İlk yerli troleybüs Tosun, çevre farkındalığı için elektrikli otobüse dönüştürüldü. Yani Tosun çok yakında yeniden İstanbul yollarında olacak. 

İstanbul halkının hafızasında olumlu bir hatırası olan troleybüs, günümüze uyarlanarak elektrikli otobüse dönüştürüldü. Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz günlerde Branding Türkiye’de “Nostalji Pazarlama”dan bahsetmiştik. Ayrıca nostalji pazarlamanın günümüzde trend bir pazarlama aksiyonu olduğuna değinmiştik. İşte tam da o konu üzerine böyle bir haber almak ve bu haberi sizlere aktarıyor olmak bizim için harika oldu.

Troleybüs Tosun Yeniden Yollarda

Troleybüs Tosun Çevre Farkındalığı İçin Yollarda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) bağlı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT) Şişli’de bulunan garajındaki atölyede, ilk kez 1968’de üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli troleybüsü olan Tosun, günümüze uyarlandı. Böylece elektrikli bir otobüs halini alan Tosun, çevre farkındalığı misyonuyla yeniden yollara düşecek.

%100 Elektrikle Çalışacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre, 51 yıl önce İETT’li ustalar tarafından 5 aylık çalışmanın neticesinde üretilen ve tasarımındaki yuvarlak hatlar nedeniyle “Tosun” adı verilen troleybüs, günümüz şartlarına uyarlanarak elektrikli otobüse dönüştürüldü. Bu arada troleybüsün ilk üretimindeki elektrikli alt yapısına sadık kalındığını belirtelim. Böylece nostaljik dokusunda hiçbir bozulma olmayan Tosun, eskisinden farklı olarak %100 elektrikle çalışacak.Bu bilgiler ışığında Tosun için günümüz ihtiyaçları baz alınarak modernize edildi diyebiliriz.

Elektrikli Otobüs Tosun

Troleybüs Tosun Tek Dolumla 150 KM Gidecek  

Evet, İETT’deki ustalar, aracın görsel tasarımında herhangi bir değişiklik yapmadı. Ancak aracın içten yanmalı sistemi, elektrik tahrikli yapıya dönüştürüldü. Bu arada araç ve batarya yönetim sistemlerinin geliştirilmesinde tamamıyla yerli mühendislik imkanları kullanıldı. Buna göre; modernize edilen ve elektrikli hale getirilen Tosun, 3-4 saatte tam şarj oluyor ve tek dolumla 150 kilometrelik bir mesafeyi kat edebiliyor.

Tosun’un Güzergahı

Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanatlar Merkezi‘nde gerçekleştirilen “Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi”nda “Troleybüs Tosun”un çevresel farkındalık amacıyla yeniden seferlere başlayacağı duyurulduktan sonra herkes Tosun’un servis güzergahını merak etti. Ne yazık ki Tosun İstanbul genelinde sefer düzenlemeyecek. Sabit bir hat ile İstanbullulara hizmet verecek olan Tosun yalnızca 28T Edirnekapı-Beşiktaş hattında sefer düzenleyecek. Bu arada Tosun’un günde 4 – 5 sefer yapacağını belirtelim.


💡 İstanbulkart Mobil Uygulaması Yayında

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.