Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter siyasi reklamları yasaklıyor. 22 Kasım 2019 itibariyle geçerli olacak uygulama kapsamında Twitter’da bundan böyle siyasi içerikli reklam yer almayacak.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde kişisel Twitter hesabından bir dizi tweet paylaştı. Dorsey bu tweetlerinde Twitter’ın yeni reklam politikasına da değindi. Dorsey’in açıklamalarındaki en ilginç detaysa Twitter’ın artık siyasi reklam almayacak olmasıydı. Buna göre 22 Kasım 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak bu uygulamayla Twitter’daki tüm politik reklamlar yasaklanacak.

Peki ama neden?

Twitter Siyasi Reklamları Niye Yasaklıyor?

Twitter Ceo’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla herkesi şaşırttı. Zira Dorsey yaptığı açıklamada bundan böyle Twitter’da siyasi reklamları yasaklayacaklarını duyurdu. Aynı açıklamada Dorsey bu kararın detaylarına da değindi.

Bu arada tüm dünyanın gündemine oturan bu haber yalnızca sosyal medya kullanıcılarının, sektör profesyonellerinin, dijital pazarlama uzmanlarının ya da teknoloji bloggerlarının ilgisini çekmekle kalmamıştı. Ana akım medya ve köşe yazarları da bu gelişmeye geniş yer ayırdı. Tabi olayın herkesçe bu denli şaşkınlıkla karşılanmasının birkaç nedeni var. Bunların ilki ve belki de en önemlisi Twitter’ın yapı itibariyle son yıllarda bir siyasi propaganda mecrasına dönüşmüş olması. Evet, herkesin şaştığı asıl nokta buydu. Zira Twitter, elinde böylesi bir potansiyel varken siyasi içerikli reklamları yasaklamaya karar vermişti…

İnternet tanıtımlarının karşı konulmaz bir düzeyde etkin ve etkili olduğunu vurgulayan Twitter Ceo’su Jack Dorsey, bu durumun siyasetçiler ya da siyasetçi adayları tarafından suistimal edilebileceğini belirtti. Diğer yandan seçim sonuçlarını milyonlarca kişinin hayatını etkilediğini belirten Dorsey, aslında Twitter’ın niye böyle bir karar aldığını da açıklamış oldu.

Bu arada Dorsey, yalan ve yanıltıcı bilgiler yer alsa bile siyasi içeriklere müdahale etmeme yönünde aksiyon gösteren diğer sosyal ağları da dolaylı bir şekilde eleştirdi.

Özetlemek gerekirse; bilhassa seçim dönemlerinde siyasetçi adayları ve siyasi partilerin Twitter’ı etkili ve yoğun bir şekilde kullanma dönemi Twitter’ın reklam politikasındaki değişiklikle eskide kaldı diyebiliriz. Bu arada seçmen kaydını teşvik eden reklamlara izin verileceğini belirtelim.

Bakalım Twitter’ın bu kararı mecranın kullanıcı kitlesinin davranış biçimini ve Twitter’ın gelirlerini nasıl etkileyecek.


💡 Sosyal Medya İletişimi Ve Yönetimi Eğitimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.