Alman perakende devi Metro, son zamanlarda etkisini arttıran kriz sebebiyle Real hipermarket zincirini satma kararı aldı. Bu kararın bir diğer sebebi ise Metro’nun perakendeden çekilip toptan satışa daha fazla odaklanmak istemesi.

Metro, geçen yıllarda da Real’i satmak için teşebbüste bulunmuştu lakin uygun bir alıcı bulamadığı için süreci durdurmuştu. Diğer taraftan geçen çeyrekte satışlar %7,2 gerilerken Metro, satışlardaki bu düşüşün sebebi olarak havaların ısınmasını ve erken kutlanan Paskalya Bayramı’nı göstermişti.

Perakende Devi Metro Kötü Bir Süreçten Geçiyor

2012 yılından bu yana Metro’nun CEO’su olan Olaf KOCH, yayılmacı bir politika izleyen KAUFHOF bölümünü satmıştı. Bunun yanında Media Markt bünyesindeki Ceconomy’i de gruptan ayırmıştı. Ancak tüm bu aksiyonlar Metro’nun satışlarını olumlu anlamda etkilemedi. Hatta şirketin hisselerindeki düşüş devam etti.

Metro, özellikle Rusya pazarından epey umutluydu. Fakat Metro’nun düze çıkmak için yaptıkları, Rusya pazarında dahi etkisini göstermedi. Özetle, uygulanan stratejiler Metro’ya pek fayda sağlamadı. Diğer bir ifadeyle Metro’nun çabası bir anlamda boşa gitmiş oldu. Bu arada Olaf KOCH, verdiği röportajda Real hipermarketlerinde uyguladıkları “market hall” konseptinin müşteriler tarafından oldukça sevildiği ve başarıya ulaştığından bahsetti. Lakin bu durum dahi Real’in piyasadaki düşüşünü engelleyemedi.

Real’i Amazon Mu Alacak?

Alman perakende devi Metro’nun, Real hipermarketler zincirini Amazon’a devredeceği spekülasyonları konuşulurken bazı analistler de bu dedikoduları destekler nitelikte açıklamalar yaptı. Buna göre geçen yıl Whole Food adlı süper market zincirini satın alan Amazon’un Real hipermarketler zinciriyle de ilgilenebileceği düşünülüyor. Bunun dışında uzmanlar satışın 1 milyar Euro olabileceğinin de altını çiziyor.

Real’in bünyesinde 282 hipermarket ve 34 bin çalışan bulunuyor. Real, 7,2 milyarlık cirosu ve 154 milyon Euro tutarında operasyonel kâr sağlamasıyla aslında hala sektörün önemli bir oyuncusu. Ancak Alman perakende pazarında Aldi ve Lidl gibi zincirlerin olması Real’in pazardaki rekabetini zorlaştırıyor. Alman pazarında ayakta kalamayan ve çekilme kararı alan bir diğer marka Walmart, pazardan çıkarken tüm mağazalarını Metro’ya satmıştı. Ayrıca Walmart hisselerini Metro’ya devretmeden evvel 1 milyar Euro zarar etmişti.

Walmart örneği, Alman pazarındaki rekabetin zorluğunu göstermesi açısından önem taşıyor. Bakalım Amazon, Real hipermarket zincirini satın alıp bu zorlu pazarda etkin olabilecek mi?

Metro El Değiştirebilir

Real hipermarketlerin çatı şirketi olan Metro’nun da yakın zamanda el değiştirebileceği konuşuluyor. Metro’nun %7,3 hissesine sahip olan Alman yatırımcı grubu Haniel, kendi hissesini Çek-Slovak yatırımcılara satmıştı. Geri kalan %24,2 hisse için ise gelecek tarihte satış opsiyonu konulmuştu.

Alman yasalarına göre %30 üzerinde hisse sahibi olan taraf, şirketin tamamını almak için teklif verebiliyor. Buna göre Çek-Slovak yatırımcılar gelecek tarihte satışa açılacak kısmı da bünyelerine katarsa Metro’nun yeni sahibi olabilirler.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.