Twitter Siyasi Reklamları Yasaklıyor

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter, radikal bir karar aldı. Buna göre Twitter siyasi reklamları yasaklıyor. 22 Kasım 2019 itibariyle geçerli olacak uygulama kapsamında Twitter siyasi içerikli reklam almayacak. 

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter hesabından bir dizi tweet paylaştı. Dorsey bu tweetlerinde Twitter’ın yeni reklam politikasına değindi. Buna göre Twitter artık siyasi reklam almayacak.

22 Kasım 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak bu uygulamayla Twitter’da tüm politik reklamlar yasaklanacak. Peki ama neden?

Twitter Siyasi Reklamları Niye Yasaklıyor?

Twitter Ceo’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla herkesi şaşırttı. Zira Dorsey yaptığı açıklamada bundan böyle Twitter’da siyasi reklamları yasaklayacaklarını duyurdu. Aynı açıklamada Dorsey bu kararın detaylarına da değindi.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu haber bir anda dünya gündemine oturdu. Zira haberin ardından yalnızca teknoloji blogları, sosyal medya kullanıcıları ya da dijital mecralar değil ana akım medyaya ait mecralar ve köşe yazarları da bu konuya  geniş yer ayırdı. Zira Twitter özellikle son yıllarda siyasi içeriklerin bolca yayınlandığı, adeta bir propaganda mecrası gibiydi. Acaba Twitter niye böyle bir karar almıştı. İşte herkes bu soruyu merak etti.

Özellikle seçim dönemlerinde siyasetçi adayları ve siyasi partiler Twitter’ı etkili ve yoğun bir şekilde kullanıyor. Fakat Twitter’ın reklam politikasındaki değişiklik bunların geçmişte kaldığını kanıtlar nitelikte… Çünkü 22 Kasım itibariyle Twitter’da aday reklamları yer almayacak. Diğer yandan seçmen kaydını teşvik eden reklamlara izin verilecek.

İnternet tanıtımlarının karşı konulmaz bir düzeyde etkin ve etkili olduğunu vurgulayan Twitter Ceo’su Jack Dorsey, bu durumun siyasetçiler ya da siyasetçi adayları tarafından suistimal edilebileceğini belirtti. Diğer yandan seçim sonuçlarını milyonlarca kişinin hayatını etkilediğine farkındalık sağlayan Dorsey, Twitter’ın niye böyle bir karar aldığını da açıklamış oldu.

Bu arada Dorsey, yalan ve yanıltıcı bilgiler yer alsa bile siyasi içeriklere müdahale etmeme yönünde aksiyon gösteren diğer sosyal ağları dolaylı bir şekilde eleştirdi.

Bakalım Twitter‘ın bu kararı mecranın kullanıcı kitlesinin davranış biçimini ve Twitter’ın gelirlerini nasıl etkileyecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir