Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül4

Herkese merhaba, Eylül’ün (2018) 4. haftasını arkada bıraktık. Sürekli yenilenen ve gelişen teknolojiden haberdar olmak için “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemize devam ediyoruz. Eylül’ün son haftasında yine son hızla devam eden teknolojik gelişmeleri sizler için hazırladık. O halde hiç vakit kaybetmeden “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”ne hep birlikte göz atalım. 

Bu haftanın öne çıkan teknoloji ve dijital haberlerinde yerel ve global birçok önemli gelişme yer alıyor. Öne çıkan gelişmeler arasında; Instagram, Facebook, Tesla, Apple, Shazam, Denebunu, Google, Amazon, Snapchat gibi firmalara dair haberler yer alıyor.

Instagram Kurucuları İstifa Etti

2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger bugün yüz milyonlarca insanın kullandığı Instagram’ı kurmuştu. Kurulduğundan itibaren sosyal medyanın öncü mecralarından biri olan Instagram, Facebook’a satıldıktan sonraki süreçte yeni bir sürece girmiş oldu.

Özellikle son 1 yılda e-ticaret anlamında etkileyici yenilikler getiren ve popülaritesini arttıran Instagram’da her şey yolunda giderken kurucuların istifa etmesi deyim yerindeyse herkeste şok etkisi oluşturdu. Kullanıcı sayısını hızla arttıran Instagram’ın kurucularının şirkete istifa dilekçelerini göndermesindeki sebebin; Facebook’un üst yönetimiyle ilgili olan sorunlar olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra Instagram’daki görev değişiklikleri ve bununla beraber ortaya çıkan huzursuzluklar da istifaların nedeni olarak gösteriliyor.

Facebook’a Siber Saldırı

2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, yine bir güvenlik krizi yaşadı. 50 milyonu aşkın kullanıcı hesabının tehlikede olduğu sebebiyle güvenlik alarmı verdi. Güvenlik açığı sorununu tespit eden Facebook’un mühendis takımı, kısa sürede güvenlik probleminin düzeltilip, gerekli birimler ile irtibat halinde oldukları belirtti.

50 milyon kullanıcının “erişim butonu”nun sıfırlandığı, 90 milyon kullanıcının ise hesabına erişmesi için Facebook profiline yeniden giriş yapmak zorunda kaldığı açıklandı.

Bu durumun gündeme gelmesinin ardından Facebook’un borsa değerinde %3 oranında bir kayıp yaşandığı söyleniyor.

Elon Musk Tesla’dan İstifa Ediyor

Bu haftanın diğer istifa haberi Tesla’dan geldi. Elon Musk, kurucusu olduğu teknoloji şirketi Tesla’ya borsa dolandırıcılığı suçlamaları sebebiyle şirketin yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek. Elon Musk’a açılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle Musk, şirket adına 40 milyon dolar ödeyecek. Bu arada Elon Musk yönetim kurulundan istifa etmesine rağmen CEO’luğu sürdürecek.

Elon Musk, Ağustos ayında yaptığı açıklamada New York borsasından geri çekileceğini duyurmuştu. Bu açıklama akabinde Amerikan Menkul Kıymetler Borsası tarafından Musk için soruşturma kararı alınmıştı. Ayrıca bu süreç Tesla’nın borsada hisselerinde %20 değer kaybı oluşturmuştu.

Apple Shazam’ı Satın Aldı

Teknoloji devi Apple, Shazam’ı 400 milyon $’a satın aldı. Müzik tanıma hizmeti olan Shazam’ı satın almasıyla beraber Apple, artık Shazam’ı tüm platformlarda reklamsız olarak kullanıcılara sunacak.

Uygulamanın kullanımında herhangi bir değişim olmayacağı ve Apple Musıc ile entegre şekilde kullanılacağı söyleniyor. Apple Music’in Başkan Yardımcısı Oliver Schusser’in açıklamasında Apple ve Shazam’ın oldukça eski bir geçmişi olduğuna yer verdi. Bu satın alma işlemiyle beraber kullanıcıların kısa sürede vazgeçilmez ve keyifli bir zaman geçireceği belirtildi.

Eski ve kullanışlı bir uygulama olan Shazam dünya çapında 1 milyarı aşkın indirme sayısına ulaşmıştı. Buna rağmen şirket iyi bir kâr elde edemiyordu. Apple, bu uygulamayı kendi sistemiyle entegre biçimde kullanıcılara sunarak Apple Music için farklılık oluşturacak ve bu da uzun vadede uygulamanın Apple’a kâr ettirecektir.

Denebunu’ya 2.5 Milyonluk Dev Yatırım

2016 yılında kurulan tüketicilere ürünü almadan evvel ücretsiz denemesini sağlayan Denebunu, Galata İş Melekleri (Galata Business Angels) liderliğinde 2.5 milyon TL yatırım aldı.

Hem tüketici hem de markalar için oldukça faydalı olan Denebunu platformu kuruluşundan bu yana 150’den fazla marka ile iş birliği yaptı. Denebunu yatırımcıları arasında Nevzat Aydın, Fırat İşbecer, Burak Divanlıoğlu, Görkem Güven, Serkan Borançılı ve Cihan Özgün yer alıyor.

Dijital pazarlama ve geri bildirim uygulaması olan Denebunu Kurucusu Duygu Akbudak aldıkları yatırım ile gelecek 3 yılda ekipleri daha büyüteceklerini ve geliştireceklerini açıkladı. Denebunu girişimi, 2017 yılında pazara yeni bir iş modeli getirmişti. Üyelerine ücretsiz deneme kutuları ile beraber piyasa değerinden %70 daha uygun şekilde ürünler sunuyor.

Google 20. Yaşını Kutluyor

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip ve en değerli markası Google 20. Yılını kutluyor. Google yeni yaşını Doodle ile kutladı. 1998 yılında kurulan ve 2004 yılında halka arz edilen Google, dijital çağın en yeni, ileri ve gelişmiş projesi olarak konumunu koruyor.

Özel günlerde Doodle ile kutlama yapan Google, kendi yıl dönümünde de Doodle kullandı. Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt garaj çocukları olarak geliştirdikleri projenin bu kadar evrensel düzeyde gelişip, büyümesinden oldukça memnunlar. Misyonlarını “dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu kullanılabilir hale getirmek” şeklinde özetleyen Google ve ürünlerini bugün milyarlarca insan kullanıyor.

Google Haritalar’a Grup Planlama Özelliği Geliyor

Google Haritalar yeni bir özelliğini, “Grup Planlamayı” iOS ve Android kullanıcıları ile buluşturuyor. Mayıs ayında bu gelişmeye dair ilk duyuru Google I/O 2018 etkinliğinde yapılmıştı.

Bu özellik ile kullanıcılar gittikleri yerleri liste yaparak, oylama şeklinde arkadaşlarına ulaştırabilecek. Böylelikle daha kısa sürede ve basit olarak etkinliklerin hazırlık süreci gerçekleşecek. Grubun üyeleri de listeye kendi favori alanlarını ekleyebilecekler. Kısacası Google Haritalar da artık bir sosyal ağ gibi paylaşım alanı olacak.

Juventus Kripto Para Çıkartıyor

Dünyaca ünlü İtalyan futbol takımı Juventus kendi kripto parasını çıkartıyor. Dijital dünyanın değişimleri futbolda da kendini gösteriyor. Juventus “Fan Token Offering” projesini başlatıyor. Bu proje ile 60 milyonu aşan taraftarları için kolaylık sağlamak ve daha büyük bir hedef kitleye ulaşmak amaçlanıyor. Juventus, taraftarını yatırım yapmaları için yenilikçi ve dijital bir sistem olan socios.com’a davet ediyor.

Amazon ve Snapchat Ortaklığı Kesinleşti

Temmuz ayından bu tarihe kadar Amazon’un Snapchat ile ortaklık kuracağı konuşuluyordu. Nihayet bu ortaklık kesinleşti. Snapchat ve Amazon “Görüntü Tabanlı Alışveriş Sistemi” projesi ile iş birliği yapmaya karar verdi.

Bu ortaklık ile birlikte Snapchat üzerinden fotoğrafı çekilen ve paylaşılan ürünün satışına dair detaylı bilgi için Amazon’a yönlendirme yapılıyor. Bu özellik ile Snapchat’in eski kullanıcılarına yeniden ulaşabileceği düşünülüyor. Kısa sürede ürüne ulaşıp, satın alma işleminin gerçekleşmesini sağlayan Amazon – Snapchat ortaklığı için yapay zeka teknolojisi kullanıldı. Şöyle ki; barkod okutma işlemi gerçekleştikten sonra ürün hakkında veya benzer ürünler hakkında bir liste kullanıcının karşısına çıkacak.

Instagram’dan sonra Snapchat’in de e-ticaret odaklı bir alanda aksiyon yapması sosyal ağların, pazarlamanın yanında satışa da direkt etki edeceği anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini bu hafta da sizin için derleyip aktardık.  Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere.

Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir