Dalin Ve Açev Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Kazandıracak

Göz yakmayan şampuan olarak bilenen Dalin, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmak için işbirliği yaptı.

Dalin ile AÇEV işbirliği için “Eğlenceli El Yıkama Kitabı – Arkadaşım Cikcik” ve el yıkamayı öğreten “El Yıkama Şarkısı” gibi materyaller hazırlandı.

Ebevyenler, çocuklarına eğlenerek ‘doğru el yıkama’ alışkanlığını kazandırabilmek için Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)‘nın “Okuyan Bir Gelecek” programı kapsamında çocuklarla buluşuyor. Çocuklar, kampanya kapsamında hazırlanan şarkıya eşlik ederek el yıkama alışkanlığı kazanacaklar.

Okuyan Bir Gelecek Programı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)  geçtiğimiz günlerde “Okuyan Bir Gelecek” programını kimlere ve hangi amaçlara yönelik tasarladığını kamuoyuna açıkladı. AÇEV programın, ihtiyaç sahibi bölgelerde yaşayan 5-8 yaş arası çocuklara yönelik tasarlandığını ve program amacının; çocukların dil becerilerini geliştirmek, okuma sevgisini ve alışkanlıklarını geliştirmek ve ebeveynlere okumanın önemi konusunda farkındalık kazandırmak için tasarlandığını açıkladı. AÇEV’ in bu program için hazırladığı “Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” adlı kitap ise proje kapsamında düzenlenen okuma gruplarında ücretsiz olarak dağıtılacak. Dalin Pazarlama Direktörü Sibel Çağlar bu konuyla ilgili mutluluğunu dile getirerek şöyle söyledi: “Bundan yaklaşık bir yıl önce, Türkiye’de çocuklar eğlenerek el yıkama alışkanlığı edinseler, biz de Dalin olarak bu konuda ebeveynlerin gizli yardımcısı olsak gibi bir vizyonla yola çıktık. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile yollarımız kesişti ve bu harika işbirliği doğdu! Okul öncesi çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmak için el ele verdik. Bu işbirliğinden, çocuk kitabı “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” ve çocukların keyifle söyleyecekleri bir şarkı doğdu. www.dalin.com.tr‘den de dinlenebilen bu şarkı ile çocuklar hem doğru el yıkama alışkanlıklarını öğrenecek hem de şarkıyı bir kez söyleyince el yıkama için gereken 30 saniyeyi doldurmuş olacaklar. “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik” kitap ile anne babaların çocuklarıyla birlikte okuyarak, öğrenerek ve eğlenerek keyifli vakit geçirmelerini diliyoruz.”

AÇEV Erken Çocukluk Eğitimleri Birimi Direktörü Duygu Yaşar ise bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak: “AÇEV olarak, erken yaş grubu çocuklara ve ailelerine yönelik uyguladığımız eğitimlerde çocuğun gelişim alanlarını bir bütün olarak desteklemeye çalışıyoruz. Çünkü bu dönemde çocuklar büyük bir hızla gelişiyor; fiziksel, zihinsel ve dil gelişimleri birbirini tamamlıyor. Dalin’le işbirliğinde geliştirdiğimiz kitap serisi, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmayı, onların hijyen ve özbakım becerilerini güçlendirmeyi hedefliyor. Serinin ilk kitabı olan “Eğlenceli El Yıkama Kitabı-Arkadaşım Cikcik”, AÇEV’in ‘Okuyan Bir Gelecek’ programında yapılacak tüm okuma gruplarında ücretsiz olarak dağıtılacak. Bu vesileyle, Dalin’e ‘Okuyan Bir Gelecek’ programına destek verdikleri için çok teşekkür ediyoruz. Çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmaları çok önemli. Okula başladıklarında çocuklar arasında görülen akademik başarı farklılıkları, okuma sayesinde kapanabiliyor. Evde her gün 10 dakika kitap okumak, masal anlatmak çocukların gelişiminde önemli bir fark yaratıyor” dedi.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül el yıkamanın öneminin dünyanın en saygın tıp dergilerinde yayınlanan gerçekler arasında yerini aldığını, çocuklarımızı bilimsel doğrularla yetiştirmeyi hedefliyorsak el hijyeninin sağlanmasının ilk öğretmemiz gereken, en güvenilir doğrulardan olduğunu söyledi. Ergönül; “El yıkama gibi koruyuculuğu defalarca kanıtlanmış bilimsel bir doğrunun uygulanması için öncelikle sevdirmek gerekiyor. Doğru olduğunu biliyoruz ama uygulamadıktan sonra önemi yok. Uygulamak ve uygulamanın sürekliliği için sevmek gerekiyor. Bunun için de eğlenceli hale dönüştürmek önemli. Toplumun tüm kesimlerine el yıkamayı sevdirerek aşılamalıyız. Bunu yaparken, mantığını anlatarak yapmak daha kalıcı olmasını sağlar. Özellikle çocukların ellerinin yıkanmasıyla pek çok enfeksiyon hastalığı önlenir. Solunum yoluyla bulaşan nezle ve grip gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, ishalle seyreden hastalıklar engellenir. Sandığımızdan çok daha fazla sayıda, hatta tüm enfeksiyon hastalıklarının engellenmesinde el yıkamak oldukça etkili hatta en etkili yöntemlerden biri. Çünkü el yıkama ile geçiş yolu kırılmış oluyor.” dedi.

El Yıkama Takvimi

Kampanya kapsamında “El Yıkama Takvimi” de hazırlanmış ve böylece haftanın her günü ve gerçekleştirilen her faaliyet (uyanınca, yemekten önce, hayvanları sevince vb.) için ellerin yıkanması gerektiği hatırlatılmıştır. Aşağıdaki görselde tablonun bir kısmını görebilirsiniz. Detaylar için Dalin’in resmi web sitesini ziyaret edebilir ve buradan “El Yıkama Takvimi”ni de indirebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir