Eylül ayının dördüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül4″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Eylül ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Instagram, Facebook, Tesla, Apple, Shazam, Denebunu, Google, Amazon, Snapchat‘teki gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül4

Eylül ayının dördüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Instagram Kurucuları İstifa Etti

2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger bugün yüz milyonlarca insanın kullandığı Instagram’ı kurmuştu. Kurulduğundan itibaren sosyal medyanın öncü mecralarından biri olan Instagram, Facebook’a satıldıktan sonra yeni bir sürece girmiş oldu.

Özellikle son 1 yılda e-ticaret anlamında etkileyici yenilikler getiren ve popülaritesini arttıran Instagram’da her şey yolunda giderken kurucuların istifa etmesi deyim yerindeyse herkeste şok etkisi oluşturdu. Kullanıcı sayısını hızla arttıran Instagram’ın kurucularının şirkete istifa dilekçelerini göndermesindeki sebebin; Facebook’un üst yönetimiyle ilgili olan sorunlar olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra Instagram’daki görev değişiklikleri ve bununla beraber ortaya çıkan huzursuzluklar da istifaların nedeni olarak gösteriliyor.

Teknoloji Devi Facebook’a Siber Saldırı

2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, yine bir güvenlik krizi yaşadı. Popüler sosyal ağ, 50 milyonu aşkın kullanıcı hesabının tehlikede olması sebebiyle güvenlik alarmı verdi. Güvenlik açığı sorununu tespit eden Facebook’un mühendis takımı; kısa sürede bu problemi düzeltti ve gerekli birimlerle irtibat halinde olduklarını belirttiler.

50 milyon kullanıcının “erişim butonu”nun sıfırlandığı, 90 milyon kullanıcının ise hesabına erişmesi için Facebook profiline yeniden giriş yapmak zorunda kaldığı açıklandı. Bu durumun gündeme gelmesinin ardından Facebook’un borsa değerinde %3 oranında bir kayıp yaşandığı ifade edildi.

Elon Musk Tesla’dan İstifa Ediyor

Bu haftanın diğer istifa haberi Tesla’dan geldi. Elon Musk, kurucusu olduğu teknoloji şirketi Tesla’ya yöneltilen borsa dolandırıcılığı suçlamaları sebebiyle, şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek. Elon Musk’a açılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle Musk, şirket adına 40 milyon dolar ödeyecek. Bu arada Elon Musk yönetim kurulundan istifa etmesine rağmen CEO’luğu sürdürecek.

Elon Musk, Ağustos ayında yaptığı açıklamada New York borsasından geri çekileceğini duyurmuştu. Bu açıklama akabinde Amerikan Menkul Kıymetler Borsası tarafından Musk için soruşturma kararı alınmıştı. Ayrıca bu süreç Tesla’nın borsada hisselerinde %20 değer kaybı oluşturmuştu.

Apple Shazam’ı Satın Aldı

Teknoloji devi Apple, Shazam’ı 400 milyon $’a satın aldı. Müzik tanıma hizmeti olan Shazam’ı satın almasıyla beraber Apple, artık Shazam’ı tüm platformlarda reklamsız olarak kullanıcılara sunacak. Bu arada uygulamanın kullanımında herhangi bir değişiklik olmayacak. Hatta uygulama, Apple Musıc ile entegre edilecek. Böylece daha iyi bir kullanım deneyimi sağlanmış olacak. . Apple Music’in Başkan Yardımcısı Oliver Schusser’in açıklamasında Apple ve Shazam’ın oldukça eski bir geçmişi olduğunu ifade etti.

Eski ve kullanışlı bir uygulama olan Shazam dünya çapında toplamda 1 milyarı aşkın indirme sayısına ulaşan nadir uygulamalardan biri. Buna rağmen şirket bu uygulamadan iyi bir kâr elde edemiyordu. Apple, bu uygulamayı kendi sistemiyle entegre biçimde kullanıcılara sunarak Apple Music için farklılık oluşturacak ve bu da uzun vadede Apple’a kâr ettirecek.

Denebunu’ya 2.5 Milyonluk Dev Yatırım

2016 yılında kurulan tüketicilere ürünü almadan evvel ücretsiz denemesini sağlayan Denebunu, Galata İş Melekleri (Galata Business Angels) liderliğinde 2.5 milyon TL yatırım aldı.

Hem tüketici hem de markalar için oldukça faydalı olan Denebunu platformu kuruluşundan bu yana 150’den fazla marka ile iş birliği yaptı. Denebunu yatırımcıları arasında Nevzat Aydın, Fırat İşbecer, Burak Divanlıoğlu, Görkem Güven, Serkan Borançılı ve Cihan Özgün yer alıyor.

Dijital pazarlama ve geri bildirim uygulaması olan Denebunu girişiminin kurucusu Duygu Akbudak aldıkları yatırım ile gelecek 3 yılda ekibi büyüteceklerini ve geliştireceklerini açıkladı. Denebunu girişimi, 2017 yılında pazara yeni bir iş modeli olarak girmişti. Denebunu; üyelerine ücretsiz deneme kutuları ile beraber piyasa değerinden %70 daha uygun şekilde ürünler sunuyor.

Teknoloji Devi Google 20. Yaşını Kutluyor

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip arama motoru Google 20. Yılını kutluyor. Google yeni yaşını Doodle ile kutladı. 1998 yılında kurulan ve 2004 yılında halka arz edilen Google, dijital çağın en yeni, ileri ve gelişmiş projesi olarak konumunu koruyor.

Özel günlerde Doodle ile kutlama yapan teknoloji devi; kendi yıl dönümünde de Doodle kullandı. Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt tarafından bir garajda geliştirilen Google’ın bu seviyeye gelmesi tam bir başarı öyküsü. Misyonunu“dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu kullanılabilir hale getirmek” şeklinde özetleyen Google’ı ve Google’a bağlı ürünleri bugün milyarlarca insan kullanıyor. O halde biz de Google’a iyi ki doğdun diyelim 🙂

Google Haritalar’a Grup Planlama Özelliği Geliyor

Google Haritalar‘a yeni özellik geldi. “Grup Planlama” olarak adlandırılan bu yeni özellik iOS ve Android cihazlar için geliştirilerek eşzamanlı biçimde kullanıma sunuldu. Bu gelişmeye dair ilk duyuru Mayıs ayındaki Google I/O 2018 etkinliğinde yapılmıştı.

Bu özellik ile kullanıcılar gittikleri yerleri liste yaparak, oylayabilecek ve arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Böylelikle daha kısa sürede ve basit olarak etkinliklerin hazırlık süreci gerçekleşmiş olacak. Grubun üyeleri de listeye kendi favori alanlarını ekleyebilecekler. Kısacası Google Haritalar da artık bir sosyal ağ gibi faaliyet gösterecek diyebiliriz.

Juventus Kripto Para Çıkartıyor

Dijital ve teknoloji dünyadaki değişimler futbolda da kendini gösteriyor. Dünyaca ünlü İtalyan futbol takımı Juventus kendi kripto parasını çıkartıyor. Buna göre İtalyan kulüp, “Fan Token Offering” projesini başlatıyor. Bu proje ile 60 milyonu aşan taraftarları için kolaylık sağlamak ve daha büyük bir hedef kitleye ulaşmak amaçlanıyor. Juventus ayrıca taraftarlarını yatırım yapmaları için yenilikçi ve dijital bir sistem olan socios.com’a davet ediyor.

Amazon ve Snapchat Ortaklığı Kesinleşti

Teknoloji Haberleri’ni iki büyük firmanın yaptığı işbirliğiyle bitiriyoruz. Temmuz ayından beri Amazon’un Snapchat ile ortaklık kuracağı konuşuluyordu. Nihayet bu ortaklık kesinleşti. Buna göre; Snapchat ile Amazon “Görüntü Tabanlı Alışveriş Sistemi” projesini başlatarak iş birliğine gitti. Kısa sürede ürüne ulaşıp, satın alma işleminin gerçekleşmesini sağlayan Amazon – Snapchat ortaklığı için yapay zeka teknolojisi kullanıldı. Şöyle ki; barkod okutma işlemi gerçekleştikten sonra ürün hakkında veya benzer ürünlerle ilgili bir liste kullanıcının karşısına çıkacak.

Bu ortaklık ile birlikte Snapchat üzerinden fotoğrafı çekilen ve paylaşılan ürünün satışına dair detaylı bilgi için Amazon’a yönlendirme yapılabilecek. Bu işbirliği neticesinde Snapchat, eski kullanıcılarına yeniden ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz. Bu arada Instagram’dan sonra Snapchat’in de e-ticaret odaklı bir alanda aksiyon yapması sosyal ağların, pazarlamanın yanında satışa da direkt etki edeceği anlamına geliyor.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül4”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.