Perakende Devi Metro, Real Hipermarket Zincirini Satıyor

Alman perakende devi Metro, son zamanlarda etkisini arttıran kriz sebebiyle hipermarket zinciri Real’i satma kararı aldı. Bu kararın bir diğer sebebi ise Metro’nun perakendeden çekilip toptan satışa daha fazla odaklanmak istemesidir.

Metro, geçen yıllarda da Real’i satmak için teşebbüste bulunmuştu lakin uygun bir alıcı bulamadığı için süreci durdurmuştu. Diğer taraftan geçen çeyrekte satışlar %7,2 gerilerken Metro, satışlarda ki bu düşüşün sebebi olarak havaların ısınmasını ve erken kutlanan Paskalya Bayramı’nı göstermişti.

2012 yılından bu yana Metro’nun CEO’su olan Olaf KOCH, yayılmacı bir politika izleyen KAUFHOF bölümünü satmıştı. Bunun yanında Media Markt bünyesindeki Ceconomy’i de gruptan ayırmıştı. Ancak tüm bu faaliyetler Metro’nun satışlarını olumlu anlamda etkilemedi ve hisselerdeki düşüş gerçekleştirilen aksiyona rağmen devam etti. Metro, özellikle Rusya pazarından umutluydu. Ancak Metro’nun düze çıkmak için yaptıkları, Rusya pazarında dahi etkisini göstermedi. Özetle, uygulanan stratejiler Metro’ya pek fayda sağlamadı. Diğer bir ifadeyle Metro’nun çabası hisse fiyatlarına olumlu yansımadı.

Olaf KOCH, verdiği röportajda Real hipermarketlerinde uyguladıkları “market hall” konseptinin müşteriler tarafından oldukça sevildiği ve başarıya ulaştığından bahsetti. Lakin bu durum Real’in piyasadaki düşüşünü engelleyemedi.

Real Marketini Amazon Mu Satın Alıyor?

Alman perakende devi Metro’nun, Real hipermarketler zincirini Amazon’a devredeceği spekülasyonları konuşulurken bazı analistler geçen yıl Whole Food adlı süper market zincirini satın alan Amazon’un Real hipermarketler zinciriyle de ilgilenebileceğini belirtiyor. Bunun dışında uzmanlar satışın 1 milyar Euro olabileceğinin de altını çiziyor.

Real’in bünyesinde 282 hipermarket ve 34 bin çalışan bulunuyor. Real, 7,2 milyarlık cirosu ve 154 milyon Euro tutarında operasyonel kâr sağlamasıyla aslında hala sektörün önemli bir oyuncusu olarak konumunu koruyor. Ancak Alman perakende pazarında Aldi ve Lidl gibi zincirlerin olması Real’in pazardaki rekabetini zorlaştırıyor. Alman pazarında ayakta kalamayan ve çekilme kararı alan bir diğer marka Walmart, tüm mağazalarını Metro’ya satmıştı. Walmart hisselerini Metro’ya devretmeden evvel 1 milyar Euro zarar etmişti. Walmart örneği, rekabetin zorluğunu temsil etmesi açısından önem taşıyor.

Amazon, Real hipermarket zincirini satın alıp zorlu bir pazar olan Alman pazarında etkin olmayı amaçlıyor.

Metro da El Değiştirebilir

Real hipermarketlerin çatı şirketi Metro’nun da el değiştirmesi öngörülen olaylar arasında. Metro’nun %7,3 hissesine sahip olan Alman yatırımcı grubu Haniel, kendi hissesini Çek-Slovak yatırımcılara satmıştı. Geri kalan %24,2 hisse için ise gelecek tarihte satış opsiyonu konulmuştu.

Alman yasalarına göre %30 üzerinde hisse sahibi olan kimse şirketin tamamını almak için teklif verebiliyor. Çek-Slovak yatırımcılar gelecek tarihte satışa açılacak kısmı satın alırsa Metro’nun yeni sahibi olabilecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir