Türkiye’de yaşayan her 100 engelli bireyden 15’i engeli nedeniyle kendisine iş verilmeyeceğini düşünüyor. Bu kapsamda anlamlı bir proje başlatan Ideasoft, “E-Ticarette Engel Yok” diyerek engelli bireyleri e-ticarete hazırlayacak.

Türkiye’de 15 milyondan fazla engelli birey var. Ve bunların sadece %15’i iş hayatında yer alıyor. Zira Türkiye’de yaşayan her 100 engelliden 15’i engeli nedeniyle kendisine iş verilmeyeceğini düşünüyor. Ancak e-ticaret çözümleri sunan Ideasoft, bir proje başlatarak engelli bireyleri iş yaşamına dahil etmeye hazırlanıyor.

Anlamlı Proje

“E-Ticarette Engel Yok” adını taşıyan bu sosyal sorumluluk projesi, Ideasoft veTürkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) işbirliğiyle hayata geçirildi.

Bu proje sayesinde 150 binden fazla engelli birey, iş hayatında yer alma fırsatı bulacak. Proje kapsamında eğitimini tamamlayan engelli bireyler; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği bünyesinde üretilen ürünlerin e-ticaret ortamında satışını sağlayacak. Ayrıca edindikleri deneyimle uzun vadede kendi işlerini kurabilecekler.

Eğitimler 17 Eylül’de Başlıyor

Bu anlamlı projeyi başlatan Ideasoft, eğitimlerin 17 Eylül’de başlayacağını duyurdu. Engelli bireyleri iş hayatına ve e-ticaret pazarına kazandırmayı hedefleyen bu eğitim kapsamında; e-ticarete ilişkin teorik bilgi, altyapı gereksinimleri ve tasarım bilgisi verilecek. Bu eğitimler iyzico, EG Bilişim, UPS Kargo ve Beykent Üniversitesi desteğiyle sağlanacak. Ideasoft; ödeme sistemleri, dijital pazarlama, kargolama ve lojistik gibi teknik konularda eğitim verecek.

TOFD Kendi Ürünlerini Satabilecek

Eğitimler tamamlandıktan sonra, Ideasoft bir e-ticaret altyapısı oluşturarak TOFD (Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği)’ye bağışlayacak. Böylelikle TOFD, ürünlerini online olarak satabilecek.  Ideasoft Yönetim Kurulu Başkanı olan Seyhun Özkara teknoloji gibi e-ticaretin de hiçbir engel tanımadığını belirtti. Ve projeye dair bir açıklama yaptı;

“Bu projeyle, yalnız engelli bireylerin sorunlarını aşmasına değil, sektörün uzman ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlayacağız. Engelli bireylere meslek edindirirken, işverenlere de nitelikli çalışanlar sunacağız. E-ticaret dünyasında artık daha fazla engelli birey görmek istiyoruz. Bu nedenle hep birlikte ‘E-ticaret ile engel yok!’ diyoruz.”

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, 20 yılı aşkın süredir engelli bireylerin hayatın her alanında aktif rol oynamasına destek olduklarını söyledi. Ramazan Baş bu projeye dair ise şu açıklamayı yaptı;

“Ortopedik engelli bireyler, olumsuz çevre koşulları ve maddi yetersizlik dolayısıyla eğitim alamıyor, bir meslek sahibi olup istihdama katılamıyor. Bunun sonucunda da toplumsal hayattan soyutlanıyor. Bu sorunlara bir nebze olsun çözüm üretmek ve durumlarına katkı sağlamak amacıyla Ideasoft ile attığımız adım, bizim için çok değerli. İlk aşamada 16 engelli bireyin alacağı eğitimler ile e-ticaret alanında tam donanımlı bir iş gücü oluşturacağız.”

Biz de Branding Türkiye olarak kurumsal sosyal sorumluluğa önem veriyoruz ve böylesi projeleri her zaman koşulsuz bir şekilde destekliyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.