisini çeken içeriklere bağlı olarak, profesyonel ilgi alanlarıyla eşleşen alakalı reklamlara sahip kullanıcılara ulaşmanızı sağlıyor. Bu eklenen seçeneklerle, kampanya hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.” şeklinde açıklama yaptı.

Amazon Otomatik Teslim Robotu Scout’u Tanıttı

Online perakende devi Amazon, son dönem teknolojisini kullanmaya devam ediyor. Şirket, perakende satışlarında dağıtım işlemini kolaylıkla halledebilmek için otomatik teslim robotu üretti. Scout Robot 6 tekerlekten ve elektrikli batarya ile çalışıyor ve tüm malzemeleri Amazon tarafında üretildi.

Scout adlı robot, normal bir alışveriş yapıldıktan sonra, siparişin teslimatını gerçekleştirecek. Şimdilik Amerika Birleşik Devleti’nde Snohomish bölgesinde kullanıma sunulan robot, gelecek zamanlarda kullanım bölgelerinin genişletilmesi bekleniyor.

Türkiye’den Perakende Devleri Arasında 3 Firma

“Perakendenin Küresel Güçleri 2019” raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda Türkiye’den de firmalar bulunuyor. Her yıl yayınlanan ve Deloitte’nin hazırladığı raporda Türkiye’den Bim, Migros ve A101 bulunuyor. Bim ve A101 rapora göre en aynı zamanda hızlı büyüyen 50 şirket arasında yer alıyor.

Dünya Perakende Devleri arasında bulunan Bim, gelirini 6,8 milyara yükselterek %20,1’lik bir büyüme kat etti. Migros ise en hızlı büyüyen 50 şirket arasından 25’e, A101 ise 5’inci sıraya yükseldi.

Samsung Galaxy S10 Serisi Kripto Cüzdan Geliştiriyor

Samsung, kullanıcılarına kripto cüzdan sunmak için hazırlanıyor. Samsung, Blockchain Keystore adlı özellik ile “güvenli ve rahat bir yer” olarak tanımlanan cüzdanı Galaxy S10 serisi ile sunacak. Kripto para aktarımını ve bir nevi cüzdan rolü üstlenecek olan bu özellik 20 Şubat’ta San Francisco’da tanıtılacak.

Cüzdanın Bitcoin ve diğer kripto paraları desteklemesi bekleniyor. Özelliğin net bilgilerine henüz ulaşılamasa da ekrana gömülü ve Infinity O ismiyle tanıtılması düşünülüyor.

Twitter’a Karanlık Mod Özelliği Twitter

CEO’su JackDorsey, Twitter’a karanlık modun yakın zamanda geleceğini açıkladı. Uzun zamandır kullanıcıların karanlık modu beklediği biliniyordu.

Twitter’ın karanlık modu bulunuyor, lakin kullanılan renk siyah değil, koyu maviydi bu konuyu düzenleyeceklerini ifade eden Dorsey, gerçek bir karanlık mod için çalışmaları olduğunu da ekledi. Karanlık mod sayesinde batarya ve pil tasarrufu sağlanıyor. Bu özelliğin eklenmesi kullanıcıları oldukça keyiflendirdi.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda Ocak 2019’un son haftasını geride bıraktık. Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz ki yılın ilk ayı teknolojik gelişmeler adına gerçekten hareketli geçti.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta yine haftanın teknoloji haberlerinde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir