Otobüs firmaları ikramları kaldırıyor. Bunun nedeni ise son zamanlarda etkisini artıran ekonomik bunalım!

Son zamanlarda etkisini iyiden iyiye artıran ekonomik bunalımdan, şehirler arası otobüs firmaları da etkilendi. Şirketler de bu noktada bazı önlemler almaya karar verdi. Bu önlemlerden biri de ikramların kaldırılması oldu. Evet, otobüs firmaları ikramları kaldırıyor.

Otobüs Firmaları İkramları Kaldırıyor Mu?

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmaları hakkında kamuoyuna bir açıklama yaptı. Yıldırım, bazı otobüs firmalarının ücretsiz verilen ikramları durdurduğunu ve ilerleyen günlerde de şehir içi yolcu servislerinin kaldırılacağını ifade etti. Ücretsiz servis yerine dileyen yolcular ücretli servisleri kullanabilecek. TOF Başkanı tarafından yapılan bu açıklamalar, ekonomideki sıkıntının otobüs firmalarını getirdiği boyutu anlamak açısından önem arz ediyor.

Son zamanlarda akaryakıttaki zamlar ile köprü, otoyol ücretlerine yapılan fiyat artışları otobüs firmalarını epey zora soktu. Bu nedenlerle kendilerince tasarrufa giden bazı otobüs firmaları, yolculuk sırasında ücretsiz olarak verilen ikramları kaldırma kararı aldı.

Sosyal medyanın gündemini de meşgul eden bu konuyla ilgili Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım şöyle bir açıklama yaptı:

“Otobüs sektöründeki maliyetler çok fazla arttı. Bazı otobüs firmaları kısa mesafede ikram vermeyi durdurdu. Ayrıca Bayrampaşa Otogarı’ndaki şehir içi servisleri de kaldırılıyor. Ortak servis planı yaptık aynı Havaş gibi ücretli olacak.”

Havayolu Sektörü Büyüyor

Mustafa Yıldırım, otobüs sektöründeki ekonomik daralmanın yüzde 40 oranlarına ulaştığını da yaptığı açıklamada belirtti. Yıldırım bu konuyla ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Sektörümüzdeki daralma yüzde 40 oranına ulaştı. Havayolu sektörü ise tam tersi şekilde gittikçe büyüyor. Çok sayıda firma zor durumda. İster istemez bazı firmalar kendilerince tedbir alamaya çalışıyor. Artık uzun mesafe yolcu taşımacılığı kalmadı insanlar hep uçağı tercih ediyorlar. ” 

Yıldırım,otobüs şoförlerinin eskisi kadar çok fazla para almadığını belirterek konuşmasını şu sözlerle sona erdirdi:

“Sürücülerin maaşları eskisi kadar iyi değil. Zaten bu işi yapmak isteyen çok fazla insan da kalmadı. Eskiden şoför bolluğu varken şimdi sürücü bulunmuyor. Bu nedenle de trafik güvenliği zor duruma düşüyor”


💡 Troleybüs Yeniden Yollarda

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.