TOBB, Temmuz’da Kurulan Ve Kapanan Şirket Sayısını Açıkladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Temmuz (2018) ayında kurulan ve kapanan şirket sayılarının istatistiklerini açıkladı. 

TOBB’un açıkladığı verilere göre, Temmuz ayında açılan şirket sayında %23’lük, kapanan şirket sayısında ise %33’lük bir artış oldu. Haziran ayına göre Temmuz ayında kurulan şirket sayısı %23,27, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise %2,17 arttı.

Temmuz’da Kooperatif Sayısı Azaldı 

Temmuz’da kurulan kooperatif sayısı ise %12,94 azaldı. Bu dönemde Türkiye’de kurulan kooperatif sayısı 74 oldu. Haziran ayına göre Temmuz ayında kapanan şirket sayısında %32,94 artış, kapanan kooperatif sayısında %59,09, gerçek kişi ticari işletme sayısında %72,80 oranında artış oldu.

Böylelikle Temmuz ayında kapanan şirket sayısı 1071 oldu. İstatistikler yıllık bazda incelendiğinde, 2018 yılı Temmuz ayında, 2017 yılı Temmuz ayına göre kurulan şirket sayısında yüzde 30,84 oranında artış, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 23,70 oranında azalış oldu. Kurulan kooperatif sayısı ise aynı kaldı.

2017 yılının Temmuz ayında kapanan şirket sayısı %16,33 oranında, kapanan kooperatif sayısında %13,22 oranında azalış oldu. Kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında ise %32,99 oranında artış oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı olan Rifat Hisarcıklıoğlu, son günlerde bazı firmalarla ilgili çıkan iflas iddialarına tepki göstererek şöyle söyledi: “Son günlerde sosyal medyada iflas listeleri dolaştırılıyor, bu alçaklık. Şirketlere itibar cellatlığı yapılıyor. Dedikodularla ayağımıza kurşun sıkmayalım.”

Hisarcıklıoğlu özellikle sosyal medya veya başka iletişim kanalları üzerinden batan/iflas eden şirket listelerinin dolaşmaya başladığını belirtti. Hisarcıklıoğlu bu konuda yaptığı açıklamada tepkisini belli ederek şu açıklamayı yaptı: “İflas eden şirket listeleriyle, şirketlere itibar cellatlığı yapıldığını üzülerek görüyorum. Altına kendi ismini ekleme cesareti göstermeden, firmalarla ilgili ‘zordalar, batıyorlar’ gibi dedikodular çıkarıp listeler hazırlamak ve bunları yaymak alçaklıktır, ekonomimize ihanettir. Cumhuriyet Savcılarına çağrı yapıyorum. Bu tür kara listeleri hazırlayanları tespit edip, haklarında gerekli hukuki işlemleri başlatsınlar lütfen. Bu listeleri hazırlayanlar ve yayanlar şirketlerimizin en büyük sermayesi olan itibarlarına zarar veriyorlar. Ekonomideki gelişmeler nedeniyle sıkıntı yaşayan firmalar olabilir. Ama bunlar battı diyerek bu tür sorumsuz ve vicdansız karalamalar yapmak, ülkemiz ve ekonomimiz için ilave ve hiç hak etmediğimiz yeni sıkıntılar doğurur. Ülkemizde kurulu her şirket, ülkemizin bir değeridir. Milli bir değerdir. 81 milyonun değeridir. İktisadi kalkınmanın lokomotifidir.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir